کمتر از یک ماه دیگر مجوزهای کاغذی باطل می شوند

کمتر از یک ماه دیگر مجوزهای کاغذی باطل می شوند

با توجه به مهلت نهایی تبدیل مجوزهای کاغذی به الکترونیکی در پایان اردیبهشت ماه سال جاری، دستگاه های اجرایی و صاحبان مجوزهای کاغذی، مکلفند هرچه زودتر فرایند تبدیل مجوزهای خود به الکترونیکی و شناسه یکتا را تسریع کنند.

به گزارش یوکسیت، بر اساس قانون تسهیل صدور مجوزها، صاحبان همه مجوزها و پروانه های کسب و کار تا 25 اردیبهشت ماه فرصت دارند، مجوزهای خود را به الکترونیکی تبدیل کرده و شناسه یکتای خود را دریافت کنند و پس از این تاریخ مجوزهای کاغذی از اعتبار ساقط هستند.

بنابراین، با توجه به عزم دولت برای تبدیل مجوزهای کسب و کار از فیزیکی (کاغذی) به الکترونیکی در فرصت باقی مانده تا پایان اردیبهشت ماه، اصناف و مشاغل باید به نکات و شرایطی که برای دریافت یا تبدیل مجوز لازم است، توجه ویژه داشته باشند.

اخیرا نیز درگاه ملی مجوزها در یک فراخوان و بیانیه رسمی اعلام کرد: «براساس حکم تبصره 7 ماده 1 قانون تسهیل صدور مجوزها، همه مجوزهای کاغذی باید تا 25 اردیبهشت 1403 الکترونیکی شوند و از این تاریخ هر فعال اقتصادی که مجوزالکترونیکی (شناسه یکتا) نداشته باشد، از نظر قانون و سامانه های دولتی و بانکی فاقد مجوز محسوب می شود.»

بر این اساس، هرفعال اقتصادی که نامش در بانک اطلاعات کسب وکار کشور ثبت نباشد، از تاریخ  26 اردیبهشت ماه، فاقد مجوز تلقی و به تدریج از دریافت خدمات در سامانه های دولتی محروم خواهد شد.

لاذم به ذکر است که از سوی سازمان فناوری اطلاعات، تمهیدات فنی لازم بر روی درگاه ملی مجوزها به نحوی فراهم شده تا هر فعال اقتصادی با داشتن «کارت ملی»، «کد پستی» و «شماره مجوز»، بتواند به راحتی مجوز الکترونیکی (شناسه یکتا) خود را دریافت و نامش در بانک اطلاعت کسب و کارها به نشانی qr.mojavez.ir قرار گیرد.

تبدیل مجوز کاغذی به شناسه یکتا در چند دقیقه

هر کسی که پروانه کسب یا مجوز کاغذی دارد، کافی است که از طریق تلفن همراه خود به آدرس mojavez.ir  مراجعه کرده و با انتخاب گزینه تبدیل مجوز قبلی یا کاغذی به شناسه یکتا، با ارایه «کد پستی محل کار» و «کد مندرج بر روی پروانه کسب»، به صورت رایگان و آسان شناسه یکتا خود را دریافت کند.

با این حال در برخی از دستگاه ها که از لحاظ فناوری به روز نیستند، متقاضیان دریافت شناسه یکتا، باید علاوه بر موارد فوق، تصویر مجوز کاغذی خود را نیز در سامانه ملی مجوزها، بارگذاری و ثبت کنند.

چه میزان مجوز صادر شده است

بر اساس آخرین آمار درگاه ملی مجوزها، تاکنون یک میلیون و 600 هزار مجوز الکترونیکی و شناسه یکتا صادر شده است. همچنین 198 هزار مجوز در دست بررسی قرار دارد.

روز گذشته نیز رییس مرکز بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد، گفت: انتظار می رود که تا مهلت قانونی که پایان اردیبهشت ماه است، حدود دو میلیون مجوز کاغذی دیگر تبدیل به شناسه یکتا شوند.

با این حال، براساس اعلام مرکز بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد، برخی از دستگاه ها دولتی مانند وزارتخانه های ارشاد، کشور، علوم، بهداشت و آموزش و پرورش، هنوز تمهیدات فنی لازم برای تبدیل مجوزهای کاغذی صادره فرد در سال های گذشته به مجوز الکترونیکی را فراهم نکرده و متعاقبا، عواقب احتمالی برای فعالان اقتصادی زیر مجموعه این دستگاه ها، بر عهده خود دستگاه است.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمتر از یک ماه دیگر مجوزهای کاغذی باطل می شوند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمتر از یک ماه دیگر مجوزهای کاغذی باطل می شوند"، کلیک کنید.