این عکس سیاه وسفید، نخستین کهکشان عالم است / عکس

به گزارش خبرگزاری یوکسیت، براساس گزارش رسانه تکنولوژی یوکسیت، پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ توانستند با استفاده از داده های تلسکوپ فضایی جیمز وب برای اولین بار تولد سه نمونه از اولین کهکشان های عالم را در 13٫3 تا 13٫4 میلیارد سال قبل ببینند. این اولین «رصد زنده» از تکوین کهکشان ها است.

پژوهشگران توانسته اند در تصاویر تلسکوپ، آثار مقادیر عظیم گازی را ببینند که درحال تجمع و تشکیل کهکشان های کوتوله بودند. با وجود این که این فرایند در نظریه ها و شبیه سازی های کامپیوتری پیش بینی شده بود، اما تابه حال چنین چیزی واقعاً مشاهده نشده بود. می توان گفت این ها اولین تصاویر «مستقیم» از تولد کهکشان ها هستند.

این عکس سیاه وسفید، نخستین کهکشان عالم است / عکس

پژوهشگران تخمین می زنند که این سه کهکشان تقریباً 400 تا 600 میلیون سال پس از مهبانگ متولد شده باشند. با این که این عدد بزرگ به نظر می رسد، این کهکشان ها تنها در سه یا چهار صدم آغازین عمر 13٫8 میلیارد ساله کیهان شکل گرفته اند.

کیهان در ابتدا یک توده بزرگ گاز بود. اولین ستاره ها در چند صد میلیون سال آغازین کیهان شکل گرفتند. پس از آن، گازها و ستاره ها شروع کردند به جمع شدن در توده های کهکشانی. پژوهشگران می گویند این فرایندی است که توانسته اند آغازش را رصد کنند.

تولد کهکشان ها اولین بار در دورانی از تاریخ عالم رخ داد که اخترشناسان آن را «دوران بازیونش» می نامند. در این دوران، نور اولین کهکشان ها از میان گازهای هیدروژن شروع به تابیدن کرد.

پژوهشگران دقیقاً این توده های بزرگ هیدروژن را در میدان فروسرخ تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت کرده اند. این ها دورترین توده های گاز هیدروژن سرد و خنثی هستند که دانشمندان تا به امروز یافته اند.

این عکس سیاه وسفید، نخستین کهکشان عالم است / عکس

شرح عکس: تصویر یکی از سه کهکشان با فیلترهای مختلف.

یکی از بنیادی ترین پرسش های بشر از روزی که پا روی این کرده خاکی گذاشت، آن بود که: «ما از کجا آمده ایم؟» با آشکار شدن بخشی از لحظه شکل گیری اولین ساختارهای کیهان، دانشمندان گامی کوچک به پاسخ این سوال باستانی نزدیک شده اند. آن ها قصد دارند که رصدهای خود را در این زمینه گسترش دهند و از همین حالا برای نوبت های بیشتر رصد با تلسکوپ جیمز وب درخواست داده اند.

هدف آن ها این است که نقشه جامع تری از کهکشان های درحال شکل گیری در کیهان آغازین تهیه کنند. تهیه چنین نقشه ای فعلاً تنها با استفاده از قابلیت های طیف نگاری فروسرخ بسیار حساس تلسکوپ جیمز وب ممکن است.

این تلسکوپ به اخترشناسان اجازه می دهد تا گاز کهکشان های درحال تولد را از گازهای دیگر تفکیک کنند. آن ها چنین کاری را با استفاده از روش گذار لیمان-آلفا انجام می دهند که طی آن، نور تابیده شده از کهکشان های موردنظر داخل گازهای خنثی درون و اطراف شان جذب می شود.

برای مطالعه مقاله این پژوهش، اینجا را کلیک کنید.

54227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این عکس سیاه وسفید، نخستین کهکشان عالم است / عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این عکس سیاه وسفید، نخستین کهکشان عالم است / عکس"، کلیک کنید.