رویاپردازان مجرم! – یوکسیت

رویاپردازان مجرم! - یوکسیت

در خانه ماندن و درآمد کسب کردن آن هم بدون هیچ زحمتی، شاید آرزوی خیلی از انسان ها باشد اما باید مراقب بود که مجرمان از این همین رویا، سوءاستفاده می کنند و با دادن وعده های دروغین در راستای اهداف خود، به فریب افرادی روی می آورند که سودای یک شبه پولدار شدن را در سر دارند. رویاپردازانی که خیلی زود مجرم می شوند.

به گزارش یوکسیت، این روزها در شبکه های اجتماعی، تبلیغات بسیاری در همین زمینه منتشر می شود. ویدیوهای بسیار را می توان در فضای مجازی و به خصوص اینستاگرام پیدا کرد که در آن فردی آموزش پولدار شدن با مشاهده یک پست یا چند استوری اینستاگرامی را می دهد یا لینک هایی که در آن از افراد خواسته می شود که با مراجعه به آن درآمد روزانه خود را به چندین میلیون تومان برساند. تبلیغاتی که در نگاه اول جذاب به نظر می رسد اما اگر در ساده ترین حالت، اگر دارندگان رویای یک شبه پولدار شدن را به صفحات جعلی و فیشینگ و … هدایت نکند، به احتمال زیاد آنان را در دام مجرمانی می اندازد که با دادن وعده های دروغین، افراد را به اجاره دادن کارت ها یا هویت ها بانکیشان هدایت می کند.

سودجویان که ابتدا تبلیغات وسوسه برانگیزی را در فضای مجازی منتشر کرده بودند، در نهایت در گفت وگو با کاربران آنان را به اجاره کارت یا حساب بانکی، مدارک هویتی و … تشویق می کنند. افرادی که اتفاقا ممکن است، در روزهای نخست، درآمد خوبی را هم بابت اجاره حسابی که تا همین چند وقت پیش گردش مالی چندانی نداشت، کسب کنند، اما خیلی زود خود را مرتکب ناخواسته جرمی می بینند که باید تحت پیگیردهای قضایی از جمله رد مال، حبس و … قرار بگیرند.

صاحب حساب اجاره ای، شریک جرم است

سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا فراجا در گفت وگو با یوکسیت درباره اجاره حساب های بانکی به مردم هشدار داد و گفت: اجاره، واگذاری و فروش حساب بانکی، کارت بانکی و حتی اینترنت بانک جرم است. به این معنا که اگر کشف جرمی صورت گیرد؛ اولین کسی که مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد و باید پاسخگو باشد؛ صاحب حساب است.

وی افزود: در حال حاضر شاهد هستیم که در فضای مجازی، آگهی هایی با این عنوان که «در خانه بمانید و به درآمد 15 میلیونی ماهانه برسید» منتشر می شود. این افراد ادعا می کنند که یک کسب و کار قانونی دارند و برای صادرات یا فرارهای مالیاتی، نیازمند حساب های بانکی متعدد هستند و بخشی از درآمد خود را نیز به صاحب حساب پرداخت خواهند کرد.

معاون اجتماعی پلیس فتا فراجا ادامه داد: این افراد کارت بانکی، دفترچه بانکی، اینترنت بانک و هر آنچه را که مربوط به حساب بانکی کاربران باشد، در اختیار می گیرند. همچنین در برخی مواقع مشاهده شده است که با کارت ملی و حساب بانکی افراد، حساب ارزی نیز ایجاد کرده و از آن سواستفاده می کنند و در ازای درآمدی چند صد میلیونی، روزانه یا ماهانه چندین میلیون را نیز به حساب صاحب کارت پرداخت می کنند.

پاشایی گفت: اگر مردم با این افراد همکاری کنند، ممکن است در چندماه اول به تعهدات خود عمل کنند و حتی پولی برای آنان واریز کنند تا اعتمادشان را جلب کرده یا حساب های بیشتری را در بانک های مختلف از آنان یا آشنایانشان دریافت کنند. اما به مرور زمان، این فرآیند شکل دیگری به خود می گیرد. در بررسی ها مشخص شد این افراد قطعا از این حساب های بانکی برای پولشویی یا سرقت و کلاهبرداری استفاده خواهند کرد و هیچ کار قانونی در این حوزه وجود ندارد. 

معاون اجتماعی پلیس فتا فراجا کشور ادامه داد: وقتی از این حساب ها در جهت اعمال مجرمانه استفاده شود؛ قطعا قربانیان به پلیس و مراجع قضایی شکایت می کنند. در ادامه این روند پلیس قطعا این حساب های مورد استفاده مجرمان را شناسایی کرده و با صاحب حساب برخورد قانونی صورت می گیرد. 

مجازات اجاره کارت های بانکی چیست؟

پاشایی با اشاره به مجازات اجاره دهندگان کارت های بانکی نیز اشاره کرد و گفت: وقتی کشف جرم صورت بگیرد، این حساب ها مسدود شده و پلیس از صاحب حساب، پرس و جو می کند زیرا این افراد در این جرم شریک شده اند.

معاون اجتماعی پلیس فتا فراجا کشور معتقد است که افراد نمی توانند درباره جرایمی که با حساب های بانکی آنها صورت گرفته است؛ اظهار بی اطلاعی کنند؛ زیرا در ای نصورت از آنها پرسیده می شود که چرا در برابر کارتشان مسیولیت قبول نکرده و اگر مدعی هستند که کارتشان گم شده، چرا آن را غیرفعال نکرده اند؟ آیا ممکن است که رمز کارت هم گم شده باشد؟ بنابراین لازم است مردم بدانند که چنین توجیهاتی برای دستگاه قضایی و پلیس قابل قبول نیست.

وی افزود: باید به این نکته توجه کرد که کارت شاید گم شده باشد اما تلفن همراه، اینترنت بانک و رمز دوم افراد نیز هم گمشده است؟ بنابراین مرجع قضایی صاحب حساب را مجرم می داند و او را هم مجازات می کند. 

معاون اجتماعی پلیس فتا فراجا ادامه داد: در پرونده ای که اخیرا پلیس فتا به آن رسیدگی کرد، یک فرد که حساب خود را اجاره داده بود و از این طریق مقدار کمی پول به دست آورده بود؛ صدها میلیون تومان مقروض شده و توسط قانون مجبور به برگرداندن آن شده بود. تاکید می کنم هر عمل مجرمانه ای که با حساب اجاره ای انجام شود؛ باعث می شود صاحب حساب در برابر قانون، شریک جرم باشد و قطعا این مسیله پیامدهایی برای افراد خواهد داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که معمولا کدام دسته افراد جذب این تبلیغ ها می شوند؛ افزود: در برخی مواقع شاهد هستیم که عده ای جوان فریب این مجرمان را می خورند. همچنین مواردی داشتیم که از افراد بی سواد، یا معتادان متجاهر و بی خانما ها درگیر این مسایل شده بودند و در ازای مقدار کمی پول، اطلاعات و مدارک  خود را فروخته بودند.

معاون اجتماعی پلیس فتا فراجا ادامه داد:متاسفانه مجرمان با تبلیغ های وسیع، اقدام به فریب جوانان کرده و از این طریق از حساب ها و اطلاعات آنان سوءاستفاده می کنند. جوانان نیز که به دنبال کسب درآمد با روش های ساده هستند به جای کسب پول، مجرم نیز می شوند.

پاشایی به مردم هشدار داد که در صورت مفقود شدن کارت بانکی، حتما در اسرع وقت با مراجعه به بانک ها، کارت بانکی خود را بسوزانند. 

تورج کاظمی، رییس پیشین پلیس فتای پایتخت و کارشناس سایبری نیز در گفت وگو با یوکسیت درباره اجاره حساب های بانکی افراد گفت: اجاره دادن حساب های بانکی و سایر مدارک هویتی و شخصی اصلا کار درست و عاقلانه ای نیست، زیرا ممکن است سودجویان با اطلاعات افراد اقدام به جرایم مختلف کرده و اجاره دهندگان را نیز گرفتار کنند. اگر پلیس در بررسی های خود در راستای کشف جرم، به شماره حساب خاصی برسد که با آن اعمال مجرمانه انجام شده است؛ قطعا صاحب حساب را شریک جرم می داند.

رییس پیشین پلیس فتا تهران بزرگ ادامه داد: معمولا از حساب های اجاره ای، برای پولشویی و یا جابه جایی پول هایی که از طریق کلاهبرداری های سایبری به دست آمده است؛ استفاده می شود.

کاظمی گفت: از آنجایی که مجرمان می دانند انتقال وجوه کلاهبرداری شده به حساب های شخصی خودشان بسیار خطرناک است و پلیس سریعا آنها را شناسایی و دستگیر می کند؛ برای انجام این امور از کارت های اجاره ای استفاده کرده و اینگونه به قول خودشان به دنبال رد گم کنی هستند.

وی به شهروندان هشدار داد که به هیچ عنوان حتی کارت های باطل شده و تاریخ گذشته خود را در اختیار دیگران قرار ندهد؛ زیرا امکان سوءاستفاده از این کارت ها نیز وجود دارد. حتی کارت بانکی قدیمی خود را دور نیاندازند و حتما آن را به بانک تحویل بدهند.

این کارشناس سایبری با بیان اینکه در این موارد صاحبان حساب شریک جرم بوده و مورد پیگیر قانونی قرار خواهند گرفت؛ ادامه داد: در قانون مشخصا به این مسیله توجه نشده است اما قاضی بر حسب هر پرونده می تواند با این افراد برخورد کرده و برای آنها مجازات تعیین کند.

احتمال ممنوعیت افتتاح حساب برای اجاره دهندگان کارت بانکی

کاظمی درباره برخورد با افرادی که حساب های خود را مکررا اجاره دهند نیز گفت: در صورت تکرار این عمل نادرست از سوی افراد، قانون می تواند فرد را از داشتن حساب بانکی به مدت زمان طولانی؛ محروم کند.  در زمان ریاست من در پلیس فتا پایتخت، پرونده هایی داشتیم که کلاهبرداران در ازای پرداخت مبالغ بسیار کم، از مدارک معتادان و کارتن خواب ها به این صورت سوءاستفاده می کردند.

رییس پیشین پلیس فتا تهران بزرگ ادامه داد: شهروندان دقت کنند که حتی ممکن است از طریق لینک های آلوده، اطلاعات کارت ها و حساب بانکی افراد که در تلفن همراه آنها ذخیره شده است نیز به سرقت رفته و مورد استفاده قرار گیرد بنابراین روی هر لینکی کلیک نکرده و وارد سایت های نامعتبر نشوند.

شاید کسب درآمد های چند ده میلیونی به روش های ساده وسوسه انگیز باشد، اما شهروندان باید دقت کنند که پولی که به روش ساده به دست آید، قطعا به سادگی نیز از دست می رود و ممکن است تبعات دیگری برای فرد ایجاد کند. بنابراین اجاره کارت بانکی اصلا توصیه نمی شود زیرا ممکن است با آن کارت اعمال مجرمانه ای انجام شده و فرد را به یک مجرم بدل کند.

پایان خبر یوکسیت 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رویاپردازان مجرم! – یوکسیت" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رویاپردازان مجرم! – یوکسیت"، کلیک کنید.