هشدار قالیباف درباره تامین ارز دارو/منظور: بازار دارو را مدیریت می کنیم

هشدار قالیباف درباره تامین ارز دارو/منظور: بازار دارو را مدیریت می کنیم

در شرایطی که رییس مجلس شورای اسلامی نسبت به تامین ارز دارو در سال جاری ابراز نگرانی کرد، رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: بازار دارو از اولویت های دولت است ما عملکرد قابل دفاعی در حوزه دارو در سال گذشته داشتیم و امسال هم بازار را مدیریت می کنیم.

به گزارش یوکسیت، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جداول بودجه سال 1403 اظهار کرد: ابهامی درباره جداول 14 و 21 در خصوص نرخ ارز وجود دارد که ما همین بحث را در حوزه دارو داریم، باید مشخص شود که مبنای نرخ ارز 28 هزار و 500 تومانی و یا چهار هزار و 200 تومانی چیست چون در این صورت مبلغ ریالی متفاوت می شود به خصوص در مورد موضوع دارو که بحث مهمی است.

داوود منظور رییس سازمان برنامه و بودجه نیز که طبق روال در زمان بررسی بودجه در جلسات مجلس حضور دارد، در این باره اظهار کرد: دولت مابه التفاوت نرخ ارز دارو را به صورت یارانه ای تامین می کند که در قالب جدول هدفمندی آمده است. عددی که امسال پیش بینی شده نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی ادامه داد: مبنای ما برای تامین ارز دارو نرخ مصوب کالاهای اساسی است که تصویب شده دارو و کالاهای اساسی با نرخ ارز ترجیحی تخصیص پیدا کند که این نرخ توسط کارگروهی که در قانون آمده، تعیین می شود لذا سازوکار در بخش اول بودجه به تصویب رسیده و ما به آن عمل می کنیم.

قالیباف مجددا تصریح کرد: با این توضیح آقای منظور، یعنی به جای 74 همت در جدول هدفمندی باید 180 همت با نرخ 28 هزار و 500 تومان پیش بینی شود مگر آنکه بخواهیم سطح خرید و پشتیبانی از دارو را کاهش دهیم که این به معنای گران شدن دارو است.

مجددا منظور توضیح داد: همانطور که سال گذشته عمل شد کار در دو قسمت پیش می رود یکی باید بانک مرکزی مابه التفاوت ارز 4200 تومانی را به داروخانه و شرکت های پخش دارو و تولید کنندگان بدهد و قسمت دوم مابه التفاوت نرخ ارز است لذا ما سازوکار سال گذشته را عینا برای دارو امسال اجرا می کنیم. از نظر منابع پیش بینی شده حدود 75 همت امسال آمده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته که کفایت می کند و می توانیم بازار دارو را با همین رقم مدیریت کنیم.

قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: این صحبت ها بدان معناست که بانک مرکزی مبنا را 28 هزار و 500 می گذارد و بخشی از اقدام در راستای سیاست های حمایتی با نرخ 4200 تومان است و دولت مابه التفاوت ریال با بانک مرکزی را تامین می کند.

وی تاکید کرد: این موضوع را همین جا می گویم اگر دولت 180 همت برا دارو پیش بینی نکند وضعیت مثل پارسال می شود که ارز تامین نشده یا یارانه تسعیر جبران ریالی نمی شود نتیجه هم مشکل در بازار دارو است.

وی تاکید کرد: دارو، کالاهای مصرفی پزشکی و شیرخشک نیز مهم است که باید با سیاست های جبرانی ارز آن را تامین کنیم تا مشکلی به وجود نیاید.

منظور، رییس سازمان برنامه و بودجه مجددا توضیح داد: مدیریت یارانه دارو مثل بازار آرد و گندم از اولویت های اصلی دولت است که ما آن را تامین می کنیم سال گذشته عملکرد در مدیریت دارو مثبت، موثر و قابل دفاع بود و امسال هم منابعی را پیش بینی کردیم. سازوکار تخصیص هم همان چیزی است که مجلس شورای اسلامی در بخش اول بودجه تصویب کرده است.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار قالیباف درباره تامین ارز دارو/منظور: بازار دارو را مدیریت می کنیم" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار قالیباف درباره تامین ارز دارو/منظور: بازار دارو را مدیریت می کنیم"، کلیک کنید.