پرداخت زکات فطره و خواندن زیارت سیدالشهدا در روز عید فطر

پرداخت زکات فطره و خواندن زیارت سیدالشهدا در روز عید فطر

باید زکات فطره را پیش از نماز عید فطر پرداخت کرد، زیارت حضرت سید الشهداء هم یکی دیگر از اعمال امروز است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری یوکسیت، امروز چهارشنبه مصادف با اولین روز ماه شوال و عید سعید فطر است.

بر اساس این گزارش، از اعمال سفارش شده برای روز عید فطر تکبیراتی است که پس از نماز صبح و نماز عید وارد شده است.

باید زکات فطره را پیش از نماز عید، به شرحی که در کتاب های فقهی آمده، پرداخت شود و زکات فطره، واجب موکد و شرط قبولی روزه ماه رمضان و سبب حفظ انسان تا سال آینده است.

پوشیدن لباس نیکو و به کار بردن بوی خوش و رفتن به صحرا برای به جا آوردن نماز عید در زیر آسمان از دیگر اعمال وارد شده است.

افطار کردن پیش از نماز عید، در اول روز و بهتر آن است که با خرما یا شیرینی باشد.

همچنین سفارش شده که پس از طلوع آفتاب از منزل خارج شوید و دعاهای وارد شده مانند اللّٰهُمَّ مَنْ تَهَیَّاَ فِی هٰذَا الْیَوْمِ… را بخواند.

خواندن نماز عید یکی دیگر از اعمال امروز است که در رکعت اول سوره های حمد و اعلی را خوانده و سپس پنج تکبیر بگویید و بعد از هر تکبیری دست به قنوت بردارید و بگویید : اللّٰهُمَّ اَهْلَ الْکِبْرِیاءِ وَالْعَظَمَهِ، وَاَهْلَ الْجُود وَالْجَبَرُوتِ، وَاَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَهِ، وَاَهْلَ التَّقْویٰ وَالْمَغْفِرَهِ، اَسْاَلُکَ بحَقِّ هٰذَا الْیَوْمِ الَّذی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِینَ عِیداً، وَ لِمُحَمَّدٍ صَلَّی اللّٰهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ ذُخْراً وشَرَفاً وَمَزیداً اَنْ تُصَلِّیَ عَلَیٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَاَنْ تُدْخِلَنِی فِی کُلِّ خَیْرٍ اَدْخَلْتَ فِیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ، وَاَنْ تُخْرِجَنِی مِنْ کُلِّ سُوءٍ اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ اجْمَعِین . اللّٰهُمَّ اِنِّی اَسْاَلُکَ خَیْرَ مَا سَاَلَکَ مِنْهُ عِبادُکَ الصَّالِحُونَ، وَاَعُوذُ بکَ فِیهِ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُکَ الصَّالِحُونَ.

در رکعت دوم نیز پس از سوره حمد، سوره شمس را بخوانید، سپس چهار تکبیر بگویید و پس از هر تکبیری دست به قنوت بردارید و همان دعا را بخوانید. البته پس از نماز عید، دعاهای بسیاری وارد شده که شاید بهترین آن ها، دعای چهل و ششم صحیفه کامله سجادیه باشد.

همچنین زیارت حضرت سید الشهداء یکی دیگر از اعمال امروز است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پرداخت زکات فطره و خواندن زیارت سیدالشهدا در روز عید فطر" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پرداخت زکات فطره و خواندن زیارت سیدالشهدا در روز عید فطر"، کلیک کنید.