چرا شرایط جدید ثبت سفارش برای تولیدکنندگان دردسرساز شده است؟

چرا شرایط جدید ثبت سفارش برای تولیدکنندگان دردسرساز شده است؟

اخیرا وزارت صمت شرایط جدیدی برای ثبت سفارش اعلام کرده که انتقاداتی به دنبال داشته که می توان به فهرست 750 کد تعرفه که در اولویت واردات قرار گرفته اشاره کرد که به اعتقاد منتقدان بسیاری از این اقلام، مثل توپ رنگی پینت بال، چوب ماهیگیری و غیره ضروری نیست، اما کالاهای مورد نیاز صنایع در این فهرست جایی ندارد.

به گزارش یوکسیت، اخیرا سامانه جامع تجارت در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که بر اساس مصوبات جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان اخذ ثبت سفارش جدید صرفا برای واحدهای تولیدی وزارت صنعت، معدن و تجارت که برنامه تولید سال 1403 خود را در بخش تجارت داخلی ثبت کرده باشند و این برنامه به تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و دفتر تخصصی مربوطه رسیده باشد، امکان پذیر خواهد بود.

بر این اساس امکان اخذ ثبت سفارش جدید برای واحدهای بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچون گذشته برقرار است، اما اولویت اول با 750 کد تعرفه ای است که در تامین کالاهای مورد نیاز کشور از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. در اصل به نظر می رسد مسیولان متولی این حوزه بر این عقیده هستند که ثبت سفارش ها برای مدیریت منابع و مصارف ارزی باید کنترل شود تا به این وسیله از افزایش قیمت ارز جلوگیری شود.

اما این تصمیم انتقاداتی به دنبال داشت؛ برای مثال هومن حاجی پور – قایم مقام دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران – اخیرا گفته که ابهاماتی در این دستورالعمل وجود دارد. یکی از مهم ترین ابهامات مربوط به ثبت سفارش ماشین آلات تولیدی است که به گفته فعالان بخش خصوصی دستورالعمل اخیر وزارت صمت پاسخگوی آن نیست. چراکه این دستورالعمل بر مبنای سابقه واحدهای تولیدی یا تجار طراحی شده، اما ماشین آلات چندان به سابقه تولیدی ارتباطی ندارد.

او همچنین گفته بررسی فهرست 750 کد تعرفه که در اولویت واردات قرار گرفته نشان می دهد که بسیاری از این اقلام اگرچه نیاز شهروندان و جزو حقوق حقه آنهاست، اما اقلام ضروری کشور نیست؛ برای مثال توپ رنگی پینت بال، چوب ماهیگیری، سنجاق قفلی، تیغ اصلاح، مانکن خیاطی و غیره جزو آن 750 قلم ذکر شده، اما کالاهای مورد نیاز صنایع که می توان لیست بلندبالایی از آن تهیه کرد، در این فهرست جایی ندارد.

از طرف دیگر نجفی عرب – رییس اتاق بازرگانی تهران – نیز در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرده که طبق این مصوبه امتیاز دولتی ثبت سفارش به صورت تبعیض آمیز به برخی از بنگاه های اقتصادی اعطا شده که این موضوع ناقض ماده (52) قانون اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی است.

همچنین طبق گفته های او ممنوع کردن واردات آن دسته از واحدهای تولیدی که برنامه تولید سال 1403 خود را در بخش تجارت داخلی ثبت نکرده باشند یا این برنامه به تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و دفتر تخصصی مربوطه نرسیده باشد، از دو حیث چالش برانگیز خواهد بود؛ این مسیله به طور کلی ظرفیت تولید ملی را کاهش می دهد و مانعی اساسی در مسیر جهش تولید خواهد بود و همچنین الزام تایید برنامه توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و دفتر تخصصی مربوطه ضمن افزایش سطح مداخلات دولتی در فعالیت بنگاه های اقتصادی، موجبات گسترش فساد اداری را فراهم خواهد کرد.

این مقام مسیول همچنین خواستار ابطال مصوبه مربوط به ثبت سفارش در سال جاری و تدوین دستورالعمل جدید شده است. حال باید منتظر ماند و دید وزارت صمت در این رابطه چه تصمیمی خواهد گرفت.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا شرایط جدید ثبت سفارش برای تولیدکنندگان دردسرساز شده است؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا شرایط جدید ثبت سفارش برای تولیدکنندگان دردسرساز شده است؟"، کلیک کنید.