ضوابط تبلیغات نامزدها در صداوسیما اعلام شد

ضوابط تبلیغات نامزدها در صداوسیما اعلام شد

اطلاعیه شماره دو ستاد انتخابات رسانه ملی با اشاره به بایدها و نبایدهای آثار تبلیغاتی نامزدهای ریاست جمهوری منتشر شد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری یوکسیت، ضوابط و چارچوب های تولید برنامه های تبلیغات قانونی نامزدهای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در رسانه ملی طی اطلاعیه ای اعلام شد.

این ضوابط به شرح زیر است:

«مقدمه: براساس ماده 65 قانون انتخابات ریاست جمهوری و برای فراهم کردن زمینه تبلیغی مناسب، هر یک از نامزدهای محترم فرصت دارند از امکانات صدا و سیما به طور مساوی استفاده کنند که این برنامه ها در سه بخش زیر است:

الف: برنامه های تولیدی رادیویی و تلویزیونی که سازمان صدا و سیما متولی تمام مراحل انجام آن است.

ب: مستندها و برنامه هایی که نامزدهای محترم نسبت به تولید آن اقدام کرده و سازمان صدا و سیما پس از تایید کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات نسبت به پخش آن اقدام می کند. لذا به منظور برخورداری یکسان نامزدهای انتخاباتی از این فرصت، ضوابط و چارچوب های مصوب کمیسیون درباره تولید برنامه های قانونی به شرح زیر اعلام می شود.

الف) برخی موضوعات قابل طرح در برنامه های تولیدی نامزدها:

1- بیان زندگی نامه و سوابق کاری، تحصیلی، سیاسی و تشریح سوابق کاری و علمی

تبصره: برنامه انتخاباتی نباید حاوی انتساب عناوین علمی به نامزدی که موفق به احراز آنها نشده است، باشد. ملاک احراز انتساب عناوین علمی و مدارک تحصیلی نامزد گزارش و تاییدیه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا دانشگاه آزاد اسلامی یا شورای عالی حوزه علمیه قم است که به تایید شورای نگهبان رسیده باشد.

2- تبیین و تشریح برنامه های نامزد برای ریاست جمهوری و دولت چهاردهم در عرصه های مختلف حکمرانی اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در امور داخلی و بین المللی.

3- تشریح اولویت های کاری، موفقیت ها، دستاوردها و افتخارات مختلف علمی، اجرایی، مدیریتی و خدمات در عرصه های مختلف حکمرانی

4- معرفی مشاوران به منظور تشریح شیوه های اجرایی و توان مدیریتی

5- موضوعات عام و تبیینی، همچون جایگاه و اهمیت ریاست جمهوری و نقش آن در نظام مردم سالاری دینی و ضرورت مشارکت و حضور گسترده مردم و نقش آنان در خنثی نمودن توطیه های دشمنان و تبیین ارزش ها ودستاوردهای انقلاب اسلامی

ب) برنامه های تولیدی و زنده نامزدها نباید مشتمل بر موارد ذیل باشند:

1- اظهارات مغایر با قانون اساسی و قانون انتخابات ریاست جمهوری و سایر قوانین کشور

2- بیان مطالب مغایر با اصول و مصادیق سیاست های اعلامی و مصرح مقام معظم رهبری در حوزه های داخلی و خارجی

3- برنامه ها یا وعده های انتخاباتی فراتر از چارچوب قانون اساسی و حدود مقرر در سایر قوانین موضوعه.

4- بیان اظهارات و برنامه های مغایر با اتحاد و همبستگی، منافع و امنیت ملی و تمامیت ارضی کشور

5- تبلیغ رسانه ها و فرق و جریان های سیاسی و مذهبی غیرقانونی و نمادهای آنها به تشخیص مراجع ذیربط

6- عدم رعایت معیارها و ضوابط پخش سازمان صدا و سیما

7- بیان مطالب خلاف واقع، افترا، توهین و تخریب سایر نامزدها و اشخاص حقیقی یا حقوقی

8- استفاده از تصاویر مشترک با امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

9- تحریف و دستکاری آمار، بیان آمار خلاف واقع و جعل اطلاعات درباره مسایل کشور

10- تشویش اذهان عمومی و سیاه نمایی از وضع کشور و تضعیف ارزش ها و دستاوردهای نظام اسلامی و بیان هرگونه مطلبی که موجب یاس، ناامیدی و کاهش مشارکت مردم در انتخابات باشد

11- ایجاد تشکیک و تردید در سلامت و امنیت و قانونمندی انتخابات و مجریان و ناظران آن

12- عدم رعایت ضوابط مقرر در ماده 68 قانون انتخابات ریاست جمهوری

ج) الزامات ضبط و پخش برنامه های تولیدی

1- چنانچه نامزدها در وقت مقرر برای ضبط برنامه های انتخاباتی خود به استودیوهای تعیین شده در صدا و سیما مراجعه نکنند، کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات و سازمان صداوسیما مسیولیتی برای پخش برنامه ها نخواهد داشت.

2- مستندهای رادیویی و تلویزیونی نامزدها باید در مهلت 48 ساعت قبل از پخش به کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات تحویل داده شود، در غیر این صورت سازمان صداوسیما مسیولیتی برای پخش برنامه ها ندارد و کمیسیون می تواند به تشخیص خود مجوز پخش یکی از برنامه های ضبط شده نامزدهای محترم در سقف مدت مستند را به جای آن صادر کند.

3- با توجه به اختصاص دو مستند رادیویی و دو مستند تلویزیونی 30 دقیقه ای به هر نامزد، ساختار تولید مستندها الزاماً باید مستقل از هم باشد.

4- عدم رعایت هر یک از موارد فوق و یا وجود موارد خلاف قانون و مقررات و عدم اصلاح آن توسط نامزد، مانع از پخش آن از رسانه ملی خواهد شد.

ضوابط شکلی و محتوایی تهیه این برنامه ها در سایت ستاد انتخابات ریاست جمهوری رسانه ملی به آدرس entekhabat1403.iriborg.ir قابل مشاهده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضوابط تبلیغات نامزدها در صداوسیما اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضوابط تبلیغات نامزدها در صداوسیما اعلام شد"، کلیک کنید.