مهم ترین رویدادهای اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت

مهم ترین رویدادهای اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت

از گرمای مرگبار در هند و پاکستان گرفته تا روشی جدید برای پیش بینی زوال عقل از جمله مهم ترین اخبار و رویدادهای جهان در حوزه اجتماعی طی یک هفته گذشته بودند.

به گزارش یوکسیت، حوادث گوناگون، یافته ها و اخبار مهمِ حوزه سلامت و اتفاقات و مناسبت های محیط زیستی در سراسر دنیا از جمله موضوعاتی هستند که هفته گذشته در صدر رویدادهای اجتماعی جهان قرار گرفتند.

همچنین رویدادهای دیگری چون غرق شدن مرگبار قایق مهاجران در سواحل یمن یا بارندگی و سیل شدید در آنکارا از جمله اخبار برگزیده اجتماعی در جهان طی بازه زمانی مذکور هستند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:

کشف و ضبط محموله بزرگ کوکایین در آمریکا

گارد ساحلی ایالات متحده محموله کوکایین به ارزش 63 میلیون دلار را در «فلوریدا» کشف و ضبط کرد.

گارد ساحلی ایالات متحده بیش از 2000 کیلوگرم کوکایین به ارزش بیش از 63 میلیون دلار را در دو رهگیری جداگانه قایق های قاچاق مواد مخدر در دریای کاراییب در شمال ونزویلا کشف و ضبط کرده است.

طی حادثه ای، کشتی «گارد ساحلی هلندی کاراییب» که در یک درگیری شرکت داشت به سوی قایق قاچاقچیان تیراندازی کرد. این قایق در این حادثه آتش گرفت و غرق شد.

سه قاچاقچی مظنون در دریا ناپدید شدند. کوکایین ضبط شده در بندر اِوِرگلِیدز در فلوریدا تخلیه شده است.

روشی جدید برای پیش بینی زوال عقل

متخصصان به روشی جدید دست یافتند که زوال عقل را 9 سال زودتر از تشخیص بالینی علایم این بیماری در فرد مبتلا پیش بینی می کند.

آنها در این روش جدید اتصالات مغز را در حالت «بیکاری» بررسی می کنند.

به گفته متخصصان، این روش با شناسایی افرادی که در معرض زوال عقل قرار دارند و درمان آنها قبل از بروز علایم، خلاء پزشکی عظیمی را رفع می کند.

گرمای مرگبار در هند و پاکستان؛ دما به بیش از 50 درجه رسید

دمای بالای 40 درجه در فصل گرم سال در جنوب آسیا غیرعادی نیست اما اخیرا رکورد گرما در هند و پاکستان شکسته شده و این دما حتی از 50 درجه هم بالاتر رفته است.

رسانه های محلی همچنین از گرمازدگی های مرگبار خبر دادند.

انتخابات پارلمانی هند هم در بحبوحه این گرما برگزار شد و حدود یک میلیارد نفر در روزهای گرم و جهنمی اخیر به پای صندوق های رای فراخوانده شدند.

در ایالت «اوتار پرادش»، 33 نفر از کارکنانِ برگزاری انتخابات در یک روز بر اثر گرما جان خود را از دست دادند.

مقامات هند و پاکستان از مردم خواستند در صورت امکان از ماندن در گرمای بیرون اجتناب کنند. در برخی مناطق مدارس را نیز طور به موقت تعطیل کردند.

بارندگی و سیل شدید در آنکارا

بارندگی شدید منجر به جاری شدن سیلاب در «آنکارا»، پایتخت ترکیه و اختلال در تردد عابران و خودروها شده است.

تنها یک ماه پس از بارش باران های سیل آسا در پایتخت ترکیه که منجر به آبگرفتگی خیابان ها شد، بارش شدید باران در روز شنبه در این شهر باز هم منجر به جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی معابر و خودروها شد.

بسیاری از خیابان ها همچنان غیرقابل عبور هستند زیرا چندین مسیر برای عبور و مرور – از جمله مترو – در این شهر مسدود شده است.

فعالیت بدنی در عصر باعث کاهش قند خون می شود

داده های مطالعه ای جدید که در مجله Obesity منتشر شده، نشان می دهد فعالیت بدنی متوسط تا شدید در عصر برای بزرگسالان کم تحرک و دارای اضافه وزن و چاقی، بیشترین سود را در کاهش سطح قند خون روزانه دارد.

کارشناسان در توضیح این یافته می گویند به خوبی ثابت شده است که فعالیت بدنی متوسط تا شدید، «هموستاز» گلوکز را در بزرگسالان دارای اضافه وزن و چاقی که در معرض خطر بالاتری برای ایجاد مقاومت به انسولین هستند، افزایش می دهد.

هموستاز به وضعیت تعادل در بین تمام سیستم های بدن گفته می شود که برای بقا و عملکرد صحیح اندام ها و کل بدن ضروری است.

با این حال هنوز اطلاعات کمی در مورد زمان بندی بهینه فعالیت بدنی متوسط تا شدید برای بهبود کنترل روزانه قند خون وجود دارد.

غرق شدن قایق مهاجران در سواحل یمن؛ 39 تن جان باختند

سازمان بین المللی مهاجرت و مقام های محلی می گویند در پی غرق شدن یک قایق حامل مهاجران اهل شاخ آفریقا دست کم 39 نفر در آب های سواحل یمن غرق شدند.

نجات یافتگان به امدادگران گفته اند این قایق حامل 260 مهاجر بوده که روز دوشنبه بر اثر طوفان و باد شدید واژگون شد.

جست وجو برای یافتن 150 نفر که هنوز ناپدید هستند، ادامه دارد. سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرد که به 71 فرد نجات یافته کمک هایی ارایه کرده است.

مقام های محلی «رودوم» در شرق عدن گفتند که بیشتر سرنشینان این قایق مهاجران اهل اتیوپی بودند و از یمن به عنوان گذرگاهی برای رسیدن به کشورهای عربی استفاده می کردند.

ناسا: 12 ماه گذشته شاهد رکوردهای دمایی بودیم

بر اساس تجزیه و تحلیل ناسا از شرایط اقلیمی که روز سه شنبه منتشر شد، میانگین دمای جهانی برای هر یک از 12 ماه متوالیِ اخیر (از ژوین 2023 تا مه 2024) به بالاترین حد خود رسید.

«بیل نلسون»، مدیر ناسا در یک بیانیه خبری گفت: واضح است که ما با یک بحران آب و هوایی روبرو هستیم و جوامع در سراسر جهان گرمای شدید را به میزان بی سابقه ای احساس می کنند.

این تجزیه و تحلیل نشان می دهد که میانگین دمای جهانی در 12 ماه گذشته 1.30 درجه سانتیگراد بالاتر از سطح پایه قرن بیستم (1951 تا 1980) بوده است.

بر اساس خوانش دما از شبکه عظیمی از ایستگاه های هواشناسی در خشکی و ابزارهای موجود در اقیانوس ها، دانشمندان دریافتند که این رکوردها بخشی از روند گرمایش طولانی مدت است که توسط فعالیت های انسانی به ویژه انتشار گازهای گلخانه ای هدایت می شود.

آتش سوزی در جنوب کویت 35 قربانی گرفت

آتش سوزی در ساختمانی در جنوب کویت 35 کشته برجای گذاشته است.

رسانه های دولتی کویت روز چهارشنبه گزارش دادند به دنبال وقوع آتش سوزی در ساختمانی در شهر «المنقف» واقع در جنوب این کشور دست کم 35 نفر کشته شدند.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مهم ترین رویدادهای اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مهم ترین رویدادهای اجتماعی جهان در هفته ای که گذشت"، کلیک کنید.