جنایت های رژیم صهیونیستی از مرز نقض حقوق بشر عبور کرده است

جنایت های رژیم صهیونیستی از مرز نقض حقوق بشر عبور کرده است

معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر گفت: جنایت های رژیم صهیونیستی از مرز نقض حقوق بشر و جنایت علیه بشریت عبور کرده است.

به گزارش یوکسیت به نقل از مدیریت ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت امور بین الملل قوه قضاییه و ستاد حقوق بشر، نشست بین المللی با عنوان بررسی ابعاد حقوقی جنایت های رژیم صهیونیستی و حامیان آن در غزه، با حضور کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر و شخصیت ها، وکلا و حقوقدانان 18 کشور از جمله برزیل، ونزویلا، روسیه، اردن، عراق، سوریه و. .. در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی قوه قضاییه برگزار شد.

غریب آبادی در ابتدای این نشست ضمن اشاره به حادثه رخ داده برای بالگرد حامل رییس جمهور و آرزوی سلامتی برای ایشان و همراهانشان، با اشاره به جنایت های هفت ماه گذشته رژیم صهیونیستی در غزه، به موضوع حق دفاع مشروع پرداخت و گفت: آنچه در غزه رخ می دهد، جنگ میان مردم عادی تحت اشغال و یک رژیم اشغالگر است.

وی افزود: براساس مبانی حقوق بین الملل حق دفاع از مشروع حق مردم غزه است که از خود در برابر اشغالگران دفاع کنند؛ ادعای رژیم صهیونیستی درباره حق دفاع از خود، ادعای بی اساسی است و طوفان الاقصی نتیجه هفت دهه اشغالگری و تجاوز رژیم صهیونیستی است.

بیش از 130 هزار نفر  در غزه شهید یا مجروح شدند

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه به دلایل و ریشه های رویداد هفت اکتبر پرداخت و این موضوع را مهم خواند و گفت: مردم فلسطین بیش از هفت دهه است که قربانی جنایت و تجاوز رژیم صهیونیستی شده اند؛ آمارها درباره شمار اسرا و آوارگان فلسطینی، تعداد ترورهای طراحی شده علیه رژیم صهیونیستی، شمار شهدا و مجروحان فلسطینی و شمار قطعنامه های ضد صهیونیستی وتو شده یا اجرا نشده، دلیلی بر تداوم جریان هفت دهه ای جنایت های رژیم صهیونیستی است؛ در طول هفت ماه گذشته بیش از 120 هزار نفر در غزه شهید یا مجروح شدند که 70 درصد آنان زنان و کودکان هستند؛ این جنایات در حالی رخ داد که کشورهایی مانند آمریکا خود را مدافع حقوق زنان و کودکان معرفی می کند و در برابر جنایت رژیم صهیونیستی سکوت و حتی با آن همراهی کرده اند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه همچنین به اساسنامه رم اشاره کرده و گفت: معیارهای در نظر گرفته شده برای نسل کشی و پاکسازی نژادی وقوع نسل کشی را در غزه تایید می کند؛ در این اساسنامه محروم سازی یک گروه قومی و نژادی از غذا و دارو مصداق نسل کشی است. با در نظر داشتن این موضوع که آستانه در نظر گرفته شده برای نسل کشی تا این حد پایین است، باید برای جنایت های رژیم صهیونیستی معادل حقوقی دیگری تعریف شود.

به گفته غریب آبادی رژیم صهیونیستی دست به جنایت هایی زده که در زمره جرایم بین المللی کیفری هستند مانند جنایت علیه بشریت، جنایت جنگی، نسل زدایی؛ البته این دسته از جنایت های رژیم صهیونیستی محدود به دوره جنگ جدید این رژیم علیه غزه نیست.

آمریکا با حمایت های همه جانبه از رژیم صهیونیستی شریک جنایت های این رژیم در غزه است

دبیر ستاد حقوق بشر در ادامه تاکید کرد: قطع آب، دارو و غذا به روی مردم غزه جنایت علیه بشریت و نقض فاحش حقوق بشر است. حقوق زیادی از مردم غزه در جریان هفت ماه حملات رژیم صهیونیستی نقض شده است؛ حق غذا، مسکن، توسعه، تعیین سرنوشت، آموزش، سلامت و درمان و حق حیات مردم غزه از جمله حقوق بین المللی بشر نقض شده اند؛ صدای هیچ یک از مدعیان برای این نقض گسترده حقوق بشری مردم غزه درنیامده است؛ شورای حقوق بشر در چارچوب استانداردهای دوگانه خود در برابر جنایت های رژیم صهیونیستی نه تنها سکوت بلکه از جنایت ها حمایت می کند؛ رژیم آمریکا با حمایت مالی، نظامی، سیاسی و اطلاعاتی از رژیم صهیونیستی شریک جنایت های این رژیم در غزه است.

وی همچنین عنوان کرد: صدور بیانیه ها برای توقف جنایت های رژیم صهیونیستی کافی نیست و رویکردهای سیاسی و استانداردهای دوگانه در زمینه حقوق بشر از سوی حامیان رژیم صهیونیستی و سازمان های بین المللی در جریان است.

غریب آبادی در ادامه به نقض حقوق بشردوستانه در غزه پرداخت و تاکید کرد: رژیم صهیونیستی حقوق بشردوستانه در غزه مانند عدم حمله به اماکن و افراد غیر نظامی را نیز نقض کرده و دست به انواع جنایت ها علیه مردم بی گناه غزه زده است؛ آنچه در غزه رخ می دهد از جنایت و نقض حقوق بشر فراتر رفته است. وقتی صحبت از جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی می شود یعنی بدترین جنایت ها را رژیم اشغالگر علیه مردم غزه مرتکب شده است.

اقدام آفریقای جنوبی سبب صدور دستور موقت دادگاه لاهه شد
وی ضمن تقدیر از اقدام آفریقای جنوبی برای شکایت علیه رژیم صهیونیستی در دیوان بین المللی دادگستری، صدور دستور موقت لاهه را مفید دانست و گفت: این دستور فشار سنگینی بر رژیم صهیونیستی وارد کرد، اگرچه منجر به اقدام های خاص برای توقف جنایت های رژیم صهیونیستی در غزه نشد.

دبیر ستاد حقوق بشر به برداشته شدن مرز مذهب در دفاع از فلسطین و موضوع بیداری افکار عمومی در موضوع جنایت های رژیم صهیونیستی در غزه اشاره کرد و گفت: دانشگاه های آمریکا صحنه اعتراض های بی سابقه ای است؛ حجم بالای جنایت های رژیم صهیونیستی و بی اقدامی مدعیان حقوق بشر سبب شکل گیری جبهه پرفشار افکار عمومی شد.

وی در بخشی دیگر با اشاره به وجود پرونده شکایت فلسطین از رژیم صهیونیستی در دیوان بین المللی کیفری، از هرگونه اقدام این دیوان برای صدور پیگرد قانونی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی استقبال کرد و گفت: جنایت های رژیم صهیونیستی باید با جدیت بیشتری مستند شوند.

پیگیری قضایی رژیم صهیونیستی در محاکم ملی اهمیت زیادی دارد

غریب آبادی همچنین تصریح کرد: پیگیری قضایی رژیم صهیونیستی در محاکم ملی اهمیت زیادی دارد؛ ما در ایران این کار را انجام دادیم. مطالبات از دولت ها برای اعمال فشار علیه رژیم صهیونیستی مانند کاهش مراودات تجاری یا قطع رابطه سیاسی با این رژیم بسیار مهم است.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه در پایان ابراز امیدواری کرد: این مطالبات در کشورهای اسلامی و غیراسلامی مطرح شوند. باید حمایت از مردم مظلوم فلسطین در بعد حقوقی تا پیروزی نهایی این ملت مظلوم ادامه یابد.

در ادامه این نشست، شخصیت ها و حقوقدانان سایر کشورها نیز مطالبی را در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم غزه مطرح کردند.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جنایت های رژیم صهیونیستی از مرز نقض حقوق بشر عبور کرده است" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جنایت های رژیم صهیونیستی از مرز نقض حقوق بشر عبور کرده است"، کلیک کنید.