خبر مهم درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ احکام 1403 صادر شد + میزان افزایش حقوق

خبر مهم درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ احکام 1403 صادر شد + میزان افزایش حقوق

به گزارش خبرگزاری یوکسیت، رضا فیضی نژاد اعلام کرد: در اجرای تصویب نامه شماره 3034 مورخ 14 فروردین ماه 1403 هیات وزیران، برای یک میلیون و 735 هزار نفر بازنشسته، و موظفان تحت پوشش این صندوق، احکام حقوق با ضریب 20 درصد صادر شده است.

تصویر احکام از 21 فرودین ماه قابل مشاهده خواهد بود

وی ادامه داد: تصویر احکام حقوق سال 1403 بازنشستگان در سایت صندوق به نشانی cspf.ir بارگذاری و منتشر می شود که از روز سه شنبه 21 فرودین ماه قابل مشاهده خواهد بود.

وی تصریح کرد: با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور تلاش می شود که این افزایش 20 درصد با حقوق فروردین ماه برای بازنشستگان پرداخت شود.

از اجرای ماده 29 قانون برنامه هفتم توسعه چه خبر؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم اجرای بند «یک» الحاقی ماده 29 قانون برنامه هفتم توسعه توسط صندوق بازنشستگی کشوری، گفت: لازمه اجرای متناسب سازی، به خصوص ماده 29 قانون برنامه، «تهیه آیین نامه و تعیین ساز و کار اجرایی آن توسط سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه» و ابلاغ آن به صندوق بازنشستگی کشوری است.

وی یادآور شد: تهیه و تدوین پیش نویس آیین نامه مربوط به اجرای متناسب سازی در برنامه هفتم توسعه، با محوریت سازمان اداری استخدامی و مشارکت سایر دستگاه های مرتبط در مرحله ویرایش نهایی است.

معاون فنی و امور بیمه ای صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: پس از ابلاغ آیین نامه و دستورالعمل اجرایی مربوطه به صندوق بازنشستگی کشوری، متناسب سازی حقوق بازنشستگان صندوق از تاریخ اجرای مقرر در قانون مورد اشاره در بالا، اعمال و احکام مربوطه نیز صادر خواهد شد.

نمایندگان در جلسه علنی (یکشنبه 28 آبان ماه سال گذشته) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزییات لایحه قانون برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی ماده 29 این لایحه با 127 رای موافق، 78 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 224 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس بند الحاقی ماده 29 لایحه مذکور؛ به منظور کاهش ناترازی صندوق های بازنشستگی و تقویت توان صندوق ها در انجام تکالیف محوله:

1- بیمه پردازانی که 28 تا 30 سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنها برای بازنشستگی اضافه نمی گردد.

2- بیمه پردازانی که 25 تا 28 سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی دو ماه اضافه می شود.

3- بیمه پردازانی که 20 تا 25 سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی سه ماه اضافه می شود.

4- بیمه پردازانی که مطابق قوانین 10 تا 20 سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی چهارماه اضافه می شود.

5- بیمه پردازانی که مطابق قوانین تا 10 سال سابقه خدمت دارند به سنوات اشتغال آنان به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی پنج ماه اضافه می شود.

تبصره 1 – اجرای تمام یا بخشی از احکام فوق الذکر مشروط بر آن است که سن بیمه شده در زمان بازنشستگی برای مردان از 62 سال و برای زنان از 55 سال بیشتر نباشد.

تبصره 2 – اصلاحات فوق در قوانین صندوق های بازنشستگی به استثنای صندوق هایی که حداقل سن بازنشستگی بیمه شدگان آنها از ارقام مذکور در تبصره (1) بیشتر است به صورت دایمی اعمال می شود.

تبصره 3 – ایثارگران و مشمولان قوانین سخت و زیان آور مشمول قوانین خاص خود هستند.

تبصره 4 – اشخاص موضوع این حکم با رضایت خود و موافقت دستگاه های ذی ربط می توانند بدون نیاز زمان های مذکور در بندهای (2) الی (5) تا سقف سن موضوع تبصره (1) حسب مورد به خدمت ادامه دهند. خدمت مازاد بر اساس قوانین و مقررات مربوطه امکان پذیر است.

تبصره 5 – چنانچه دستگاه ها به خدمات برخی از کارکنان نیاز نداشته باشند حسب مورد می توانند بدون لحاظ زمانهای مذکور با پیشنهاد بالاترین مقام دستگاه و موافقت معاون اول رییس جمهور بر اساس قوانین مربوط نسبت به صدور احکام بازنشستگی آنان اقدام کنند.

تبصره 6 – افرادی که تقاضای خود مایل به بازنشستگی زودتر از موعد فوق الذکر باشند، بازنشستگی آنها مطابق قوانین مربوطه و بدون رعایت بندهای (1) تا (5) بلامانع است و حقوق بازنشستگی آنان مطابق احکام این سند برقرار خواهد شد.

همچنین با نظر دکتر قالیباف رییس مجلس بند (خ) ماده 29 لایحه برنامه هفتم توسعه مغایر با اصل 85 قانون اساسی تشخیص داده شد و حذف شد.

براساس بند (خ) حذف شده ماده 29 لایحه مذکور؛ به منظور ایجاد نظام تامین اجتماعی پایدار و تضمین حقوق بیمه شدگان جدید از ابتدای اجرای برنامه، نظام تامین اجتماعی بیمه شدگان جدیدالورود بر اساس اصول ذیل توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری سازمان و دستگاه های ذیربط تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.

تعیین شرط سن 65 سال برای مرد و 60 سال برای زن و سابقه بازنشستگی 35 سال برای مرد و 30 سال برای زن؛ مستخدمین موجود با رضایت کتبی خود نیز می توانند مشمول حکم این جز قرار گیرند.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خبر مهم درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ احکام 1403 صادر شد + میزان افزایش حقوق" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خبر مهم درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ احکام 1403 صادر شد + میزان افزایش حقوق"، کلیک کنید.