دریافت شهریه های 80 میلیونی در مدارس غیردولتی!

دریافت شهریه های 80 میلیونی در مدارس غیردولتی!

آفتاب نیوز :

رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی از ابلاغ شهریه مدارس غیرانتفاعی برای سال تحصیلی 1404- 1403 خبر داد و جزییات آن را بیان کرد.

احمد محمودزاده، رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش، با اشاره مبانی الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی بیان کرد: از بدو ورود به این سازمان و در راستای تحقق شعار دولت مبنی بر شفافیت و پیشگیری از رانت و فساد بر اساس قانون انجام وظیفه کردیم.

مبانی الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی

وی به ماده 15 و 16 قانون تاسیس مدارس و مراکز غیردولتی که در آن سازوکار تعیین شهریه مشخص شده است اشاره کرد و افزود: بر این اساس شورای نظارت مرکزی (آموزش و پرورش) الگوی تعیین شهریه را اعلام و استان ها نیز با رعایت قانون نسبت به تعیین شهریه با توجه به این شاخص ها اقدام می کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: طی 2 سال گذشته بخشی از این فرایند اتفاق افتاده و در سال جاری نیز موفق شدیم تا این فرآیند را به صورت کامل در کشور اجرا کنیم.

به گفته محمودزاده، در ماده 15 این قانون هفت شاخص مربوط به تعیین شهریه شامل (تورم، موقعیت و فضای آموزشی، تجهیزات، فوق برنامه و…) مشخص است و بر اساس مصوبه امسال، میزان افزایش شهریه مدارس متناسب با مولفه های الگو و ارایه برنامه های آموزشی و پرورشی در راستای اجرایی سازی سند تحول بنیادین و فعالیت های فوق برنامه درسی و غیر درسی تعیین شد.

دستورالعمل ابلاغی به مدارس غیردولتی

وی به صدور دستورالعمل ابلاغی به مدارس غیردولتی اشاره کرد و گفت: به استناد این دستور العمل میزان تخصیص ساعات فوق برنامه درسی و غیردرسی در مقطع ابتدایی و برای دوره های متوسطه اول و دوم نیز فرآیندی مشخص، تعیین و ابلاغ شده است.

محمودزاده بیان کرد: بر اساس الگوی تعیین شهریه و در ترکیبی که در ماده 16 دیده شده هر منطقه از کشور به ازای هر مدرسه پس از بررسی نهایی در کمیته شهریه مناطق، وفق قانون بارگذاری شهریه ها انجام شد.

دریافت علی الحساب در صورت مشاهده نکردن شهریه سامانه ای

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به فعالیت 18 هزار واحد آموزشی در کشور خاطرنشان کرد: امروز به جرات اعلام می کنم این فرآیند در بیش از 17 هزار مدرسه در سطح استان ها، مناطق و مدارس کشور تکمیل شده و فرایند بارگذاری شهریه های سایر مدارس نیز در حال انجام است.

محمودزاده ادامه داد: مدارس موظف هستند مطابق شهریه اعلامی در سامانه نسبت به پذیرش و ثبت نام دانش آموزان اقدام کنند و در صورت عدم دسترسی و مشاهده شهریه سامانه ای مکلف هستند تا در توافق با خانواده ها برابر شهریه سال قبل و به صورت علی الحساب ثبت نام دانش آموز را تا زمان ابلاغ نهایی شهریه انجام دهند.

جزییات افزایش شهریه مدارس غیر دولتی در سال تحصیلی 1404-1403

وی در خصوص میزان متغیر های شهریه مدارس غیردولتی در سال تحصیلی 1404-1403 بیان کرد: نزدیک به 40 درصد شهریه های مدارس در کشور بین 10 تا 20 میلیون تومان برآورد شده و قریب به 34 درصد شهریه های مدارس نیز بین 20 تا 30 میلیون تومان تعیین شده است.

وی اظهار داشت: حدود 14 درصد مدارس نیز بین 30 تا 40 میلیون تومان و 6 درصد دیگر بین 40 تا 50 میلیون تومان شهریه دریافت می کنند؛ ضمن آنکه 2.5 درصد مدارس شهریه هایی بین 50 تا 60 میلیون تومان خواهند داشت.

معاون وزیر آموزش و پرورش افزود: 1.5 درصد شهریه های مدارس بین 60 تا 70 میلیون تومان تعیین شد و نرخ شهریه کمتر از یک درصد مدارس بین 70 تا 80 میلیون تومان است.

محمودزاده ادامه داد: شهریه حدود نیم درصد از مدارس پس از بررسی و توافق در سامانه اعلام می شود.

این مسیول در آموزش و پرورش با ارایه توضیحات پیرامون جزییات شهریه های ثبت شده در سامانه گفت: شهریه هایی که در سامانه ارایه شده شامل مباحث و برنامه های درس ملی طبق مصوبات آموزش و پرورش و براساس ساعات تعریف شده و بخشی دیگری نیز مربوط به فوق برنامه های درسی و غیردرسی است که آن ها نیز در چارچوب ضوابط و بر اساس ابلاغیه مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش انجام می گیرد.

هزینه های جانبی جزء نرخ مصوب شهریه نیست

معاون وزیر آموزش و پرورش به دریافت هزینه های خارج از نرخ شهریه مصوب اشاره کرد و افزود: بخشی از دریافت ها و هزینه های جانبی در مدارس غیر دولتی تابع نظام نرخ گذاری ستاد تنظیم بازار و به تصمیمات انجمن اولیا و مربیان مدارس منوط می شود.

وی افزود: هزینه هایی، چون پذیرایی ناهار، سرویس مدرسه، پوشش دانش آموزی به هیچ عنوان با شهریه اعلامی در سامانه ارتباط ندارد و مستلزم عقد قرارداد های منعقده با اولیا است.

دریافت هزینه های تجملاتی ممنوع!

محمودزاده تاکید کرد: هرگونه هزینه های تجملاتی و پذیرایی که با فرهنگ اسلامی – ایرانی و رویکرد های تربیت اسلامی ناسازگار باشد، ممنوع است.

این مسیول همچنین گفت: دریافت هایی که در برخی از مدارس با عناوین آموزشگاهی انجام می پذیرد نیز براساس تفاهم های انجمن اولیا و مربیان مدارس و مجوز برگزاری دوره های آموزشی از جمله زبان خارجی در ساعات غیردرسی و اختیاری است که این مبالغ نیز خارج از شمول شهریه اعلامی خواهد بود.

مدارس ناقض قانون را گزارش دهید

وی ضمن تقدیر از موسسان و مدیران مدارسی که با احترام به قانون و متناسب با الگو نسبت به تعیین شهریه مبادرت می کنند، گفت: اولیا در صورت مشاهده اندک مدارسی که نقض قانون رفتار می کنند، می توانند گزارش های خود را به مناطق و اداره کل آموزش و پرورش استان ها در سراسر کشور گزارش و پیگیری کنند.

محمودزاده در خصوص نظارت بر فرآیند و عمکرد مدارس غیردولتی گفت: طوری برنامه ریزی شده تا همزمان با پروژه یوکسیت که در بازه زمانی ثبت نام ها همراه است، نظارت کافی و لازم را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بر اساس شهریه ابلاغی در ابتدای اردیبهشت هیچ گونه افزایش درصدی و تعریف برابر را در یک منطقه و استان مشخص نشده و شهریه ها تنها متناسب با عملکرد و شاخص های مدرسه تعیین شده است.

شهریه برخی مدارس کاهش یافت

رییس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش گفت: برخی از مدارس در فرایند تعیین شهریه با کاهش نرخ شهریه مواجه شدند که بر اساس بررسی متغیر هایی مثل محیط آموزشی، عدم تجهیزات و سایر شاخص ها شهریه این مدارس کاهش یافته.

وی ادامه داد: بنابراین نمی توانیم بصورت کلی بگوییم که هر منطقه یا شهر و یا استان چند درصد افزایش داشته است، زیرا بررسی همه شاخص ها و الگو ها؛ تعیین کننده میزان افزایش یا کاهش شهریه مدارس هستند.

نظارت میدانی و سامانه ای بر عملکرد مدارس

وی درباره نظارت های دوره ای و مستمر از روند عملکرد مدارس غیردولتی گفت: نظارت میدانی و سامانه ای انجام می شود و تیم های نظارتی پس از بررسی موضوعات مختلف و مستند سازی اطلاعات ضمن تسریع دررسیدگی به شکابات مردمی، قاطعانه با هر متخلف برخورد قانونی خواهند کرد.

معاون وزیر آموزش و پرورش خطاب به موسسان و مدیران مدارس خاطرنشان کرد: متناسب با الگو های مشخص شده و با توجه میزان ارایه خدمات آموزشی و تربیتی و 30 ساعته شدن فعالیت رسمی معلمان که تاثیر بسزایی در انگیزه فعالیت آموزشی و کیفیت بخشی دارد، را مبنای تخصیص شهریه قرار دهند و از دریافت هرگونه وجه خارج از عرف جدا پرهیز کنند.

وی به خانواده ها پیرامون مشاهده شهریه سامانه ای و اطلاع از میزان شهریه اعلامی مدارس تاکید کرد و خواستار آن شد تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف در مراحل ثبت نام، موارد شکایت را به صورت حضوری در مناطق و استان ها یا از طریق سامانه گزارش دهند.

به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش؛ بر اساس قوانینی که امسال در خصوص مشوق های ابلاغی امید می رود بتوان فضای مدارس غیردولتی را با توجه به رویکرد های دولت مردمی سیزدهم و ماموریت های ابلاغی در سند تحول بنیادین، موثرتر از گذشته ساماندهی کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دریافت شهریه های 80 میلیونی در مدارس غیردولتی!" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دریافت شهریه های 80 میلیونی در مدارس غیردولتی!"، کلیک کنید.