7 حاجی ایرانی جان باختند؛ ماجرا چیست؟

7 حاجی ایرانی جان باختند؛ ماجرا چیست؟

آفتاب نیوز :

به گفته رییس جمعیت هلال احمر، تعدادی از این زایران بیماری زمینه ای داشتند، ولی تعدادی دیگر در اثر گرمازدگی جان باخته اند.

او اضافه کرد: فقط در نخستین روز حضور زایران در منا، که در عربستان عید قربان بود و زایران گرم ترین روز این کشور را پشت سر گذاشتند و اعمال زیادی را انجام دادند، 3 نفر زایر ایرانی جان باختند.

کولیوند همچنین گفت: حدود 5 هزار زایر ایرانی نیز به بیمارستان های صحرایی و موکب های 9 گانه در عرفات مراجعه کردند که با توجه به اینکه در 9 منطقه پزشک مستقر شده بود، ازدحامی پیش نیامد.

رییس جمعیت هلال احمر کشور افزود: در هماهنگی با هلال احمر و مقامات بهداشت و درمان مکه، یک فروند بالگرد فقط به ایران برای روز عرفه اختصاص داده شده بود، که البته نیازی نشد. هماهنگی خوبی با سعودی ها از نظر پزشکی و سلامت ایجاد شده و تجهیزات و امکانات بیمارستانی در اختیارمان قرار دارد.

کولیوند گفت: بیمارستان های صحرایی بخش ویژه آزمایشگاه، سونوگرافی، مددکاری و کمک به گمشدگان و بخش به ویژه زنان دارد و امسال از محلول های پیشگیری از گرمازدگی استفاده شد که توانستیم خیلی از مراجعان را سرپایی درمان کنیم.

او ادامه داد: با وجود آنکه تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی هلال احمر در عرفات و روز نخست منا (عید قربان) بیشتر از سال گذشته بود، ولی شرایط خوب است. کاروان وقوف اضطراری که شامل زایران بیماران و زایران بستری شده در بیمارستانهاست با حمایت جمعیت هلال احمر و پزشکان، اعمالشان را انجام دادند و علاوه بر این ها، یک زایر مصری که هیچ علایم حیاتی نداشت، احیا و به بیمارستان سعودی منتقل شد.

کولیوند تاکید کرد: مراکز درمانی هلال احمر در منا در پذیرش بیماران کشور های دیگر هیچ محدودیتی ندارند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که دست کم 19 اردنی و ایرانی در جریان زیارت حج در عربستان سعودی در اثر گرما جان خود را از دست دادند.

وزارت خارجه اردن اعلام کرد که حجاج بر اثر گرمای شدید جان خود را از دست داده و 17 نفر دیگر مفقود شده اند.

این به روز رسانی پس از آن منتشر شد که سی ان ان یکشنبه 16 ژوین برابر با 27 خرداد گزارش داد که 6 نفر در جریان حج در مکه و در اثر گرمازدگی جان خود را از دست داده اند.

دمای هوای عربستان در این هفته از 46 درجه سانتیگراد فراتر رفته و مناسک در فضای باز را به ویژه برای افراد مسن دشوار کرده است، به ویژه آنکه بسیاری از مناسک حج در خارج از منزل و پیاده انجام می شود.

خبرگزاری الجزیره نیز گزارش داده که سال گذشته، دست کم 240 نفر، که بسیاری از آن ها از اندونزی بودند، در طول مراسم حج جان باختند، اما علت آن مشخص نشد. یک مقام سعودی به خبرگزاری فرانسه گفت که بیش از 10 هزار بیمار مرتبط با گرما ثبت شده است که 10 درصد آن ها گرمازدگی بوده است.

در حج امسال بیش از 1.8 میلیون زایر حضور دارند، که به گفته مقامات سعودی، یکی از بزرگترین تجمعات جهان رقم زده شده است. منا که هم اینک زایران در آن مشغول انجام اعمال حج هستند، در گذشته سابقه حوادث مرگباری مانند ازدحام و آتش سوزی را داشته و چالش اصلی بیشتر سال ها در آن گرمای شدید بوده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "7 حاجی ایرانی جان باختند؛ ماجرا چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "7 حاجی ایرانی جان باختند؛ ماجرا چیست؟"، کلیک کنید.