شناسایی 162 کارواش آلاینده در پایتخت/ «پساب» مهم ترین مشکل زیست محیطی کارواش ها

شناسایی 162 کارواش آلاینده در پایتخت/ «پساب» مهم ترین مشکل زیست محیطی کارواش ها

رییس اداره پایش اداره کل محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به شناسایی 162 کارواش آلاینده در پایتخت طی سال گذشته، «پساب» را مهم ترین مشکل زیست محیطی آن ها ذکر کرد.

الهه بیگی در گفت وگو با یوکسیت افزود: مستندات و وضعیت زیست محیطی  263 مورد کارواش در استان تهران در سامانه جامع محیط زیست ثبت شده است. بر اساس آخرین اطلاعات، 162 مورد کارواش در پایتخت شناسایی و اطلاعات آن ها در این سامانه ثبت شده این در حالیست که امکان جابجایی و تعطیلی واحدهای فاقد مجوز خیلی زیاد است.

رییس اداره پایش اداره کل محیط زیست استان تهران اضافه کرد: پیش از این واحدهای خدماتی، مشمول واحدهای آلاینده نمی شدند ولی بر اساس شیوه نامه جدید و تصویب نامه هیات وزیران در 27 اسفند سال 1401 همه واحدهای خدماتی در صورت آلایندگی مشمول پرداخت عوارض آلایندگی تحت عنوان عوارض سبز می شوند. کارواش ها جزو مراکز خدماتی محسوب می شوند و در اولویت کاری محیط زیست تهران قرار دارند.

بیگی اضافه کرد: ادارات محیط زیست شهرستان های استان تهران کارواش ها را شناسایی و مدارک آن را چک می کنند و اگر در بازدید از آن ها متوجه آلایندگی شوند، به صاحبشان اخطار می دهند. مهلت اخطاریه بیش از دو هفته است. اگر اینگونه کارواش ها پس از صدور اخطاریه اول اقدامی برای رفع آلایندگی انجام ندهند، اخطاریه دوم با مهلت مناسب صادر می شود. اگر واحد آلاینده اقدامی نکند، مستندات آن در سامانه محیط زیست در قسمت آلاینده ها ثبت و مشمول پرداخت عوارض می شود.

وی در ادامه گفت: این عوارض به صورت فصلی است و واحدهایی که آلاینده تشخیص می شوند، هر سه ماه اطلاعات آن ها در سامانه جامع بارگذاری می شود و مشمول پرداخت عوارض می شوند.

رییس اداره پایش اداره کل محیط زیست استان تهران افزود: اطلاعات 263 مورد کارواش در سامانه جامع محیط زیست ثبت شده اند ولی تعداد کارواش های مشمول لیست صنایع آلاینده هستند 379 مورد در سال 1402بود چراکه امکان دارد یک کارواش چند بار اسمش در این لیست آورده باشد و تا زمانی که رفع آلوگی نکنند در لیست قرار دارد.  

 وی با بیان اینکه عمده مشکل زیست محیطی  کارواش ها مربوط به «پساب» آن هاست، اظهار کرد: اگر پساب آن ها بدون تصفیه وارد منابع پذیرنده مانند اراضی کشاورزی، چاه ها و آب های سطحی شود، از نظر ما آلاینده هستند چراکه مواد شوینده استفاده شده در کارواش به طور مستقیم وارد محیط زیست می شود.

رییس اداره پایش اداره کل محیط زیست استان تهران اضافه کرد: اگر کارواش ها بسته به حجم پساب تولیدی، آن استانداردسازی نکنند و به صورت خام وارد منابع پذیرنده شود، آلودگی خاک و منابع آب زیرزمینی را در پی خواهد داشت و در صورت ورود به اراضی کشاورزی تبعات دیگری نیز دارد بنابراین اولویت اصلی ما برای کارواش ها استانداردسازی پساب آن هاست چون این پساب ها حاوی آلودگی های میکروبی و شیمیایی است.

بیگی در پایان اظهارکرد: بر اساس بازدیدهای انجام شده در حال حاضر میزان آلایندگی کارواش ها روند کاهشی داشته است و اغلب آن ها به استانداردهای محیط زیستی واقف هستند چراکه در اخطاریه های صادر شده اقدامات لازم برای رفع آلودگی ذکر می شود  و در نتیجه اغلب کارواش ها سیستم استانداردسازی پساب دارند.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شناسایی 162 کارواش آلاینده در پایتخت/ «پساب» مهم ترین مشکل زیست محیطی کارواش ها" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شناسایی 162 کارواش آلاینده در پایتخت/ «پساب» مهم ترین مشکل زیست محیطی کارواش ها"، کلیک کنید.