فعالیت سکوهای اینترنتی فقط در حوزه «حمل دارو» و با نظارت سازمان غذا و دارو

فعالیت سکوهای اینترنتی فقط در حوزه «حمل دارو» و با نظارت سازمان غذا و دارو

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه عرضه و حمل دارو به صورت آزمایشی به مدت 6 ماه در یکی از استان ها اجرایی خواهد شد، گفت: فعالیت سکوهای اینترنتی تنها در حوزه حمل دارو و با نظارت سازمان غذا و دارو صورت می گیرد.

به گزارش یوکسیت، دکتر سیدحیدر محمدی با اشاره به ابلاغ آیین نامه عرضه و حمل دارو از طریق سکوهای اینترنتی، اظهار کرد: تدوین این آیین نامه با برگزاری جلسات متعدد بین سازمان غذا و دارو و وزارت ارتباطات به منظور بررسی های تخصصی موضوع انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو با نفس ورود سکوهای اینترنتی به حوزه فروش دارو مخالف بوده و هست و هنوز هم تاکید می کنیم فروش اینترنتی دارو غیرقانونی و غیرمجاز است، عنوان کرد: آنچه درمورد حمل دارو توسط سکوها تدوین شده و توسط وزارت ارتباطات اعلام شد «آیین نامه حمل دارو از طریق سکوی اینترنتی است» و به هیچ وجه فروش اینترنتی دارو مطرح نیست.

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه در این آیین نامه تاکید شده است که هرگونه خرید، فروش و انبارش دارو توسط سکوهای اینترنتی غیرمجاز و غیرقانونی است، گفت: پس از ثبت کد رهگیری نسخه توسط بیمار در سامانه سکوهای مورد تایید (سازمان غذا و دارو)، نسخه از طریق سکو حمل و به نشانی متقاضی که در سیستم ثبت شده است تحویل داده می شود.

بنابر اعلام سازمان غذا و دارو، وی با تاکید بر اینکه موضوع فروش اینترنتی دارو به هیچ عنوان مطرح نیست، گفت: این آیین نامه تنها در مورد حمل دارو و تحویل آن به نشانی بیمار به صورت غیرحضوری است، همچنین عرضه داروهای خاص، سهمیه ای، تحت کنترل و دارای شرایط خاص حمل، توسط پلتفرم ها صورت نخواهد گرفت.

به گفته دکتر محمدی، مجوز فعالیت سکوهای اینترنتی متقاضی فعالیت در حوزه حمل دارو در یک کارگروه مشترک توسط سازمان غذا و دارو با همکاری وزارت ارتباطات صادر می شود، تمامی متقاضیان فعالیت در این حوزه باید ضوابط فنی سازمان غذا و دارو را داشته و حایز شرایط باشند، دوره های آموزشی توسط سازمان غذا و دارو برای سکوهای متقاضی برگزار خواهد شد، وزارت بهداشت(سازمان غذا و دارو) مسیولیت نظارت بر ضوابط اجرایی و فنی را دارند و سکوها مکلف به رعایت این ضوابط هستند، درج هرگونه تبلیغات و تشویق به مصرف فرآورده های دارویی و خرید، فروش و انبارش در این آیین نامه برای سکوها غیرمجاز اعلام و کاملاً منع شده است.

وی تصریح کرد: داروخانه هایی که درخواست فعالیت با سکوهای اینترنتی به منظور تحویل دارو را دارند باید درخواست خود را به سازمان غذا و دارو ارایه دهند و تنها داروخانه های مورد تایید این سازمان مجاز به فعالیت در این حوزه خواهند بود، همچنین درصورت ثبت شکایت از سکو و یا داروخانه سازمان غذا و دارو مرجع پیگیری معرفی شده است.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فعالیت سکوهای اینترنتی فقط در حوزه «حمل دارو» و با نظارت سازمان غذا و دارو" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فعالیت سکوهای اینترنتی فقط در حوزه «حمل دارو» و با نظارت سازمان غذا و دارو"، کلیک کنید.