تراز تجاری مناطق آزاد مثبت است/ فقط 3.5 میلیارد دلار واردات داشتیم

تراز تجاری مناطق آزاد مثبت است/ فقط 3.5 میلیارد دلار واردات داشتیم

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به رونمایی از 200 بسته سرمایه گذاری به ارزش 207 هزار میلیارد تومان گفت: تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حدود 14.5 میلیارد دلار مثبت است و تنها 3.5 میلیارد دلار واردات داشتیم.

به گزارش یوکسیت، حجت عبدالملکی در مراسم «رونمایی از بسته های سرمایه گذاری و تجلیل از سرمایه گذاران و صادرکنندگان برتر» که امروز در نمایشگاه اکسپوی 2024 برگزار شد، بیان کرد: امروز از 200 بسته سرمایه گذاری به ارزش 207 هزار میلیارد تومان رونمایی کردیم و بدین ترتیب بسته های سرمایه گذاری ما در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که از سال گذشته شروع کردیم، به 1200 بسته به ارزش بیش از 1100 هزار میلیارد تومان رسید. 

وی ادامه داد: این بسته های سرمایه گذاری شامل مطالعات امکان سنجی اولیه برای هر پروژه است که سودآوری این پروژه ها را نشان می دهد. برای هر یک از این پروژه ها زمین، آب، برق، گاز و امکانات زیرساختی فراهم شده و مجوز راه اندازی برای آن سرمایه گذاری به صورت بی نام صادر شده است و همه این اطلاعات در وب سایت دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به آدرس freezones.ir قرار دارد. از سرمایه گذاران ایرانی و خارجی دعوت می کنیم که به این سایت مراجعه و بسته ها را مشاهده کنند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با بیان اینکه تا کنون 1200 بسته سرمایه گذاری رونمایی شده که تا پایان سال به 2000 بسته خواهد رسید، افزود: تقریبا در اندازه های مختلف سرمایه گذاری، از چند میلیارد تومان تا چند هزار میلیارد تومان و در بخش های مختلف از صنایع غذایی، صنایع پوشاک، فناوری اطلاعات، گردشگری، خودرویی، صنایع شیمیایی و پتروشیمی و در همه مناطق مخالف کشور، بسته های مختلفی وجود دارد و تنوع کامل از نظر اندازه سرمایه و جغرافیایی موجود است و برای همه علایق، بسته سرمایه گذاری داریم. 

سال گذشته تقاضا برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد، 4.2 برابر شد

عبدالملکی اظهار کرد: در دو سال اخیر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به مقصد جایگزین برای خروج سرمایه از کشور تبدیل شد. خیلی کسانی که تصمیم داشتند سرمایه هایشان را از کشور خارج کنند، امروز به منطقه آزاد مراجعه کرده و از مزیت های سرمایه گذاری در اینجا مطلع می شوند. کما اینکه سال گذشته تقاضا برای سرمایه گذاری در این مناطق نسبت به سال قبل 4.2 برابر شد؛ پروژه هایی که سال گذشته احداثشان آغاز شد هم 7.5 برابر سال پیش از آن بود. 

وی ادامه داد: همچنین میزان سرمایه گذاری محقق شده که روی زمین قرار گرفت و به ساختمان،ماشین آلات و کارخانه تبدیل شد، 3 برابر سال قبل بود. اینها همه اتفاقاتی است که در اثر اهتمام ویژه به حوزه سرمایه گذاری رخ داده و امسال هم ادامه خواهد داشت. ما وعده کردیم که مناطق آزاد اقتصادی به پیشران اصلی اقتصادی کشور تبدیل شود. 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور درباره آمار صادرات از مناطق آزاد بیان کرد: درحال جمع بندی آمار اقتصادی هستیم اما به صورت اجمالی از مجموع مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حدود 18 میلیارد دلار در سال 1401 و تقریبا بدون تغییر در سال 1402 صادرات داشتیم. تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حدود 14.5 میلیارد دلار مثبت است و ارز وارد کشور کردیم و تنها 3.5 میلیارد دلار واردات داشتیم. برنامه داریم در سال 1403، جهشی را در صادرات شاهد باشیم با دو رویکرد، اولا متنوع تر کردن محصولات صادراتی و ثانیا حرکت به سمت صادرات با ارزش افزوده بالاتر و دانش بنیان.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تراز تجاری مناطق آزاد مثبت است/ فقط 3.5 میلیارد دلار واردات داشتیم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تراز تجاری مناطق آزاد مثبت است/ فقط 3.5 میلیارد دلار واردات داشتیم"، کلیک کنید.