توزیع ماهانه 12 میلیون قوطی شیرخشک / به جز داروخانه، جای دیگری مجاز به فروش دارو نیست

توزیع ماهانه 12 میلیون قوطی شیرخشک / به جز داروخانه، جای دیگری مجاز به فروش دارو نیست

یوکسیت/خوزستان رییس سازمان غذا و دارو گفت: دو ماه است که هر ماه 12 میلیون قوطی شیر توزیع می شود که نسبت به 5 میلیون قوطی در ماه های گذشته، رشد زیادی داشته است و ذخایر شیرخشک در داروخانه ها و شرکت های پخش دارو بسیار خوب است و هر استانی که بخواهد می تواند نیاز خود را تامین کند.

دکتر سید حیدر محمدی در حاشیه افتتاح پروژه های درمانی دانشگاه علوم پزشکی آبادان که امروز (17 بهمن ماه) انجام شد، اظهار کرد: به مناسبت دهه فجر، تعداد زیادی پروژه درمانی و حوزه سلامت در آبادان و دیگر شهرستان های خوزستان داشته ایم. در این راستا مرکز تصویربرداری MRI بیمارستان شهید بهشتی آبادان با یکی از پیشرفته ترین دستگاه ها کار خود را به عنوان نخستین MRI دولتی آبادان با تعرفه دولتی آغاز کرد و به زودی در نوبت های کاری مشخص خدمات رسانی می کند.

به گزارش یوکسیت، وی افزود: همچنین امروز از ساختمان جدید معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آبادان و انبار استراتژیک دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی معاونت غذا و داروی این دانشگاه در آبادان نیز به بهره برداری رسیده است.

معاون وزیر بهداشت گفت: افتتاح خانه ها و مراکز بهداشت با هدف عمق دادن دسترسی مردم به خدمات حوزه سلامت و سطح بندی نظام سلامت نیز محقق می شود.

محمدی بیان کرد: برای توسعه و عمق دادن به طرح سلامت خانواده باید در روستاها، بخش ها و شهرستان های کوچک تر، مراکز و خانه های بهداشت توسعه یابد که افتتاح این مراکز در راستای توسعه این خدمات است.

رییس سازمان غذا و دارو در خصوص وضعیت تامین شیر خشک گفت: بیش از یکی دو ماه است که تامین شیر خشک بهبود یافته است. اوایل امسال یکسری مشکلات در تامین ارز و نقدینگی داشتیم که با همکاری سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی از تابستان، این مشکلات رفع شد اما روند آن تا رسیدن تولیدات به حد لازم، زمان برد.

وی افزود: دو ماه است که هر ماه 12 میلیون قوطی شیر توزیع می شود که نسبت به 5 میلیون قوطی در ماه های گذشته، رشد زیادی داشته است و ذخایر شیرخشک در داروخانه ها و شرکت های پخش دارو بسیار خوب است و هر استانی که بخواهد می تواند نیاز خود را تامین کند.

محمدی ادامه داد: بعضا برخی استان ها از یک شیر خشک با نام تجاری خاص استفاده می کنند و بنابراین ممکن است در یک استان کمبود باشیم که با پیگیری و جابه جایی با استان دیگر، نیاز آن استان تامین می شود اما در کل کمبود نداریم و ذخایر خوبی داریم.

وی بیان کرد: بر اساس جمعیت هر استان، سهمیه های شیر خشک مشخص است. در دو ماه گذشته بیشتر از سهمیه به استان خوزستان شیر خشک دادیم اما وقتی کالایی کمبود می شود به دلیل نگرانی مردم، تهیه آن بیشتر می شود که این مساله یکی از دلایل افزایش توزیع شیرخشک است. پیش بینی می شود به زودی مصرف (خرید) شیر خشک کاهش یابد.

معاون وزیر بهداشت گفت: داروخانه ها موظف هستند شیر را با قیمت یارانه ای به کودکان زیر دو سال بدهند در غیر این صورت مردم بلافاصله موضوع را به معاونت غذا و دارو یا سامانه 190 گزارش دهند. برای هر کودک زیر دو سال ماهانه 10 قوطی شیرخشک در نظر گرفته شده است که با ارایه کد ملی نوزاد توسط پدر یا مادر شیرخشک در اختیار آن ها قرار می گیرد.

وی عنوان کرد: از مهرماه مانور بازرسی ویژه شیر خشک را داشتیم تا موضوع آزادفروشی را پیگیری کنیم. همچنین کسی که مشمول یارانه است نباید شیر را به نرخ آزاد بدهد. برخورد با گرانفروشی نیز انجام می شود.

محمدی بیان کرد: در مرحله اول، سهمیه 10 درصد داروخانه ها قطع شد و حدود 6 درصد این داروخانه ها اصلاح شدند و سهمیه 4 درصد آن ها هنوز قطع است. بررسی می شود و در صورتی که روند توزیع شیرخشک و یارانه اصلاح شود، مجددا برای آن ها سهمیه در نظر گرفته می شود. به زودی سهمیه داروی داروخانه هایی که شیرخشک را یارانه ای نفروشند هم قطع می شود.

رییس سازمان غذا و دارو در خصوص فروش اینترنتی دارو گفت: آیین نامه دسترسی مردم به دارو در بستر غیرحضوری را مهیا کرده ایم و فرآیندهای قانونی برای ابلاغ و ایجاد زیرساخت ها در حال انجام است. ما فروش اینترنتی دارو نداریم و مورد تایید ما نیست اما مردم می توانند در بستر فضای مجازی نسخه را الکترونیکی برای داروخانه ارسال کنند تا دارو برای آن ها آماده کند و ارسال شود یعنی خدمات غیرحضوری تامین دارو انجام می شود اما به جز داروخانه، جای دیگری مجاز به فروش دارو نیست.

وی افزود: این کار برای تسهیل دسترسی مردم به دارو انجام می شود به زودی اجرایی می شود. در درخواست دارو با ارسال نسخه الکترونیک، دارو از نزدیک ترین داروخانه تامین می شود و با سکوهای اینترنتی حمل دارو، در اختیار بیماران قرار می گیرد.

محمدی در خصوص تامین داروی بیماران خاص و صعب العلاج نیز گفت: تامین داروی این بیماران به صورت مستمر انجام می شود و تولید و واردات به اندازه کافی است.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توزیع ماهانه 12 میلیون قوطی شیرخشک / به جز داروخانه، جای دیگری مجاز به فروش دارو نیست" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توزیع ماهانه 12 میلیون قوطی شیرخشک / به جز داروخانه، جای دیگری مجاز به فروش دارو نیست"، کلیک کنید.