بازار گرگ و میش دام سبک در اصفهان/ گرانی قاچاق دام را افزایش داد – خبرگزاری یوکسیت | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری یوکسیت، گروه استان‌ها- عاطفه قلع ریز: بازار نابسامان گوشت قرمز مدت‌هاست که سامان نگرفته و افزایش بی رویه قیمت این کالای اساسی بسیاری از خانواده‌ها را با چالش تأمین این محصول غذایی رو به رو کرده این در حالی است که به گفته مسؤولان با کمبودی در زمینه تأمین گوشت قرمز در استان رو به رو نیستیم.

حسین ایران دوست، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در این ارتباط به خبرنگار یوکسیت می‌گوید: روزانه بالغ بر ۵ تا ۶ هزار دام سبک در کشتارگاه‌های سطح استان اصفهان کشتار می‌شود و کسری و کمبود در حوزه دام سبک برای قربانی کردن نداریم.

وی ادامه می‌دهد: وزن یک دام سبک حدود ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم است که از شروع قیمت‌ها از ۱۲ میلیون تومان است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه کمتر شاهد ورود سوداگران و فروش دام به قیمت‌های گزاف و سودجویی از مردم هستیم، ابراز می‌کند: بازار سیاهی دام در اصفهان نداریم هر چند تعداد انگشت شماری از سودجویان به بازار داغ خرید و فروش دام ورود کرده‌اند.

گرانی موقتی دام در ایام‌های ویژه سال

وی ادامه می‌دهد: استان اصفهان با تولید ۱۲ هزار تن گوشت قرمز در سال رتبه دوم تولید گوشت دام سنگین را دارد و بخش عمده‌ای از آن صادر می‌شود و در حوزه دام سبک وارد کننده از دیگر استان‌ها هستیم و این در حالی که امسال به جهت حضور عشایر و رونق مزارع پرورش دام در اصفهان تولید دام سبک در اصفهان نیز افزایش یافت و کسری در تأمین این دام برای نذری کردن نداریم.

در همین راستا اداره کل دامپزشکی استان اصفهان از نظارت بهداشتی و شرعی بر روند کشتار و عرضه دام با مشارکت ۵۳ نفر دامپزشک، ۹۱ نفر کارشناس بهداشت و بازرسی گوشت، ۳۹ نفر ناظر ذبح شرعی در قالب ۴۷ اکیپ ثابت و ۴۱ اکیپ سیار خبر داد.

سید اکبر حسینی، رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان اصفهان ضمن اعلام مطلب فوق به خبرنگار یوکسیت اظهار می‌کند: شبکه دامپزشکی شهرستان جهت نظارت بهداشتی بر انجام فریضه نذری دادن دام در این روز، از استقرار ۱۱ سایت جهت کشتار بهداشتی و شرعی دام در شهرستان اصفهان و اعزام اکیپ‌های سیار به محل‌های کشتار در خارج از سایت‌های اعلام شده خبر داد.

بازار گرگ و میش دام سبک در اصفهان/ گرانی قاچاق دام را افزایش داد

وی از راه اندازی ۳۴۰ پایگاه جمع‌آوری گوشت نذری خبر داده و اضافه می‌کند: ۶۴ کشتارگاه دام آماده ذبح دام برای ایام نذری هستند.

به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور درباره قیمت دام سبک (گوسفند) قیمت دام زنده به طور میانگین بین ۳۱۰ تا ۳۲۰ هزار تومان است که این قیمت‌ها موقتی بوده است و در ادامه شاهد کاهش نرخ خواهیم بود.

وی این رشد قیمت را نسبت به سال گذشته کاهشی خواند و افزود: حدود ۵۰ هزار تومانی قیمت دام زنده سبک نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که بر اساس رصد روزانه میادین دام زنده، اکنون قیمت هر کیلوگرم دام زنده به طور متوسط ۲۵۰ هزار تومان است.

هر چند رئیس شورای تامین‌کنندگان دام کشور در مورد قیمت دام زنده سبک گفت: قیمت نقد هر کیلوگرم بره نر کشتاری بالای یک سال برای مصرف‌کننده بین ۲۳۰ هزار تا ۲۵۰ هزار تومان تعیین شد.

وی افزود: قیمت‌ها در تهران و استان‌ها چندان تفاوتی نمی‌کند اما به صورت کلی قیمتی که ما با مشورت برخی از دامداران تعریف کردیم در شرایط فعلی برای دامداران خوب است تا به این صورت بتوانند حجمی از دام زنده‌ای که روی دستشان مانده را که پیک مصرف به شمار می‌آید، بفروشند.

پوریان با بیان اینکه درحال‌حاضر حجم زیادی از دام سبک در کشور داریم که حجیم شده و روی دست دامداران مانده است، عنوان کرد: قیمت‌گذاری دام به صورت کلی به توافق بین خریدار و فروشنده بستگی دارد اما ما سعی کردیم یک قیمت مناسب تعیین کنیم تا هم به نفع دامدار باشد و هم تقاضا در بازار افزایش یابد. البته با توجه به اینکه دام در بسیاری از استان‌ها زیاد است ممکن است برخی دامداران دام خود را حتی پایین‌تر از این قیمت هم عرضه کنند.

او ادامه داد: درحال‌حاضر برآورد می‌شود میزان دام موجود عرضه شده در کشور بالای ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار رأس است.

صنعت دامپروری که در فصول مختلف سال متضرر است و صرفاً در اعیاد خاص و مراسم‌های مختلف همچون محرم و صفر شاهد بازار فروش دام سبک و سنگین هستند باعث شده که با قاچاق دام به کشورهای همسایه بویژه عمان روبرو باشیم.

دام در کشور به میزان کافی موجود است و کمبودی در بازار وجود ندارد؛ علاوه بر اینکه با بارش امسال و سرسبزی مراتع، کیفیت دام‌ها در وضعیت مناسبی قرار دارد.

بازار گرگ و میش دام سبک در اصفهان/ گرانی قاچاق دام را افزایش داد

افزایش قاچاق دام در پی گرانی گوشت قرمز

به دنبال گران شدن گوشت قرمز همه ساله بخشی اعظمی از دام‌های سبک به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم به دیگر کشورها قاچاق می‌شود که عمده قاچاق را به کشور عمان داریم.

در همین ارتباط اتحادیه مرکزی دام سبک از مسؤولان تقاضا کرد که به جای تقویت واردات سیاست‌هایی اتخاذ کنند که قدرت مصرف‌کننده را برای خرید کالای داخلی افزایش دهند.

وی خاطرنشان کرد: وزیر جهاد کشاورزی اخیراً اعلام کردند سیاست بازرگانی وزارت جهاد در خدمت تولید داخلی است با این حال در حوزه دام آنچه مشاهده می‌شود متفاوت از گفته ایشان است.

پیش بینی کاهش قیمت گوشت قرمز

معاون بهبود تولیدات دام و طیور استان اصفهان با اعلام اینکه همه ساله واردات دام سبک به استان اصفهان داشتیم اما امسال به علت بارش‌های کافی شاهد افزایش دام سبک در کشور هستیم که احتمال کاهشی شدن قیمت گوشت قرمز می‌رود.

وی از جایگاه اصفهان در حوزه صادرات گفت: در صدد دریافت مجوز برای شرکت پشتیبانی امور دام برای خرید دام هستیم؛ همچنین مجوز صادرات دام سبک و سنگین را صادر کرده‌ایم که در صورت تأیید اهلیت صادرات دام را انجام دهیم.

ایراندوست گفت: صادرات بره نر و گوساله نر را در دستور کار داریم و مجوزهای لازم را در این زمینه دریافت کرده‌ایم.

افزایش تولید دام سبک پیش بینی بود که سال گذشته قائم مقام جهاد کشاورزی رسانه‌ای کرده بود به طوری که با توجه به تأمین به موقع نهاده‌های دامی خصوصاً جو مورد نیاز دام سبک و همچنین قیمت مناسب این نهاده به میزان ۳۰ درصد پایین‌تر از قیمت‌های مصوب، دامداری‌ها نسبت به پروار و افزایش جمعیت دامی کشور رغبت پیدا کرده‌اند که این مساله به افزایش قابل توجه تولید گوشت قرمز در ابتدای سال آتی منجر می‌گردد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازار گرگ و میش دام سبک در اصفهان/ گرانی قاچاق دام را افزایش داد – خبرگزاری یوکسیت | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازار گرگ و میش دام سبک در اصفهان/ گرانی قاچاق دام را افزایش داد – خبرگزاری یوکسیت | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.