تشخیص آلزایمر از طریق ژنتیک

تشخیص آلزایمر از طریق ژنتیک

آفتاب نیوز :

یورونیوز در گزارشی نوشت محققان دریافته اند افرادی که دو نسخه از یک ژن خاص را دارند، تقریباً همگی علایم بیماری آلزایمر را نشان خواهند داد- که می تواند نشان دهنده منشا ژنتیکی نوع مشخصی از این بیماری باشد.

در حالی که دانشمندان از همان ابتدا هم این نکته را می دانستند که ژن APOE 4 با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر ارتباط دارد؛ اما با این حال یک مطالعه جدید نشان می دهد برای افرادی که دو نسخه از این ژن را دارند، این ژن- فراتر از ارتباط با افزایش خطر ابتلا به آلزایمر- یکی از دلایل اصلی ابتلا به این بیماری است.

این مطالعه که در مجله پزشکی نیچر منتشر شد، هم چنین نشان می دهد افرادی که دو نسخه از این ژن را دارند، زودتر از افراد دارای انواع دیگر ژن APOE به این بیماری مبتلا خواهند شد.

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است که حدود 7.8 میلیون نفر را در اتحادیه اروپا درگیر خود کرده است. علایم بارز آن هم مواردی، چون کاهش عملکرد حافظه و مهارت های فکری است.

دکتر خوان فورتیا نویسنده اصلی این مطالعه از موسسه تحقیقاتی سنت پایو در بارسلونای اسپانیا با اشاره به یافته های این مطالعه که حکایت از ارتباط مستقیم ژن APOE 4 با آلزایمر می کند؛ گفته که «تخمین زده می شود 15 درصد از بیماران آلزایمر دو نسخه از این ژن را حمل می کنند- که به این معنی است که این مورد را می توان به عنوان یکی از علت های این بیماری ردیابی کرد و به عبارت بهتر به صراحت و تاکید گفت که علت این بیماری در ژن های افراد است».

خوان فورتیا در بیانیه ای افزود: «این ژن بیش از 30 سال است که شناخته شده- و برای بسیاری این موضوع معلوم و مشخص بود که وجود این ژن با احتمال بیشتر ابتلا به بیماری آلزایمر ارتباط مستقیم دارد. ولی حالا دیگر به قطع و یقین می دانیم که تقریباً همه افراد دارای این ژن تکراری از نظر بیولوژیکی به آلزایمر مبتلا می شوند و این یافته مهمی است، چرا که مبتلایان آلزایمر بین 2 تا 3 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند».

دانشمندان می گویند این یافته ها به این معنی است که برای درمان آلزایمر باید درمانی را دنبال کرد که ژن APOE 4 را هدف قرار می دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشخیص آلزایمر از طریق ژنتیک" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشخیص آلزایمر از طریق ژنتیک"، کلیک کنید.