عرضه قرص برنج ممنوع است و استفاده از آن نیاز به تخصص دارد

عرضه قرص برنج ممنوع است و استفاده از آن نیاز به تخصص دارد

آفتاب نیوز :

دکتر جندقی – رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: فسفید آلومینیوم که در ایران به نام قرص برنج شناخته می شود، آفت کش خطرناکی است و در صورت سوء مصرف و اشتباه در مصرف آن یا استشمام گاز حاصل از آن عوارض حادی را ایجاد می کند که منجر به مرگ می شود. این ترکیب در مجاورت هوا یا تماس با ترشحات دستگاه گوارش، در واقع در واکنش با آب موجود در محیط، گاز بسیار سمی فسفین را متصاعد می کند که به سرعت وارد مخاط ریه یا دستگاه گوارش می شود و به محض ورود به بدن به سیستم زنجیره تنفسی حمله می کند. در نتیجه بدن دیگر نمی تواند از اکسیژن استفاده کند و در این صورت مرگ سلولی اتفاق می افتد.

وی افزود: معمولا عوارض ایجاد شده در اثر مسمومیت با این ماده خطرناک شامل عوارض قلبی عروقی، تنفسی، گوارشی و عصبی است. برخی از شایع ترین علایم و نشانه های بالینی مسمومیت با قرص برنج نیز عبارتند از  بی اشتهایی، بی قراری، تحریک پذیری، سرگیجه، لرزش، دوبینی، عدم تعادل، تنگی نفس، دردهای شکمی، افت شدید فشار خون، کاهش برون ده قلبی و اختلال در ضربان قلب.

جندقی گفت: علایم مسمومیت نیز معمولا نیم ساعت پس از سوء مصرف ظاهر می شود و سه تا چهار ساعت بعد سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می کند. بیشتر مرگ و میرها در خلال 12 تا 24 ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولا ناشی از ایست قلبی است. مرگ ومیر نیز بعد از 24 ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، جندقی اعلام کرد: در حال حاضر عرضه این سم خطرناک در کشور ممنوع است. لذا ضروری است مردم بدانند که عرضه این ترکیب، قاچاق محسوب می شود و همچنین بدانند که استفاده از آن نیاز به تخصص دارد. لذا نباید در امور روزمره زندگی نظیر جلوگیری از آلودگی برنج و غیره از آن استفاده کنند.

وی گفت: همچنین نباید اجازه دهند تا افرادی به بهانه مبارزه با آفات در منازل و محل های کارشان از این ترکیب استفاده کنند. مردم می توانند هر گونه تخلف در استفاده از این ترکیب را به شماره 190 گزارش دهند تا دانشگاه های علوم پزشکی به آن رسیدگی کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عرضه قرص برنج ممنوع است و استفاده از آن نیاز به تخصص دارد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عرضه قرص برنج ممنوع است و استفاده از آن نیاز به تخصص دارد"، کلیک کنید.