خزاعی، زین العابدین یا جعفری جوزانی؛ حق با کیست؟/ خیانت در امانت توسط جشنواره؟

مهسا بهادری: در اولین روز جشنواره فجر فیلم «بهشت تبهکاران» ساخته مسعود جعفری جوزانی بدون موسیقی، با پرده سبز در زمینه و بدون اصلاح رنگ اکران شد. در پردیس هدیش مال نسخه اکران شده این فیلم یک نسخه خام با وجود پرده سبز در زمینه ها، بدون موسیقی، با حرکت اسلوموشن بازیگران در برخی سکانسها به نمایش درآمد و با وجود اعتراض تماشاگران هم ادامه پیدا کرد.

برگزارکنندگان علت این اقدام را نرسیدن نسخه نهایی فیلم عنوان کردند! محصول بنیاد فارابی که سال قبل در هیات انتخاب به نمایش درآمد اما اعلام شد به جشنواره نرسیده و با گذشت یک سال هنوز فرصت نشده نسخه کامل آن آماده شود!

به دنبال این ماجرا محمد خزاعی، رییس سازمان سینمایی در گفت وگو با خبرگزاری یوکسیت، علت این ماجرا گفت: دبیر خانه جشنواره پیش از این به دوستان اطلاع داده بود که فیلم ها تا یک تاریخی باید کامل به جشنواره برسند و طبیعتا این اتفاق برای همه فیلم ها رخ داده بود اما چند فریمی مثل گرده سبز و نبود موسیقی وجود داشت که سازندگان اثر قول داده بودند که پیش از شروع جشنواره این آثار را در اختیار ما قرار دهند. چون وقتی در سینما مردم بخاطر تماشای یک فیلم می روند و آن فیلم را پیش خرید کردند نمی توانیم آن ها را معطل بگذاریم و دبیرخانه جشنواره هم تا لحظات آخر منتظر ارایه کامل فیلم بودند که چنین اتفاقی رخ نداد.

مجید زین العابدین، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی هم در واکنش به این ماجرا توضیح داد: این فیلم هنوز به آمادگی صد در صد نرسیده است و سال گذشته نیز به جهت ناقص بودن صورت جلسه ای درباره آن امضا نشد. اگر «بهشت تبهکاران» با قواعد جشنواره ناسازگار بود این فیلم را در جشنواره شرکت نمی دادیم و جشنواره هم آن را نمی پذیرفت. مطلع هستم که «بهشت تبهکاران» تا شب گذشته همچنان در حال طی کردن مراحل پس تولید بوده است و در ابتدای امسال نیز بخش های تازه ای از آن مقابل دوربین رفته است. این فیلم محصول سال 1402 است و به همین دلیل در جشنواره حاضر است.

خزاعی، زین العابدین یا جعفری جوزانی؛ حق با کیست؟/ خیانت در امانت توسط جشنواره؟

در نشست خبری روز گذشته اما اظهارات مدیران با اظهارات عوامل سازنده تا حدودی تفاوت داشت و تفاوت هم در عدم رضایت عوامل برای اکران این فیلم بدون رفع نواقص بود.

علی قایم مقامی، تهیه کننده فیلم در ابتدای امر درباره این ماجرا گفت: فیلم بهشت تبهکاران از لحاظ پروداکشن متفاوت بود و دور روز مانده به جشنواره ما از مسیولان خواستیم تا به ما فرصت بدهند، اما گفتند قانون برای همه یکسان است و بدون هماهنگی با ما آن را اکران کردند.

مسعود جعفری جوزانی، کارگردان این اثر هم در توضیح این ماجرا با عصبانیت گفت:اینکه این نسخه اینگونه اکران شد کار غیرحرفه ای بود اینکه ما هرکاری می خواهیم انجام دهیم آن را سیاسی می کنیم، خیلی عجیب است، پرسش من این است در کجای دنیا تا این میزان اکران برای فیلم ها می گذارند.

او ادامه داد: اتفاقی که برای این فیلم رخ داد، چیزی نیست که آن را توجیه کنیم و این فقط یک توهین به ما نبود توهین به مردم هم بود، خیلی اشتباه کردند فیلمی را که من برای سنجش به آن ها داده بودم به اکران مردمی گذاشتند تماس گرفتیم گفتیم چرا چنین اتفاقی رخ داده است یک نفر گفت من دیوانه ای هر کاری می کنم، خب حتما دیوانه است دیگر، کارش را هم که انجام داد.

او در اعتراض به نبود فرصت برای تحویل نسخه اکران شده گفت: من دو سال پیش خودم داور جشنواره بودم یک فیلم را روز هجدهم به جشنواره تحویلی دادند. این کار را کردند که هنرمند خراب شود؟ من خراب نمی شوم، عاشق ایرانم و همیشه گفت و کارم را هم برای کشورم ساختم

مشکل این است همه چیز را امنیتی می کنیم و هر سال هم می خواهیم چرخ را دوباره از نو اختراع کنیم و این کاری که انجام دادند به شدت اشتباه و خیانت در امانت بود.

245245

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خزاعی، زین العابدین یا جعفری جوزانی؛ حق با کیست؟/ خیانت در امانت توسط جشنواره؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خزاعی، زین العابدین یا جعفری جوزانی؛ حق با کیست؟/ خیانت در امانت توسط جشنواره؟"، کلیک کنید.