«03.03.03»؛ سر رسید جان هایی که به حکم تقویم سزارین می شوند

«03.03.03»؛ سر رسید جان هایی که به حکم تقویم سزارین می شوند

«03.03.03»؛ وزارت بهداشت نسبت به سزارین های تقویمی هشدار داده و ثبت کلیه موالید در 24 ساعت امروز و در کلیه بیمارستان ها را الزامی کرده است؛ در چنین شرایطی آیا امروز صف «سزارین» در بیمارستان ها شلوغ خواهد بود؟

به گزارش یوکسیت، سال ها پیش خانواده ها به جهت آنکه فرزندشان اصطلاحا نیمه دومی نشود و تحصیلش به تاخیر نیفتد، اصرار داشتند در نیمه اول سال و ترجیحا هم تاریخ های اول فروردین یا 31 شهریور به دنیا آید؛ اما چند سالی است که زایمان در تاریخ های رُند به عنوان تاریخ های لاکچری مُد شده و متقاضیان زیادی دارد. برای امسال نیز پیش بینی آن بود که در تاریخ هایی مثل «03.02.01» و «03.03.03» بیمارستان ها و بخش های زایمان روز شلوغ و پرکاری داشته باشند.

این درحالیست که مسوولان امر، دستکاری در تاریخ تولد نوزاد را اقدامی غیراخلاقی و غیرقانونی می دانند؛ چراکه در سزارین های تقویمی، زایمان به صورت غیرطبیعی انجام شده، سلامتی نوزاد و حتی گاهی سلامتی مادر را هم به خطر می اندازد وفرصت کافی برای بلوغ کامل جنین را نمی دهد.

عوارض دستکاری در تاریخ تولد

به اذعان مسوولان وزارت بهداشت، یکی از شایع ترین عوارض تولدهای زودهنگام به دلیل انجام زایمان در تاریخی خاص، نارسایی تنفسی است که در این صورت نوزاد باید به دستگاه ونتیلاتور وصل شود، اینتوبه شود و … در عین حال از جهاتی مانند کاهش وزن و … نیز عوارضی برای نوزاد دارد؛ زمانی هم که این عوارض رخ می دهد، ممکن است احتمال مرگ نوزاد نارس افزایش یابد.

همچنین باز هم بنا بر تاکید مسوولان، دستکاری در تاریخ تولد نوزاد، برای خود مادر هم می تواند عوارض زیادی داشته باشد؛ وزارت بهداشتی ها تاکید دارند که زایمان طبیعی هم به نفع مادر است و هم به نفع نوزاد، اما وقتی به اجبار سزارین انجام می دهند، اولا راحتی زایمان های بعدی را از بین می برند و در عین حال هم ممکن است به عفونت محل عمل یا عوارض دیگری مبتلا شوند.

در همین زمینه زهرا طاولی – رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت با اشاره به مدت زمان لازم برای تکامل مغز و ریه های جنین، به یوکسیت می گوید: اگر نوزاد زودتر از موعد به دنیا آید احتمال عفونت و انتقال به بخش مراقبت های ویژه نوزادان افزایش می یابد. همچنین مادرانی که به زایمان زودرس اقدام می کنند، در فرآیند طبیعی و فیزیولوژیک زایمان طبیعی قرار نمی گیرند و متحمل عوارض شدیدتری می شوند.

وی با تاکید بر اینکه مغز جنین در 39 هفتگی تکامل می یابد و برای تکامل ریه های جنین نیز باید این مدت زمان طی شود، می گوید: افرادی که در این تاریخ ها و قبل از تکامل جنین اقدام به انجام زایمان سزارین می کنند، سلامتی خود و جنین خود را در معرض خطر قرار می دهند.

افزایش غیرمعمول سزارین در تاریخ های خاص، موثر در اعتباربخشی بیمارستان ها

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت همچنین درباره چگونگی کنترل و نظارت بر عملکرد بیمارستان ها و متخصصان در زمنیه زایمان در تاریخ های خاص، می گوید: در صورتی که تعداد زایمان ها در این تاریخ ها در بیمارستان ها از حد معمول روزهای دیگر فراتر رود، در کارنامه جوانی جمعیت بیمارستان ها نمره منفی درج و موضوع بررسی می شود. بنابراین اگر بیمارستانی افزایش چشمگیری در زایمان ها و سزارین ها داشته باشد موضوع بررسی می شود و درج نمره منفی در کارنامه بیمارستان، می تواند در اعتباربخشی آن بیمارستان نیز تاثیرگذار باشد.

اولتیماتوم وزارت بهداشت درباره 03.03.03

در مجموع به اذعان مسوولان وزارت بهداشت، از آنجا که این موضوع می تواند در زمینه تامین زایمان ایمن و حفظ سلامت مادر و نوزاد، آسیب های جدی ایجاد کند و اختلال در گردش کار عادی بیمارستان ها و اتاق های عمل و اشغال غیر ضرور تخت های NICU و حتی تامین و توزیع خون و فرآورده های خونی را به دنبال داشته باشد، امسال نیز معاونت درمان وزارت بهداشت در بخشنامه ای خطاب به دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی نسبت به این پدیده در مجموعه های درمانی تحت امرشان هشدار داده است.

دکتر سعید کریمی – معاون درمان وزارت بهداشت اخیرا در بخشنامه ای تاکید کرده است «با توجه به این که مقرر است عملکرد بیمارستان ها و پزشکان در اجرای بخشنامه های ابلاغی و خواستگاه خانواده ها در امر سزارین غیرضرور تقویمی و تبعات ناخواسته تحمیلی به حوزه سلامت مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد، ضروری است برنامه ریزی به منظور حضور تمام وقت کارشناس نظارت در اتاق عمل بیمارستان های دارای بلوک زایمان دارای افزایش آماری سزارین به منظور ثبت موالید مطابق با جدول مذکور انجام شود.»

در این بخشنامه همچنین ضمن الزام به ثبت کلیه موالید در 24 ساعت تاریخ سوم خرداد 1403 در کلیه بیمارستان ها، بر گزارش هرگونه تحمیل شرایط غیرعادی به اتاق های عمل از جمله کنسلی سایر عمل های جراحی، فراخوان های نیروی انسانی، اشغال تخت های NICU و نیاز به تخت های مازاد، افزایش درخواست و نیاز به فرآورده های خونی، عوارض ناخواسته و مرگ و میر مادر و نوزاد، تصریح شده است.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«03.03.03»؛ سر رسید جان هایی که به حکم تقویم سزارین می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«03.03.03»؛ سر رسید جان هایی که به حکم تقویم سزارین می شوند"، کلیک کنید.