ژِستی که به قیمت جان تمام می شود

بسیاری از مردم دنیا در این دوران که به «عصر پیشرفت» معروف است، بیشتر عمر خود را در تکاپو هستند تا از سبک زندگی مدرن، جا نمانند و برای هرچه بیشتر «لاکچری زندگی کردن» از یکدیگر سبقت می گیرند غافل از اینکه بسیاری اوقات، این انتخاب به بهای هدر رفتن تمام روزهای عمر در اضطراب و حسرت نداشته ها و حتی گاهی به قیمت جان تمام می شود.

گاهی تمام این تقلاها و دست و پا زدن ها فقط به این خاطر است که در نگاه دیگران باکلاس و مُد روز به نظر برسیم و در جمع دوستان و آشنایان، پذیرفته شویم و حتی شاید به اصطلاح «یک سر و گردن» از آنها بالاتر باشیم. برای بعضی اشخاص این تنها راه برای نشان دادن برتری شان در بین اطرافیان است، حتی اگر بهای این برتری جویی از دست دادن چیزهای ارزشمندتری مثل آسایش، سلامتی و ساده زیستی باشد.

ژست ِ رانندگی با ماشین های گرانقیمت، مُدپوشی، به دست گرفتن موبایل های مدل بالا با قیمت های گزاف و صرف هزینه های سنگین برای طراحی و ساخت آپارتمان های مجلل با مبلمان لوکس که به نوبه خود بنزین در آتش مصرف گرایی می ریزد، همگی از دسته رفتارهایی هستند که نه تنها مزایای پیشرفت و نوآوری را قربانیِ «حرصِ تجمل گرایی» می کنند بلکه در نهایت به هدر رفتن سرمایه، عمر و حتی سلامت جسم و روان بشریت تمام می شود و یکی از در دسترس ترین این ژست های شیک و مد روز که در مدت زمانی کوتاه، تاثیر سوء آن بر نعمت سلامتی آشکار می شود، سیگار کشیدن است.

به گزارش یوکسیت، کم نیستند نوجوانانی که تحت تاثیر تبلیغاتِ شخصیت های معروف و سلبریتی هایی قرار می گیرند که با ژست سیگار کشیدن، در نگاه این قشرِ کم سن و سال و در عین حال سرمایه های مهم جوامع، شیک و باکلاس به نظر می رسند.

در نهایت این تصاویر و تبلیغات به الگویی اثرگذار اما در عین حال مخرب در زندگی کودکان و نوجوانان تبدیل می شوند.

ژِستی که به قیمت جان تمام می شود

فیلم های سینمایی و بسیاری از فیلم ها و سریال های خانگی، خالی از صحنه های سیگار کشیدن سلبریتی ها و بازیگران معروف نیستند و حتی یک فیلم از هزاران بازیگر مشهور وجود ندارد که پُکی به سیگار نزنند. سیگار پشت سیگار روشن می شود و دود همه فضا را پُر می کند؛ انگار فیلمی برای مسابقه سیگار کشیدن است.

بی تردید برای سرمایه گذاران اصلی در صنعت جهانی دخانیات، این واقعیت که کودکان و نوجوانان با تکرار تماشای این صحنه ها، چه رفتارهایی را سرمشق و الگوی دایمی زندگی خود قرار می دهند اهمیتی ندارد و سودهای میلیاردی حاصل از فروش و قاچاق سیگار، آنقدر جذاب است که عده ای حتی سلامت اجتماعی و عمومی را برای کسب آن، ذبح می کنند.

و این بار یکی از محصولات جدیدی که به طور خاص کودکان و نوجوانان را هدف قرار می دهد، سیگارهای الکترونیکی با رنگ و لعاب و طعم های جذاب است.

تله ی «شیک» صنایع دخانی برای مشتریان کم سن و سال

سیگارهای الکترونیکی ابتدا به عنوان ابزاری برای کمک به ترک سیگار معرفی شدند اما حالا با گذشت چند سال از عرضه این محصولات و فراگیری گسترده آنها میان کودکان و نوجوانان به ویژه در اروپا و آمریکا، کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) نسبت به آسیب های جبران ناپذیری که این وسیله بر سلامت مصرف کنندگان می گذارد، هشدار می دهند.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، تولیدکنندگانِ جهانیِ محصولات دخانی با ارایه سیگارهای الکترونیکی به بازار که دارای طعم های متفاوت و شیرین هستند، هدف ایجاد اعتیاد در بین کودکان و نوجوانان را دنبال می کنند.

ژِستی که به قیمت جان تمام می شود

سازمان جهانی بهداشت هشدار می دهد که صنعت جهانی دخانیات انواع ترفندها را برای معتاد کردن کودکان در سنین پایین به کار می برد.

تحقیقات مختلف و ادامه دار نشان می دهد که ویپ ها و پادها برای ترک مصرف دخانیات موثر نیستند و درعوض، شواهد نگران کننده ای در مورد اثرات نامطلوب آنها بر سلامت مصرف کنندگان به دست آمده است.

این سازمان هشدار می دهد که صنایع دخانیات قصد دارند کودکان را از طریق سیگارهای الکترونیکی مادام العمر معتاد کنند. این نهاد بهداشتی جهانی در عین حال تاکید کرد که گسترش این معضل در اروپا به شدت نگران کننده شده است.

کارشناسان می گویند این نوع از محصولات دخانی که عمدتا رنگ های متنوع و روشن دارند، این روزها مانند اسباب بازی به بازار عرضه می شوند و بسیار اعتیادآور هستند.

سازمان بهداشت جهانی صنعت تنباکو را متهم کرده است که تولیدکنندگان قصد دارند از این طریق کودکان را مادام العمر معتاد کنند. در ماه های اخیر هشدارهای این سازمان نسبت به تبلیغات فریبنده سیگار الکترونیکی برای خردسالان نیز شدت گرفته است.

ژِستی که به قیمت جان تمام می شود
برخی از این محصولات در تبلیغاتشان از شخصیت های کارتونی هم استفاده می کنند

«رودیگر کرچ»، کارشناس آلمانی بهداشت عمومی و از کارمندان ارشد سازمان بهداشت جهانی در این مورد می گوید: در اروپا وضعیت مربوط به این معضل به شدت نگران کننده است. در صورتی که جوانان از امکان سفارش این محصولات از طریق اینترنت برخوردار باشند و مقامات هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن انجام ندهند، اعمال محدودیت در فروش نیز فایده چندانی نخواهد داشت.

نگرانی مقامات بهداشتی جهان از گرایش جوانان به ویپ

مشاهده روند رو به رشد گرایش جوانان به استفاده از انواع مختلف این محصولات، مقامات بهداشتی را در بسیاری از کشورها نگران کرده و اخیرا برخی از آنها مقررات و محدودیت هایی را در این زمینه اعمال کرده اند.

برای مثال حدود دو سال پیش مکزیک فروش سیگارهای الکترونیکی را ممنوع کرد. به گزارش یوکسیت، رییس جمهور مکزیک در آن زمان دستوری را صادر کرد مبنی بر اینکه فروش سیگارهای الکترونیکی غیرقانونی می شود.

دولت مکزیک یک سیاست ضد استعمال سیگار الکترونیکی را اعمال کرده است که شامل ممنوعیت کامل واردات دستگاه های سیگار الکترونیکی می شود.

مقامات بهداشتی این کشور تاکید کردند ممنوعیت استعمال سیگار الکترونیکی بر اساس داده های سازمان جهانی بهداشت است که نشان می دهد سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین و سایر مواد سمی است که هم برای شخص مصرف کننده و هم افرادی که در معرض دود و بخارات آن قرار دارند، مضر است.

ژِستی که به قیمت جان تمام می شود
 نوجوانانی که از این شبیه سازها استفاده می کنند، دو برابر بیشتر احتمال دارد بعداً از سیگار معمولی استفاده کنند

تقریبا در همان زمان استرالیا نیز قوانین سختگیرانه ای را برای مصرف سیگار الکترونیکی اعمال کرد. وزیر بهداشت استرالیا ضمن اینکه صنعت سیگارفروشی را متهم کرد که در نظر دارد نسل آینده را به نیکوتین وابسته کند گفت کشورش واردات سیگارهای الکترونیکی را محدود و در مواردی حتی ممنوع می کند. استرالیا در عین حال سابقه ای طولانی در مبارزه با مصرف دخانیات دارد.

مقامات نیوزیلند هم سال گذشته ممنوعیت مصرف سیگارهای الکترونیکی یکبار مصرف را اعلام و محدودیت های مصرف سیگار را در این کشور تشدید کردند.

در اروپا نیز کشورهایی چون آلمان، فرانسه، بلژیک و انگلیس با اشاره به هشدار بسیاری از پزشکان نسبت به مضرات این وسیله دخانی برای سلامت انسان و محیط زیست محدودیت ها یا ممنوعیت هایی را اعمال کرده یا در شرف آن هستند و در عین حال برخی کشورها از جمله کانادا، ممنوعیت هایی را در رابطه با تبلیغات انواع محصولات دخانی در پیش گرفته اند.

از سوی دیگر مسیولان بهداشتی انگلیس به تازگی نسبت به آمار نگران کننده بستری کودکان به دلیل عوارض مصرف سیگارهای الکترونیکی در این کشور هشدار داده اند. آمار رسمی از سوی نهادهای بهداشتی این کشور نشان می دهد میزان بستری شدن کودکان و نوجوانان زیر 20 سال طی چهار سال اخیر 733 درصد افزایش داشته و این آمار شامل کودکان زیر پنج سال نیز می شود.

نتایج یکی از تحقیقات پزشکی پیشین از سوی متخصصان آمریکایی نیز حکایت از نقش یک ماده روغنی افزودنی به این سیگارها در مرگ و میرهای اخیر مرتبط با ویپ در این کشور دارد.

بر اساس تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از امراض، از زیرمجموعه های وزارت بهداشت آمریکا، یک ماده روغنی مشتق از ویتامین E می تواند یکی از عوامل احتمالی مرگ و میر به خاطر استفاده از سیگارهای الکترونیکی در ایالات متحده باشد.

37 میلیون نوجوان در دنیا محصولات دخانی مصرف می کنند

بر اساس برآوردهای سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر حدود 37 میلیون نوجوان بین 13 تا 15 سال در نقاط مختلف دنیا از محصولات دخانیات استفاده می کنند.

به گزارش دویچه وله، این محصولات شامل سیگار، تنباکوی جویدنی و انفیه هستند. همچنین گفته شده است که میلیون ها نفر از سیگارهای الکترونیکی نیز استفاده می کنند که حاوی تنباکو نیستند، اما دارای نیکوتین و به این خاطر اعتیادآور هستند.

گزارش ها حاکی از آن هستند که به علت قیمت گران سیگارهای الکترونیکی، شمار زیادی از جوانان به طرف سایر محصولات تنباکویی می روند.

بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، حدود 20 درصد از نوجوانان بین 13 تا 15 ساله در اروپا می گویند که طی 30 روز گذشته از سیگار الکترونیکی استفاده کرده اند. 

گزارش ها حاکیست سیگارهای الکترونیکی با 16 هزار طعم مختلف مانند آدامس و آب نبات در بازار موجود هستند و این رویکرد ظاهرا برای جذب کودکان در نظر گرفته شده است.

این سازمان از کشورها خواسته است که محدودیت های بیشتری برای استفاده از تنباکو و سایر محصولات حاوی نیکوتین، اعمال کنند.

در این راستا به ممنوعیت سیگارهای الکترونیکی با طعم های متفاوت، ممنوعیت تبلیغات برای این محصولات و نیز افزایش مالیات برای این تولیدات، اشاره شده است.

دودی که به چشم غیرسیگاری ها می رود

یکی دیگر از تراژدی های مرتبط با استعمال سیگار، به خطر افتادن سلامتی آن دسته از افرادی است که سیگار نمی کشند اما به دلیل همزیستی اجباری با اشخاص سیگاری، دود آن را استشمام می کنند و قربانیان ردیف دوم این ماده سمی هستند.

در «روز جهانی غیرسیگاری ها»، سازمان جهانی بهداشت با اشاره به پیامدهای خطرناک ناشی از مصرف سیگار و با ارایه آخرین آمار به روز شده از استعمال آن اعلام کرد: در سال 2020 میلادی، 22.3 درصد از جمعیت جهانی سیگاری بودند و هر سال بیش از هشت میلیون نفر بر اثر پیامدهای مصرف این محصول دخانی می میرند که 1.3 میلیون نفر از آنها افرادی هستند که تنها در معرض دود سیگار قرار می گیرند (دود دست دوم) و از این تعداد بسیاری را نیز کودکان تشکیل می دهند.

ژِستی که به قیمت جان تمام می شود

این سازمان همچنین گفته است به طور متوسط طول عمر یک فرد سیگاری 13 تا 14 سال کمتر از فرد غیرسیگاری است.

سیگار بزرگترین عامل خطرناک در بروز بیماری هایی است که می توان از ابتلا به آنها پیشگیری کرد. امروز پیامدهای این محصول کشنده برای سلامت انسان ها ثابت شده است.

از مهم ترین عوارض سیگار برای بدن می توان به افزایش احتمال ابتلا به انواع سرطان اشاره کرد. رایج ترین انواع سرطان ناشی از کشیدن سیگار، سرطان ناحیه دهان و دستگاه گوارش خواهد بود. عوارض دیگر سیگار مانند خطرات آن برای قلب و عروق نیز می تواند باعث سکته یا حمله قلبی شده و جان بیمار را به خطر اندازد.

کنسرن های (اتحادیه تراست ها که در اروپا و به ویژه در آلمان شایع هستند) دخانیات با برنامه ریزی هدفمند تبلیغاتی خود می کوشند تا بیش از همه جوانان را تحت تاثیر قرار دهند. از این رو برای حفاظت از سلامتی جوانان، سازمان جهانی بهداشت پیش تر یکی از اهداف خود را منع همه جانبه تبلیغات کنسرن های دخانیات اعلام کرده است.

چند دلیل برای ترک نیکوتین

در وصف مضرات سیگار مطالب و یافته های بسیاری منتشر شده است و بنابراین شکی نیست که ترک سیگار همیشه و در هر زمان سودمند است. بدون در نظر گرفتن اینکه چه زمانی و در چه سنی سیگار را ترک می کنید تنها چند دقیقه پس از کشیدن آخرین نخ سیگار، بدن انسان به تدریج شروع به بازسازی خود می کند. یکی از نتایج بارز ترک سیگار، تغییر رنگ چهره و یکی از فواید آن پس از حفظ سلامتی، صرفه جویی در زمان و پول فراوان است. همچنین ترک سیگار پیش از دوران بارداری از خطر زایمان زودرس و پیامدهای خطرناک آن می کاهد.

ژِستی که به قیمت جان تمام می شود

طبق گزارش مرکز تحقیقات سرطان آلمان تنها یک هفته پس از ترک سیگار، فشارخون به شکل محسوسی کاهش پیدا می کند، پس از یک تا 9 ماه، سرفه های خشک و تنگی نفس از بین می رود، پس از دو سال سیگاری های سابق به اندازه غیرسیگاری ها در معرض خطر بروز بیماری های قلبی عروقی قرار خواهند داشت و پس از گذشت پنج سال، خطر سکته قلبی برای یک سیگاری قدیمی به اندازه کسی است که هرگز در عمرش لب به سیگار نزده است.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ژِستی که به قیمت جان تمام می شود" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ژِستی که به قیمت جان تمام می شود"، کلیک کنید.