کمبود این ویتامین موجب اگزما در کودکان می شود

کمبود این ویتامین موجب اگزما در کودکان می شود

آفتاب نیوز :

پیش از این، تاثیر کمبود ویتامین دی در کاهش استحکام استخوان و افزایش خطر شکستگی و عفونت شناسایی شده است و اکنون پژوهشگران ارتباط قابل توجهی بین سطوح پایین ویتامین دی و بروز اگزما در کودکان خردسال را شناسایی کرده اند.

به نقل از هلث،  اگزما که به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود، بیماری مزمن پوستی است که با قرمزی، التهاب، خارش و سوزش همراه است. در حالی که معمولا از دوران کودکی آغاز می شود اما می تواند در افراد در هر سنی ظاهر شود.

پژوهشگران دانشگاه چانگ گونگ تایوان، ارتباط بین سطوح سرمی ویتامین دی و حساسیت به آلرژن را بررسی کردند. حساسیت به آلرژن زمانی رخ می دهد که بدن آنتی بادی های IgE را در برابر آلرژن هایی که هضم، جذب یا استنشاق کرده است را تولید می کند.

این پژوهش همچنین بررسی کرد که چگونه این پیوند بر احتمال ابتلا به درماتیت آتوپیک در کودکان خردسال تاثیر می گذارد.

محققان می گویند: کمبود ویتامین دی به شدت با افزایش شیوع حساسیت به آلرژن مرتبط است و به طور بالقوه باعث افزایش حساسیت به درماتیت آتوپیک در اوایل دوران کودکی می شود.

در مجموع 222 کودک، ازجمله کودکان مبتلا به درماتیت آتوپیک و کودکان سالم همسن و سال بدون این بیماری یا سایر بیماری های آلرژیک در این پژوهش شرکت کردند؛ شرکت کنندگان در سه گروه سنی 6 ماهه، 2 ساله و چهار ساله بودند.

از بین کودکان 6 ماهه، 59 نفر مبتلا به درماتیت آتوپیک و 36 نفر سالم بودند. در گروه کودکان 2 ساله، 37 نفر مبتلا به درماتیت آتوپیک، 29 نفر سالم و در گروه کودکان چهار ساله 32 کودک مبتلا به درماتیت آتوپیک و 29 کودک سالم بودند.

نمونه های سرم همه شرکت کنندگان جمع آوری شد و از نظر ویتامین دی، سطح IgE تام و سطوح IgE ویژه آلرژن، مورد آزمایش قرار گرفتند. بر اساس سطح ویتامین دی، کودکان به سه گروه تقسیم شدند؛ آنهایی که کمتر از 20 نانوگرم در میلی لیتر ویتامین دی داشتند، آنهایی که بین 20 نانوگرم در میلی لیتر تا 30 نانوگرم در میلی لیتر ویتامین دی ثبت کردند و آنهایی که بیش از 30 نانوگرم در میلی لیتر داشتند.

در بین کودکان 6 ماهه و چهار ساله، آنهایی که کمتر از 20 نانوگرم در میلی لیتر ویتامین دی داشتند، شیردهی انحصاری با شیر مادر و آتوپی مادر بیشتر از کودکانی بود که سطح ویتامین دی بیش از 30 نانوگرم در میلی لیتر داشتند. آتوپی به تمایل ژنتیکی برای ایجاد بیماری های آلرژیک ازجمله رینیت آلرژیک، آسم و درماتیت آتوپیک اشاره دارد.

کودکان مبتلا به درماتیت آتوپیک در 2 و چهار سالگی سطوح ویتامین دی کمتری داشتند، با این حال، مکمل های ویتامین دی در کودکان مبتلا به اگزما در سن 6 ماهگی در مقایسه با کودکان سالم در همان سن مشاهده شد.

پژوهشگران همچنین خاطرنشان کردند که حساسیت به آلرژن های غذایی در کودکان مبتلا به درماتیت آتوپیک در قبل از یک سالگی و 4 سالگی بیشتر بود، در حالی که آلرژی مایت و IgE در 2 و چهار سالگی بیشتر بود. آلرژی مایت ، واکنش آلرژیک به حشرات ریزی است که معمولا در قسمت هایی از منزل که غبار وجود دارد، زندگی می کنند.

آلرژی غذایی و آتوپی مادر، به عنوان بزرگترین عوامل خطر برای درماتیت آتوپیک در کودکان 6 ماهه شناسایی شد، با این حال، برای افراد 2 و چهار ساله، عوامل خطر اصلی سطوح ویتامین دی و آلرژی مایت بود.

نتایج این پژوهش در نشریه World Allergy Organization منتشر شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمبود این ویتامین موجب اگزما در کودکان می شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمبود این ویتامین موجب اگزما در کودکان می شود"، کلیک کنید.