ایجاد 300 هزار طرح اشتغالزایی در سال 1403/ سقف تسهیلات اشتغال امسال افزایشی ندارد

ایجاد 300 هزار طرح اشتغالزایی در سال 1403/ سقف تسهیلات اشتغال امسال افزایشی ندارد

مدیرعامل بنیاد حیات از برنامه کمیته امداد برای ایجاد 300 هزار طرح اشتغال در سال 1403 خبر داد و گفت: با توجه به محدودیت های نظام بانکی و حسب نظر بانک مرکزی، سقف تسهیلات اشتغال در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش نیافته و با توجه به بازتوزیع دستگاه ها در قانون بودجه، 30 هزار میلیاردتومان برای کمیته امداد پیش بینی شده که نسبت به سال گذشته با کاهش 5000 میلیارد تومانی همراه است.

مرتضی فیروزآبادی در گفت وگو با یوکسیت، با اشاره به اینکه از سال 1400 در مصوبه بودجه سالانه، بندی مبنی بر ایجاد سالانه 500 هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد لحاظ شده است، اظهار کرد: برای اجرای این بند از مصوبه پیش بینی هایی شده که باید زیرساخت های لازم توسط وزارتخانه های مربوطه فراهم شود که در سال 1402 حداقل 260 هزار طرح اشتغال ایجاد شده است.

وی افزود: در سال 1402، منابع پیش بینی شده توسط قانون بودجه معادل 35 هزار میلیارد تومان بود و 5000 میلیاردتومان نیز از محل جزء 3 قانون بودجه سال 1402 تخصیص یافت. در سال گذشته برآورد کمیته امداد این بود که اگر سرانه اشتغال 100 میلیون تومان باشد، می توان حدود 400 هزار فرصت شغلی ایجاد کرد، اما در این زمینه امداد با چند مانع مواجه شد؛ مورد اول این بود که عملا جذب و فرآیند پرداخت تسهیلات جزء 3 با تاخیر آغاز شد و تحقق آن بسیار پایین بود. همچنین به واسطه تورم، میزان سرانه تسهیلات برای هر فرد به میانگین 120 میلیون تومان افزایش پیدا کرد که طبیعتا منجر به کاهش تعداد اشتغال خواهد شد.

معاون رییس کمیته امداد ادامه داد: همچنین تنها 30 هزار میلیارد تومان از منابع جزء 4 کمیته امداد به استان ها ابلاغ شد که 24.8 همت از این میزان و معادل 82 درصد جذب شده است.

فیروزآبادی درخصوص میزان سرانه تسهیلات اشتغال در سال گذشته بیان کرد: سال 1401 میزان سرانه تسهیلات 80 میلیون تومان بود که این رقم در سال گذشته برای هر نفر میانگین معادل 125 میلیون تومان افزایش یافته است؛ به عبارتی میزان سرانه تسهیلات با افزایش 1.5 برابری همراه بوده است.

مدیرعامل بنیاد حیات با بیان اینکه سرانه تسهیلات اثر مستقیمی بر کیفیت مشاغل و خودکفایی مددجویان دارد، گفت: تغییر سیاست به سمت افزایش سرانه تسهیلات منجر به افزایش خودکفایی افراد می شود، به طوریکه طی سال گذشته 100 هزار نفر از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد خودکفا شدند؛ این افراد کسانی بوده اند که سنوات قبل دارای شغل شدند و به پایداری شغل رسیدند و پس از مدتی از تحت پوشش کمیته امداد خارج شدند.

فیروزآبادی در پاسخ به این سوال که چه کسانی مخاطبان اشتغال کمیته امداد هستند؟ تصریح کرد: 50 درصد مخاطبان کمیته امداد زنان سرپرست خانوار هستند، همچنین 50 درصد مخاطبان را نیز ساکنان روستاها تشکیل می دهند. 90 درصد مخاطبان کمیته امداد فاقد مدارک دانشگاهی بوده و دارای دیپلم و پایین تر از دیپلم هستند که باید با مهارت آموزی برای اشتغال آماده شوند. به عبارتی عموما مراجعه کنندگان به کمیته امداد زن، روستایی و فاقد مدارک دانشگاهی هستند.

وی همچنین درخصوص رسته های شغلی ایجاد شده توسط کمیته امداد نیز گفت: عموما رسته های شغلی ایجاد شده توسط امداد شامل مشاغل روستایی مانند دام و دامپروری، صنایع دستی و قالیبافی و همچنین مشاغل خدماتی است. در حال تلاش هستیم تا جوانان تحت پوشش را نیز به سمت مشاغل مربوط به دانش بنیان حرکت دهیم.

مدیرعامل بنیاد حیات در ادامه درخصوص هدف گذاری امداد برای ایجاد اشتغال در سال 1403 نیز بیان کرد: با توجه به محدودیت های نظام بانکی و حسب نظر بانک مرکزی، سقف تسهیلات اشتغال در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش نیافته است و با توجه به بازتوزیع دستگاه ها در قانون بودجه 30 هزار میلیاردتومان برای کمیته امداد پیش بینی شده که نسبت به سال گذشته با کاهش 5000 میلیارد تومانی همراه است. با این وجود در تلاش هستیم در سال جاری با بهره گیری از سایر منابع حداقل 300 هزار اشتغال جدید در سال جاری ایجاد شود.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایجاد 300 هزار طرح اشتغالزایی در سال 1403/ سقف تسهیلات اشتغال امسال افزایشی ندارد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایجاد 300 هزار طرح اشتغالزایی در سال 1403/ سقف تسهیلات اشتغال امسال افزایشی ندارد"، کلیک کنید.