این دو خوراکی رایج اعتیادآور هستند!

این دو خوراکی رایج اعتیادآور هستند!

آفتاب نیوز :

داده های مطالعه ای در دانشگاه «میشیگان» نشان داد که افراد می توانند نشانه هایی از اعتیاد به غذا های فوق فرآوری شده از جمله بستنی، چیپس سیب زمینی و سایر محصولات سرشار از قند و کربوهیدرات را نشان دهند.

متخصصان 281 مطالعه از 36 کشور را تجزیه و تحلیل و کشف کردند که 14 درصد از بزرگسالان و 12 درصد از کودکان علایم اعتیاد به غذا های فوق فرآوری شده را نشان می دهند، همانطور که توسط «مقیاس اعتیاد به مواد غذایی ییل» تعریف شده است.

داده های این مطالعه نشان داد که این اعتیاد ها در همان سطح اعتیاد به الکل و تنباکو است.

«اشلی گیرهارت»، محقق ارشد و استاد روانشناسی دانشگاه میشیگان در بیانیه ای مطبوعاتی در این باره گفت: پشتیبانی همگرا و ثابتی برای اعتبار و ارتباط بالینی اعتیاد به مواد غذایی فوق فرآوری شده وجود دارد. با اذعان به اینکه انواع خاصی از غذا های فرآوری شده دارای خواص مواد اعتیادآور هستند، ممکن است بتوانیم به بهبود سلامت جهانی کمک کنیم.

به گفته یکی از نویسندگان این مطالعه، بیشتر غذا هایی که ما آن ها را طبیعی یا کم فرآوری شده می پنداریم، انرژی را به شکل کربوهیدرات یا چربی تامین می کنند، اما نه هر دو.

به گفته وی، در حالی که می توان سیگارکشیدن، مصرف الکل یا … را ترک کرد، اما نمی توان غذا خوردن را متوقف کرد.

در همین حال، «ارین پالینسکی وید»، متخصص تغذیه در «نیوجرسی» آمریکا به فاکس نیوز دیجیتال گفت که نسبت به این یافته ها تردید دارد.

او به فاکس نیوز گفت: اگرچه غذا های غنی از قند افزوده ممکن است مواد شیمیایی مرتبط با حس خوب در مغز را تحریک کرده و عادت ساز شوند، اما قند به خودی خود مانند کوکایین یا مواد مخدر دیگر اعتیادآور نیست.

او ادامه داد: مصرف شکر و سپس کاهش یا حذف آن از رژیم غذایی، مانند یک اعتیاد واقعی منجر به علایم ترک یا عوارض جانبی نخواهد شد.

بنا به گفته این متخصص تغذیه، هوس های غذایی پیچیده است و نه تنها با مشخصات تغذیه ای یک غذا، بلکه به احساسات و رفتار های آموخته شده پیرامون غذا خوردن نیز مرتبط است.

برخی از یافته های کلیدی این تحلیل عبارت بودند از:

* غذا های فوق فرآوری شده سرشار از کربوهیدرات های تصفیه شده و چربی های اضافه شده، ممکن است اعتیادآور باشند.

* رفتار های مربوط به مواد غذایی فوق فرآوری شده ممکن است معیار های تشخیص اختلال مصرف مواد را در برخی از افراد برآورده کند.

* درک این احتمالات مرتبط با مواد غذایی فوق فرآوری شده می تواند به رویکرد های جدید مراقبت بالینی و رویکرد های سیاستی منجر شود.

اشلی گیرهارت، در این باره اظهار کرد: درک اعتیاد به این غذا های فوق فرآوری شده در سطح جهانی به ویژه در کشور های با درآمد کم و متوسط، ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: هزینه کم این مواد غذایی و در دسترس بودن آن ها منجر به افرایش مصرفشان می شود.

وی در پایان گفت: برای تغییر این عوامل و سایر عوامل اقتصادی و ساختاری که مردم را به سمت مصرف غذا های فوق فرآوری شده سوق می دهند، اقدامات جدی انجام خواهد شد.

در همین حال، متخصصان تغذیه توصیه می کنند که داشتن یک رژیم غذایی سالم در حفظ سلامت جسمی و روانی بسیار موثر است.

شما می توانید بسیاری از غذا های فرآوری شده از جمله سبزیجات کنسرو شده، میوه های یخ زده و محصولات لبنی پاستوریزه را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف کنید. با این حال، برخی از اقلام بسیار فرآوری شده مملو از نمک، شکر، مواد افزودنی و مواد نگهدارنده هستند که می تواند به سلامت شما آسیب برساند.

کاهش مصرف غذا های بسیار فرآوری شده یکی از موثرترین راه ها برای بهبود سلامت و افزایش کیفیت رژیم غذایی شماست.

در ادامه به نقل از نشریه پزشکی «هلث لاین» به چند توصیه ساده برای کاهش مصرف غذا های فرآوری شده خواهیم پرداخت.

* میان وعده های سالم را در دسترس داشته باشید

اگر وقتتان کم است، خوردن یک میان وعده بسته بندی شده در هنگام خروج از خانه ممکن است وسوسه انگیز باشد. بااین حال، داشتن تنقلات قابل حمل و مغذی می تواند انتخاب های سالم را آسان تر کند. برخی از میان وعده های سالم عبارتند از میوه تازه، آجیل مخلوط، سبزیجات و حمص و تخم مرغ آب پز.

* غلات تصفیه شده را با غلات کامل عوض کنید

به طور خاص، می توانید غلات تصفیه شده مانند ماکارونی، برنج، نان و … را با غلات کامل مانند برنج قهوه ای و ماکارونی سبوس دار تعویض کنید. غلات کامل نه تن ها دارای مواد مغذی مهمی مانند فیبر هستند، بلکه اثبات شده که در برابر بیماری هایی مانند بیماری قلبی، دیابت و انواع خاصی از سرطان از شما محافظت می کنند.

* آب بیشتری بنوشید

نوشیدنی های قندی مانند نوشابه، چای شیرین، آب میوه و نوشیدنی های ورزشی دارای قند و کالری بالایی هستند، اما مواد مغذی ضروری کمی دارند. تعویض تدریجی این نوشیدنی ها با آب در طول روز راهی عالی برای کاهش مصرف غذا های فرآوری شده و بهبود کیفیت کلی رژیم غذایی شما است. می توانید آب را با میوه های تازه یا سبزی ها مخلوط کنید تا طعم و مزه بیشتری داشته باشید.

* سبزیجات بیشتری بخورید

حداقل یک وعده سبزیجات در رژیم غذایی خود بگنجانید تا مصرف غذا های سالم و فرآوری نشده را افزایش دهید. این کار می تواند به آسانی اضافه کردن اسفناج به تخم مرغ های همزده، تفت دادن کلم بروکلی به عنوان یک غذای ساده یا ریختن هویج یا گل کلم در سوپ باشد. سبزیجات بسیار مغذی و منابع عالی فیبر هستند و مصرف آن ها باعث می شود بین وعده های غذایی احساس سیری کنید.

* روال خرید خود را تغییر دهید

زمانی که به فروشگاه مواد غذایی می روید، سبد خرید خود را با مواد سالم مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات پر کنید. هنگام خرید حتما برچسب روی محصولات غذایی مورد علاقه خود را بخوانید. از غذا هایی که دارای مقدار زیادی سدیم، چربی ترانس یا قند اضافه هستند، دوری کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این دو خوراکی رایج اعتیادآور هستند!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این دو خوراکی رایج اعتیادآور هستند!"، کلیک کنید.