مسمومیت با کافیین چیست؟ – یوکسیت

مسمومیت با کافیین چیست؟ - یوکسیت

به گفته متخصصان، میزان تحمل کافیین در افراد متفاوت است اما در سیستم بدن برای میزان کافیین محدودیتی وجود دارد.

به گزارش یوکسیت، برای بسیاری از آمریکایی ها روز بدون نوشیدن یک فنجان قهوه شروع نمی شود و براساس گزارش انجمن ملی قهوه در آمریکا، میانگین مصرف قهوه در آمریکا بیش از سه فنجان در روز است و در این میان برخی افراد هم ترجیح می دهند کافیین را از طریق نوشیدنی های انرژی زا و قرص های کافیین دریافت کنند.

میزان تحمل کافیین در افراد متفاوت است اما در سیستم بدن برای میزان کافیین محدودیتی وجود دارد. لرزش دستان و بالا رفتن ضربان قلب نشانه های رایجی اند که از وجود کافیین بیش از حد در بدن خبر می دهند. در شرایطی نادرتر، مصرف بیش از حد کافیین به وضعیتی به نام مسمومیت با کافیین یا سوءمصرف کافیین منجر می شود.

به گزارش سی ان ان، مسمومیت با کافیین زمانی اتفاق می افتد که مقدار این ماده در بدن فرد به میزان خطرناکی برسد. این امر طیفی از علایم ناخوشایند و شدید مانند مشکلات تنفسی و تشنج را به دنبال دارد. موارد معدودی هم وجود دارند که افراد به دلیل مسمومیت با کافیین جانشان را از دست داده اند.

به رغم نادر بودن، احتمال مسمومیت با کافیین ــ در صورت مصرف بدون ملاحظه ــ همیشه وجود دارد. شناخت علایم و عوامل هشداردهنده مصرف بیش از حد کافیین، می تواند به جلوگیری از آن کمک کند.

چقدر کافیین زیاد است؟

مسمومیت با کافیین بسیار جدی تر از سردردی است که به دلیل مصرف زیاد اسپرسو ایجاد می شود و زمانی رخ می دهد که فرد بیش از حد کافیین مصرف کند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای بزرگسالان سالم تا 400 میلی گرم کافیین در روز را حد مجاز تعریف می کند که معادل چهار یا پنج فنجان قهوه است هرچند «ارین پالینسکی وید»، متخصص تغذیه از نیوجرسی، معتقد است که مصرف حتی کمی بیشتر از 400 میلی گرم اگرچه موجب مرگ یا آسیب دایمی نمی شود، اما در بزرگسالان معمولی احساس اضطراب را افزایش می دهد و تحریک پذیری را بیشتر خواهد کرد.

آثار جدی تر مسمومیت با کافیین زمانی ظاهر می شود که فرد 1200 میلی گرم یعنی حدود 12 فنجان قهوه مصرف کند.

طیف مسمومیت با کافیین؛ از حس ناخوشایند تا خطر مرگ

مسمومیت با کافیین انواع متفاوتی از آثار مخرب را بر بدن درپی دارد.

این متخصص تغدیه در این باره گفت: تاثیر محرک کافیین ضربان معمولی قلب را مختل می کند و به ضربان غیرطبیعی و حتی احتمال ایست قلبی منجر می شود. علاوه بر این، به گفته پالینسکی وید، سوء مصرف کافیین ممکن است مشکلات گوارشی مانند استفراغ و اسهال ایجاد کند.

به گفته متخصصان، از آنجا که کافیین مقدار ادرار را افزایش می دهد، افرادی که کافیین خیلی زیادی در بدن دارند، در معرض خطر از دست دادن مواد معدنی ضروری به ویژه پتاسیم از طریق ادرار قرار دارند. پایین آمدن سطح پتاسیم یا هیپوکالمی می تواند به ماهیچه ها تا حد فلج شدن آسیب بزند و مشکلات تنفسی ناشی از ضعیف شدن عضلات تنفسی را به دنبال داشته باشد. همچنین می تواند مانع عملکرد درست کلیه ها شود.

برخی علایم ناشی از مسمومیت با کافیین به شکل آثاری بر مغز و اعصاب دیده می شوند. موارد ثبت شده از اضطراب، توهم، میگرن، تورم مغزی و تشنج خبر می دهند.

مرگ ناشی از مسمومیت با کافیین بسیار نادر است و بیشتر مرگ های مرتبط با کافیین هم تصادفی اتفاق می افتند و معمولا به مصرف داروهای حاوی کافیین با دز بالا مربوط می شوند.

در صورت مشکوک شدن به مصرف بیش از حد کافیین، چه باید کرد؟

به گفته متخصصان، اگر بیش از چند بار دچار اضطراب و آشفتگی عصبی شدید و به مصرف بیش از حد کافیین مشکوک بودید، حتما به اورژانس مراجعه کنید. پزشکان می توانند از طریق همودیالیز برای فیلتر کردن کافیین از خون اقدام کنند.

چگونه از مسمومیت با کافیین جلوگیری کنیم؟

به گزارش ایندیپندنت، متخصصان توصیه می کنند که میزان مصرف روزانه کافیین را کنترل کنید. منبع محبوب کافیین قهوه است اما محصولاتی مانند نوشابه های گازدار، چای سبز و کاکایو هم میزان کافیین را در بدن شما افزایش می دهند. پالینسکی وید توصیه می کند که در کنار مصرف این نوشیدنی ها، از نوشیدن آب کافی در روز غافل نشوید. آب رسانی کافی به بدن می تواند در حفظ ذخیره ویتامین های محلول در آب موجود در بدن موثر باشد، زیرا همان طور که گفته شد کافیین دفع ادرار را افزایش می دهد.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مسمومیت با کافیین چیست؟ – یوکسیت" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مسمومیت با کافیین چیست؟ – یوکسیت"، کلیک کنید.