تفاهم دو وزیر بر سر توزیع اینترنتی دارو؛ مخالفت صریح داروسازان

یوکسیت گزارش می دهد:

تفاهم دو وزیر بر سر توزیع اینترنتی دارو؛ مخالفت صریح داروسازان

در حالی که وزرای بهداشت و ارتباطات از نهایی شدن آیین نامه توزیع اینترنتی دارو خبر می دهند که مسیولان سازمان غذا اعلام کرده این آیین نامه تنها به موضوع حمل و نقل دارو می پردازد و هرگونه دخالت سکوهای اینترنتی در امر فروش دارو غیر قانونی است.

به گزارش خبرنگار، خبرگزاری علم و فناوری یوکسیت- یاسر مختاری، چندین ماه است که توزیع اینترنتی دارو به یک نگرانی در میان داروسازان، سازمان نظام پزشکی و انجمن های تخصصی و صنفی حوزه سلامت تبدیل شده است.
سازمان غذا و دارو (وزارت بهداشت)، انجمن داروسازان ایران، سازمان نظام پزشکی، سندیکا های دارویی و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این چندماه از جمله مخالفان این موضوع که چندی قبل در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای پیگیری می شد، بودند. در نهایت قرار شد که سازمان غذا و دارو به عنوان نهاد رگولاتور و سیاست گذار حوزه داروی کشور آیین نامه ای را برای این موضوع تدوین کند و عرضه اینترتی دارو تحت نظارت سازمان غذا و دارو از مسیر داروخانه انجام شود.
دستور به وزیر بهداشت
در روز های گذشته رییس دفتر رییس جمهوری در نامه ای به بهرام عین اللهی رییس جمهور دستور داد این وزارتخانه با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به نهایی سازی دستورالعمل توزیع دارو از طریق سکو ها و کسب وکار های اینترنتی و ابلاغ مجوز فعالیت سکو ها با رعایت ضوابط زیر اقدام کند:
1. فروش، صرفا از مبدا داروخانه و پس از نظارت مسوول فنی بر سلامت دارو و با قیمت مصوب کمیسیون قیمت گذاری باشد.
2. داده های دارویی کشور و اطلاعات سلامت بیماران در اختیار وزارت بهداشت باشد و سکو ها صرفا اطلاعات موردنیاز جهت دارورسانی را از طریق تبادل با سامانه های مربوطه و بدون امکان مشاهده آنها کسب کنند.
3. با رعایت اصل رقابت، از ایجاد انحصار توسط تعداد اندکی سکو ممانعت شود.
4. امکان مشاوره با داروساز جهت مشاوره دارویی فراهم شود.
5. ضوابط برخورد یا ابطال مجوز صادره در صورت تخلف سکو ها پیش بینی شود

آیین نامه نهایی شد؟
در حالیکه جوهر نامه دفتر رییس جمهور خشک نشده روز گذشته بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران از تفاهم با وزیر ارتباطات در مورد نهایی شدن آیین نامه توزیع اینترنتی خبر داد و گفت: دارو کالایی بسیار خطرناک و حساس است و اگر دکتر داروساز دوز دارو را بیشتر از میزان نیاز ارایه کند خطرناک خواهد بود البته برخی دارو ها هم نیاز به زنجیره سرد دارند به عنوان مثال اگر زنجیره سرد انسولین رعایت نشود ممکن است فاسد شود؛ صد در صد موافق فروش اینترنتی دارو هستم و به طور قطع این مهم مدنظر ما است و در مراحل نهایی قرار دارد البته باید طبق آیین نامه مشخص انجام شود که خوشبختانه این آیین نامه توسط اینجانب و وزیر ارتباطات امضا شده است و این کار انجام خواهد شد و یکی از محاسن این کار این است اگر ضوابط رعایت شود، پیک دارو را به دست مردم می رساند و داروی بیماران به ویژه بیماران مزمن به سهولت تهیه خواهد شد.
عیسی زارع پور وزیر ارتباطات نیز در حساب خود در یکی از شبه های اجتماعی بر گفته های وزیر بهداشت صحه گذاشت و نوشت: امروز با همدلی و همراهی همکارانم در وزارت بهداشت، آیین نامه حمل و عرضه دارو از طریق سکو های اینترنتی نهایی شد. با اجرای این طرح، هموطنان در صورت تمایل می توانند دارو های مندرج در نسخه الکترونیک خود را از داروخانه ها به صورت غیرحضوری و از طریق سکو های مجاز تهیه کنند. به زودی اجرای آزمایشی آغاز خواهد شد.
فروش اینترنتی دارو غیرقانونی و غیرمجاز است
در حالی هر دو وزیر کابینه دولت از نهایی شدن آیین نامه توزیع اینترتی دارو خبر می دهند، عصر روز چهارشنبه سید حیدر محمدی رییس سازمان غذا و دارو در رابطه با این آیین نامه گفت: سازمان غذا و دارو با نفس ورود سکو های اینترنتی به حوزه فروش دارو مخالف بوده و هست و هنوز هم تاکید می کنیم فروش اینترنتی دارو غیرقانونی و غیرمجاز است. آنچه درمورد حمل دارو توسط سکو ها تدوین شده و توسط وزارت ارتباطات اعلام شد «آیین نامه حمل دارو از طریق سکوی اینترنتی است» و به هیچ وجه فروش اینترنتی دارو مطرح نیست.
وی با تاکید بر اینکه موضوع فروش اینترنتی دارو به هیچ عنوان مطرح نیست، گفت: این آیین نامه تنها درمورد حمل دارو و تحویل آن به نشانی بیمار به صورت غیرحضوری است، همچنین عرضه دارو های خاص، سهمیه ای، تحت کنترل و دارای شرایط خاص حمل، توسط پلتفرم ها صورت نخواهد گرفت.
به گفته محمدی مجوز فعالیت سکو های اینترنتی متقاضی فعالیت در حوزه حمل دارو در یک کارگروه مشترک توسط سازمان غذا و دارو با همکاری وزارت ارتباطات صادر می شود، تمامی متقاضیان فعالیت در این حوزه باید ضوابط فنی سازمان غذا و دارو را داشته و حایز شرایط باشند، دوره های آموزشی توسط سازمان غذا و دارو برای سکو های متقاضی برگزار خواهد شد، وزارت بهداشت (سازمان غذا و دارو) مسیولیت نظارت بر ضوابط اجرایی و فنی را دارند و سکو ها مکلف به رعایت این ضوابط هستند، درج هرگونه تبلیغات و تشویق به مصرف فرآورده های دارویی و خرید، فروش و انبارش در این آیین نامه برای سکو ها غیرمجاز اعلام و کاملاً منع شده است.

مخالفت صریح انجمن داروسازان با تفاهم نامه دو وزیر
شهاب الدین جنیدی جعفری، عضو هییت مدیره و سخنگوی انجمن داروسازان ایران در گفتگو با خبرنگار سلامت علم و فن آوری یوکسیت، با اشاره سخنان اخیر وزرای بهداشت و ارتباطات در رابطه با عرضه دارو به صورت اینترنتی اظهار کرد: اساسا در تدوین آیین نامه و ضوابط حوزه سلامت بر اساس اسناد بالادستی، مشورت با سازمان نظام پزشکی و انجمن های علمی، تخصصی و صنفی جزو وظایفی است که می بایست انجام شود، اما مغفول مانده است.
وی افزود: مسیولان و کارشناسان سازمان غذا و دارو نیز وقت زیادی بر روی تدوین آیین نامه عرضه اینترنتی دارو با همکاری سکو های مجازی گذاشتند و در این رابطه کار کارشناسی انجام، اما این کار ها به نظر می رسد همه نادیده گرفته شد.
جنیدی بیان کرد: وزارت ارتباطات می بایست همکاری های لازم را در این زمینه انجام می داد، اما در کمال تعجب خود در جای تصمیم گیر مدعی نظام سلامت قرار گرفت و این جای تعجب و شبه بسیاری دارد.
سخنگوی انجمن داروسازان ایران در ادامه با اشاره به نگرانی های خود در زمینه سخنان وزیر بهداشت اظهار کرد: دکتر عین اللهی به عنوان متولی اصلی سلامت در کشور به جای واژه «ارایه خدمات دارویی» از «فروش دارو» نام می برد، و این باعث تاسف است که وزیر بهداشت ارایه خدمات فنی و حرفه ای داروسازان با فروش کالا اشتباه گرفته و طبیعتا با این دیدگاه حوزه دارویی نظام سلامت به سوی بنگاه های تجاری و صرفا سودآور سوق پیدا می کند.
او در ادامه با بیان اینکه آیین نامه توزیع اینترنتی دارو که به تفاهم لفظی دو وزیر بهداشت و ارتباطات و کمیسیون های مربوطه در مجلس رسیده است مغایر با اسناد بالاستی و پیشنهادات کارشناسی سازمان غذا و دارو است و با آیین نامه و ضوابط تاسیس و اداره داروخانه ها در تضاد است، گفت: از سوی دیگر سازمان های بیمه گر پایه در بخشنامه های، وظایفی را بر عهده داروخانه ها گذاشته است که به نظر می رسد با تفاهم نامه مذکور مغایر باشد.
جنیدی بیان کرد: از سوی دیگر باید پرسید که پایلوت توزیع اینترنتی دارو در کدام یک کشور انجام شده و چه قدر موفق بوده است؟ چه نظارت هایی انجام شده، حفط و نگهداری سلامت دارو بیماران چگونه بوده است؟ تا مشابه آن را در ایران اجرا کنیم.
سخنگوی انجمن داروسازان یادآور شد: ما فکر می کنیم سازمان های بیمه گر از توزیع اینترنتی دارو استقبال نکنند، آنها هم نگرانی های بسیاری در این زمینه دارند و اگر ما پای بیماران را از داروخانه ها ببُریم و بخواهیم به این خدمات در منزل بپردازیم، آموزش هایی که سال های سال به داروسازان داده شده است تا در داروخانه ها به مردم ارایه شود مغفول می ماند.
این داروساز بیان کرد: چند روز قبل ریاست محترم جمهور هم در نامه ای توضیحاتی در مورد لزوم حفظ اصل محرمانگی و … نیز داده اند که این موضوع جزو دغدغه ها ما نیز هست با این حال به نظر می رسد توافق دو وزیر برخلاف منویات رییس جمهور باشد.
جنیدی افزود: با توجه به مغایرت های قانونی که وجود دارد قطع به یقین قوه قضاییه، سازمان بازرسی کل کشوری و دیوان عدالت اداری به این موضوع ورود خواهند کرد و اجازه نخواهند داد که با کار های بدون کارشناسی سلامت مردم به خطر بیفتد.
وی یادآور شد: از طرف دیگر با عدم رعایت اخلاق تجاری ورشکستگی برخی شرکت های توزیع دارو و بعضی از کارخانه جات داروسازی را متصور هستیم، در مقابل رشد مجموعه های اقتصادی بزرگ دخالت آنها در امور سلامت غیر قابل اجتناب خواهد که این امر هزینه درمان و به تبع آن مشکلات اقتصادی پیچیده ای را برای بیماران به دنبال خواهد داشت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تفاهم دو وزیر بر سر توزیع اینترنتی دارو؛ مخالفت صریح داروسازان" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تفاهم دو وزیر بر سر توزیع اینترنتی دارو؛ مخالفت صریح داروسازان"، کلیک کنید.