ویرایش پنجم مبحث 17 مقررات ملی توسط وزیر راه و شهرسازی به وزیر کشور ابلاغ شد

ویرایش پنجم مبحث 17 مقررات ملی توسط وزیر راه و شهرسازی به وزیر کشور ابلاغ شد

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از ابلاغ ویرایش پنجم مبحث 17 مقررات ملی ساختمان با عنوان سامانه گاز طبیعی در ساختمان توسط وزیر راه و شهرسازی به وزیر کشور خبر داد و گفت: بازنگری این مبحث در دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان و پس از چندین نوبت نظرخواهی عمومی و کسب نظر از مراجع و کارشناسان و صاحبنظران انجام شد.

به گزارش یوکسیت، حامد مانی فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از مکاتبه و ابلاغ ویرایش پنجم مبحث 17 مقررات ملی ساختمان تحت عنوان سامانه گاز طبیعی در ساختمان توسط وزیر راه و شهرسازی به وزیر کشور خبر داد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان با اشاره به اینکه زمان انقضای ویرایش 1401 این مبحث سه ماه بعد از تاریخ این ابلاغ است و تا سه آینده استفاده از هر دو ویرایش مبحث مجاز است، توضیح داد: ویرایش پنجم نسبت به ویرایش چهارم نگاه قابل توجهی به موضوع صرفه جویی در مصرف انرژی داشته است. بدین جهت تغییر نام مبحث از لوله کشی گاز طبیعی به سامانه گاز طبیعی در ساختمان انجام شده تا موضوعات وسیع تری را شامل شود. همچنین ادغام فصل هفتم تحت عنوان دودکش های دستگاه های گازسوز با فصل چهارم با عنوان طراحی سامانه گاز به منظور پیوستگی هرچه بیشتر ضوابط مربوط به محصولات احتراق با مشخص فنی دستگاه های گازسوز انجام شده است.

مانی فر ادامه داد: دسته بندی ضوابط فنی انتخاب و نصب دستگاه های گازسوز بر اساس نوع کاربرد آنها در ساختمان و سهولت هرچه بیشتر استفاده از آن، اصلاح و به روز رسانی اشکال و جداول ارایه شده در متن و پیوست ها، تدوین ضوابط تعویض دستگاه های گازسوز در چهارچوب الزامات فنی آن با رعایت کامل ضوابط ایمنی و افزایش بازدهی در مصرف انرژی و ارایه ضوابط فنی نصب و بهره برداری از دستگاه های گازسوز با کارایی بالاتر برای اولین بار از دیگر ویژگی های این ویرایش به شمار می رود.

وی تصریح کرد: دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان تلاش کرده است تا در بازنگری و تدوین مقررات ملی ساختمان، موضوعات مهمی از جمله حفظ سرمایه های ملی، رشد و توسعه فناوری، روزآمدی مصالح و تجهیزات، صرفه جویی در مصرف انرژی و ارتقای ایمنی را مورد توجه قرار دهد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان یادآور شد: بعد از گذشت دو سال از ابلاغ ویرایش چهارم مبحث هفدهم در سال 1401 و در اجرای مصوبات ابلاغ شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی اقتصاد و شورای عالی انرژی در زمینه ناترازی مصرف گاز کشور، تدوین ویرایش پنجم در برنامه قرار گرفت. پیش نویس این مبحث در دو مرحله برای نظرخواهی عمومی منتشر و نتایج آن مدنظر قرار گرفت.

به گفته وی، نظرخواهی از پیش نویس ویرایش پنجم مبحث 17 مقررات ملی ساختمان از طریق شرکت ملی گاز ایران، سازمان بهینه سازی مصرف انرژی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ادارات کل راه و شهرسازی، شورای مرکزی و سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها به طور کتبی و جداگانه اخذ شده است.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ویرایش پنجم مبحث 17 مقررات ملی توسط وزیر راه و شهرسازی به وزیر کشور ابلاغ شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ویرایش پنجم مبحث 17 مقررات ملی توسط وزیر راه و شهرسازی به وزیر کشور ابلاغ شد"، کلیک کنید.