میزان تبادل برق در بورس انرژی به 60 درصد می رسد

میزان تبادل برق در بورس انرژی به 60 درصد می رسد

وزیر نیرو با بیان اینکه وزارت نیرو گام اول اجرای برنامه هفتم توسعه را محکم برداشت، گفت: بر اساس قانون برنامه هفتم و به دنبال اصلاح نظام مالی صنعت برق از این پس تمامی شرکت های توزیع نیروی برق، انرژی موردنیاز خود را از بورس انرژی خریداری خواهند کرد و در قالب این سازوکار هزینه خرید برق از نیروگاه ها به صورت نقدی پرداخت می شود.

به گزارش یوکسیت، علی اکبر محرابیان در نشست مشترک با مدیران ارشد صنعت برق کشور با تاکید بر لزوم تسریع در فرایند اصلاح نظام مالی و اقتصادی صنعت برق کشور گفت: یکی از مشکلات کلیدی صنعت برق کشور در دهه های گذشته نبود نظام مالی مبتنی بر نظام بنگاه داری در این صنعت بود که منجر به تولید فراوان بدهی می شد و این مسیله فرایند توسعه در صنعت برق را نیز با اشکالات فراوانی رو به رو کرده بود.

وی افزود: با توجه به اختیاراتی که برنامه هفتم توسعه و دیگر قوانین بالادستی به وزارت نیرو داده است، باید نظام های مالی شرکت های فعال در صنعت برق به گونه ای اصلاح شود تا شرکت ها بر اساس سازوکار نظام بنگاه داری و اصول حاکمیت شرکتی مسیر توسعه خود را طی کنند و از روندهای گذشته که موجب انباشت بدهی در این شرکت ها می شد، فاصله بگیرند.

رشد قابل توجه تبادل برق در بورس انرژی

محرابیان با بیان این که مطابق با برنامه هفتم توسعه باید میزان معاملات خارج از بازار عمده فروشی صنعت برق به 60 درصد برسد، گفت: وزارت نیرو گام اول را در اجرای برنامه هفتم محکم برداشت و در سال 1403 این بند را محقق کرد؛ مطابق این اقدام شرکت های توزیع و مشترکان بالای یک مگاوات از این پس باید برق مورد نیاز خود را از طریق بورس انرژی و در یک فضای شفاف و کاملاً رقابتی خریداری کنند.

وزیر نیرو پرداخت نقدی پول به نیروگاه ها در ساز و کار جدید را از محاسن اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: در گذشته به دلیل اینکه پرداخت هزینه فروش برق به نیروگاه ها با تاخیر فراوانی انجام می شد، عملاً نیروگاه ها در فرایند توسعه و مدیریت امور جاری با مشکلات فراوانی رو به رو می شدند که در روش جدید این مشکل برطرف خواهد شد.

محرابیان در خصوص دیگر محاسن اجرای این قانون گفت: اصلاح و توسعه متوازن صنعت برق در نقاط مختلف کشور، جبران بدهی های گذشته، استقرار نظام واقعی شرکتی در صنعت برق و در عین حال تامین عادلانه منافع خریداران و فروشندگان برق کشور از دیگر محاسنی است که با اجرای این قانون محقق خواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به رویه های گذشته که در آن شرکت های توزیع برق در حد اداره امور جاری تنزل پیدا کرده بودند، اظهار داشت: شرکت های توزیع برق سراسر کشور باید به معنای واقعی کلمه به صورت شرکتی اداره شوند و درآمد و هزینه های خود را در یک رقابت سالم و شفاف تامین و پرداخت کنند.

وزیر نیرو در همین رابطه خاطرنشان کرد: در سال های گذشته نبود استقلال کافی در شرکت های توزیع برق به ویژه در حوزه مالی، مشکلات فراوانی را به این شرکت ها تحمیل کرد که نتیجه آن اخلال در روند توسعه صنعت برق کشور و افزایش میزان بدهی شرکت ها با وجود فروش خدمات و انرژی فراوان بود.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "میزان تبادل برق در بورس انرژی به 60 درصد می رسد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "میزان تبادل برق در بورس انرژی به 60 درصد می رسد"، کلیک کنید.