بهینه سازی سیلاب زنی در ازدیاد برداشت نفت با استفاده از نانوذرات

بهینه سازی سیلاب زنی در ازدیاد برداشت نفت با استفاده از نانوذرات

بهینه سازی سیلاب زنی در ازدیاد برداشت نفت با استفاده از نانوذرات در قالب یک طرح پژوهشی، ممکن شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری یوکسیت، علیمراد رشیدی خوش صحبت، عضو هییت علمی پژوهشگاه صنعت نفت در طرح خود در راستای برداشت بهینه نفت و جلوگیری از هدررفت انرژی، تاثیر نانوذرات اصلاح شده در میان – رویه امولسیون آب و هیدروکربن جهت بهینه سازی سیلاب زنی در ازدیاد برداشت نفت را بررسی کرد. 

رشیدی خوش صحبت، دانش آموخته پسادکتری دانشگاه تهران درباره این طرح توضیح داد: با وجود آنکه استفاده از انرژی های جایگزین مانند انرژی های هسته ای و انرژی های تجدیدپذیر در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است اما مقدار آن در مقابل انرژی های فسیلی کم بوده و می توان گفت که نقش اصلی منابع تجدیدپذیر حداقل در دو دهه آینده نقشی تکمیلی و حامی خواهد بود. 

این محقق صنعت نفت اطلاع داد: به همین دلیل باید رویکردهای جدی در خصوص ازدیاد برداشت از مخازن نفتی داشته باشیم و سیاست های خارجی و داخلی در این زمینه تعیین شود.

وی در همین راستا افزود: در این میان فناوری نانو به عنوان یک فناوری جدید و منحصر به فرد، این ظرفیت و پتانسیل را دارد که تغییرات چشم گیری در حوزه های متنوع نفت و گاز ایجاد کند.

این پژوهشگر صنعت نفت اضافه کرد:  امروزه نسل جدیدی از سیالات مورد توجه محققین در صنایع نفت و گاز قرار گرفته که سیالات هوشمند نام دارد.

وی ادامه داد: سیالات هوشمند با تاثیر در نیروهای بین ملکولی می تواند منجر به تغییر در ترشوندگی و کاهش نیروی کششی شده و به تبع آن فرآیند ازدیاد برداشت از مخازن را بهبود می دهند. یکی از کاربردهای موثر نانوذرات، تغییر دادن میزان ترشوندگی سنگ مخزن است.

رشیدی خوش صحبت افزود: ترشوندگی به صورت توانایی پخش شدن یک سیال بر روی سطح سنگ در حضور سیال دیگر تعریف می شود و نقش مهمی در تولید نفت و گاز دارد. وی ادامه داد: با این روش با مقدار هزینه قابل قبول در ازدیاد برداشت نفت، می توان روند روبه رشدی در صنعتی کردن و بومی کردن این دانش فنی داشت.

این محقق حوزه صنعت نفت ادامه داد: هدف اصلی انجام این پروژه افزایش بازدهی ازدیاد برداشت نفت از چاه های تولیدی به وسیله نانوذرات اصلاح شده و تاثیر آن ها در بهبود خواص امولسیون بود که خوشبختانه توانستیم به آن دست پیدا کنیم.

رشیدی خوش صحبت در پایان اضافه کرد: چالش خاصی در انجام این طرح وجود نداشت اما اگر از این طرح حمایت شود، می توانیم مرحله بعد یعنی تست میدانی را هم پیاده سازی کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهینه سازی سیلاب زنی در ازدیاد برداشت نفت با استفاده از نانوذرات" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهینه سازی سیلاب زنی در ازدیاد برداشت نفت با استفاده از نانوذرات"، کلیک کنید.