برنامه دولت برای تقویت سرود/ انتقاد از مجموعه هایی که نیامدند

برنامه دولت برای تقویت سرود/ انتقاد از مجموعه هایی که نیامدند

به گزارش خبرگزاری یوکسیت، امیرحسین سمیعی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حامد جلیلی دبیر جشنواره ملی سرود فجر روز سه شنبه هجدهم اردیبهشت با برگزاری یک نشست رسانه ای که در سالن جلسات دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، جزییات تازه ای از مرحله پایانی و اختتامیه این رویداد ملی را به خبرنگاران ارایه دادند.

به گزارش یوکسیت،حامد جلیلی دبیر جشنواره ملی سرود فجر در ابتدای این نشست رسانه ای که اجرای آن بر عهده حسین صیامی بود ضمن ارایه گزارشی از روند برگزاری این دوره بیان کرد: جشنواره ملی سرود فجر از یوکسیت سال گذشته با انتشار فراخوان آغاز شد و پس از ماجراهای مربوط به فراخوان و دیگر رویدادهایی که در این راستا انجام گرفت، گروه های مختلف سرود در چهار منطقه کشور به رقابت با یکدیگر پرداختند. بعد از پایان مرحله دوم، مرحله «راهبری» جشنوار نیز آغاز شد؛ شرایطی که باید گروه ها بر اساس اجرای زنده آثارشان در بخش نهایی شرکت کند.

وی درباره تاریخ برگزاری بخش نهایی جشنواره ملی سرود فجر هم گفت: بخش نهایی جشنواره ملی سرود فجر با حضور 29 گروه مختلف طی روزهای دهم و یازدهم و دوازدهم تیر در قالب مرحله داوری در تالار وحدت تهران برگزار می شود. این در حالی است که در روز چهاردهم تیر هم ما شاهد برگزاری مراسم اختتامیه خواهیم بود. البته ما غیر از جوایز بخش رقابتی، جایزه ای به نام «رویش» طراحی شده که در قالب ویژه ای به گروه های سرودی که در حوزه آموزش و پرورش فعالیت داشتند آن را تقدیم می کنیم. البته اینکه ما در هر بخشی یک جایزه داشته باشیم موضوع مهمی است که تاکنون در جشنواره های سرود نداشتیم. شرایطی که امیدوارم در دوره های آتی جشنواره بتوانیم شاهد توفیقاتی باشیم.

دبیر جشنواره ملی سرود فجر درباره نقش کانون های فرهنگی هنری مساجد و آموزش و پرورش هم توضیح داد: ما از ظرفیت کانون های فرهنگی هنری مساجد مطلع هستیم کمااینکه از ظرفیت های این کانون ها نیز استفاده کردیم و خروجی آن آثاری بود که خوشبختانه دربرگیرنده آمار خوبی بود. در حوزه آموزش و پرورش هم باید بگویم بر اساس پروتکل های آموزشی که در دفتر سرود انجام گرفته قرار است برنامه های آموزشی برای آموزش تخصصی سرود در مدارس برگزار شود که امیدوارم این موضوع در قالب یک تفاهم نامه ادامه پیدا کند.

جلیلی با اشاره به فعالیت های ستاد جشنواره در حوزه بین المللی اظهار کرد: ما سال اولی است که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره سرود را برگزار می کنیم و امیدوارم در دوره های آتی شاهد برگزاری یک جشنواره بسیار باکیفیت در حوزه ملی و بین المللی باشیم. این در حالی است که به طور حتم در سال های بعد جشنواره به صورت بین المللی برگزار می شود تا بتوانیم در این قالب از ظرفیت های بسیار خوب سرود در کشورهای خارجی نیز استفاده کنیم.

دبیر جشنواره ملی سرود فجر در جواب سوالی مبنی بر میزان بودجه جشنواره هم گفت: البته من تا آنجا که اطلاع دارم معمولا در چنین نشست هایی میزان بودجه جشنواره را اعلام نمی کنند، ضمن اینکه ما در این رویداد نهایت تلاش مان را انجام دادیم تا هزینه های زیادی نداشته باشیم. اما به طور حتم طی روزهای پیش رو بودجه جشنواره را اعلام می کنیم.

مدیر سرود دفتر موسیقی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در بخش دیگری از نشست رسانه ای در پاسخ به پرسش خبرنگار یوکسیت مبنی بر هم سونبودن نهادهای متولی سرود در برگزاری رویدادهایی این چنین، تصریح کرد: ما تلاش کردیم همه نهادها را با خودمان هم سو کنیم اما متاسفانه یک مقدار سلیقه شخصی و بدسلیقگی باعث شد که این دوستان از همراهی با ما عقب بکشند و تنها ارگانی که با ما همکاری می کند مجموعه رسانه ای نهضت سازمان تبلیغات اسلامی است. شما بدانید از همان نهادها دست مشارکت دادیم اما به هر دلیلی نیامدند و امیدوارم این اتفاق بیفتد که بتوانیم در سایه وحدت هم دلی اتفاق خوبی را برای سرود رقم بزنیم.

امیرحسین سمیعی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست گفت: تلاش ما این است که در حوزه آموزش، کیفیت اجرا و کشف استعداد شاهد اتفاقات خوبی از پس برگزاری جشنواره ملی سرود فجر باشیم. در این راستا علاوه بر فعالیت های ستاد جشنواره برنامه هایی برای سفر به استان ها هم صورت گرفته که بتوانیم در قالبی بی واسطه شرایط بهتری را برای ارایه اثرشان در قاب های رسانه ای و موارد مربوط به اجراهای صحنه ای فراهم سازیم.

وی افزود: ارتقای کیفیت برای ما بسیار مهم است. فرآیندی که اکنون در استان ها آغاز شده و ما تصمیم داریم هم در حوزه گروه های سرود و هم گروه های کُر نسبت به شناسایی و حمایت از گروه ها اقداماتی را انجام دهیم. این مهم ترین رویکردها در دفتر موسیقی در حوزه های آکاپلا، کرُ و سرود خواهد بود و امیدوارم در سفرهای استانی بعد نیز محقق شود.

مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این نشست رسانه ای با اشاره به جشنواره ملی سرود فجر هم توضیح داد: قرار است بعد از پایان جشنواره کارهای منتخب در قالب آثار با کیفیت ضبط استودیویی داشته باشند تا بتوانیم در آینده شرایط بهتری برای سرود و گروه های کر فراهم کنیم.

سمیعی در بخش دیگری از این نشست رسانه ای بود که در پاسخ به پرسشی مبنی بر نحوه نظارت کیفی و محتوایی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سرودهای تولیدشده در نهادهای مختلف گفت: مبنای بخش سرود بیشتر تحت نهادهایی است که با ما مبنای مشترک نظارتی دارند. ضمن اینکه اغلب محورهای محتوایی سرود به گونه ای است که در حوزه نظارت هر مرجعی مدیریت نظارتی خاص خود را دارد. البته در این زمینه و برای هماهنگی بیشتر در نظارت های کمی و کیفی که همچنان هم وجود دارد برنامه هایی برای تقویت در نظر گرفته ایم که به زودی جزییات آن اعلام می شود.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در بخش پایانی این نشست رسانه ای بود که درباره فقدان هم سویی نهادهای مرتبط با سرود و کمبود توجه در این زمینه توضیح داد: من همیشه منتقد شرایط سرود بوده و هستم. من بر این باورم سرود می تواند در قالب های مختلف ایفای نقش داشته باشد و بسیار موثرتر از این باشد. اما سرود در یک سردرگمی به سر می برد که مراجع مختلف هم درباره آن تصمیم گیری می کنند. از نگاه جشنواره ملی سرود فجر، مرکب حرکت و نه مقصد سرود است. ما در دوره دهه 60 شاهد اتفاقات خوبی در حوزه سرود بودیم اما چه اتفاقی افتاد که وارد یک خلاء شدیم؟ پس ما آمدیم با محور قراردادن گروه های آکاپلا و کر شرایط بهتری را برای سرود بر مبنای آموزش ایجاد کنیم. توجه و تاکید ما گروه های کر هستند که تاکنون در کشور انجام نگرفته است. ما عقیده داریم که کروه کر مبنای گروه های سرود هستند. اینها رویکرد جدیدی است و نمی خواهیم فضا را پر از تشتت آرا کنیم. ما آمدیم نگاه ترمیمی داشته باشیم تا وضعیت سرود در شرایط بهتری قرار گیرد.

جشنواره ملی سرود فجر شامل 2 بخش رقابتی و جانبی است. در بخش رقابتی گروه ها در قالب گروه های سرود، کُر و آکاپلا (اجرای اثر بدون ساز) شرکت کرده اند. بخش جانبی جشنواره هم شامل کتاب، پایان نامه و رساله با موضوع هایی درباره جمع خوانی است که در این بخش هم برگزیدگان معرفی خواهند شد.

جشنواره ملی سرود فجر با محورهای موضوعی مقاومت و حماسه، ملی، آیینی و آزاد برگزار می شود. این جشنواره در چهار مرحله برگزار می شود که مرحله نخست به ارسال آثار اختصاص دارد، مرحله دوم به صورت منطقه ای خواهد بود و در مرحله سوم برگزیدگان بخش منطقه ای وارد مرحله راهبری می شوند.

22057

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برنامه دولت برای تقویت سرود/ انتقاد از مجموعه هایی که نیامدند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برنامه دولت برای تقویت سرود/ انتقاد از مجموعه هایی که نیامدند"، کلیک کنید.