ایجاد بیش از 3000 خانه بهداشت کارگری طی 2 سال گذشته

طبق آمارها بیش از 3000 مرکز و خانه بهداشت کارگری در دولت سیزدهم در راستای ارتقای سطح سلامت و بهداشت کارگران راه اندازی شده و در سطح استان تهران نیز راه اندازی خانه های بهداشت کارگری و ایستگاه های بهگر از رشد 47 درصدی در مقایسه با دوره های گذشته برخوردار بوده است.

به گزارش یوکسیت، موضوع بهداشت یکی از شاخصه های مهم تامین رفاه اجتماعی به شمار می رود و توجه به سلامت نیروی کار در دستور کار دولت ها قرار دارد. در قانون کار ایران اهمیت رعایت نکات ایمنی و بهداشت محیط کار مورد تاکید قرار گرفته است؛ به نحوی که بر اساس تبصره یک ماده 96 قانون کار، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسیول برنامه ریزی، کنترل، ارزشیابی و بازرسی در زمینه بهداشت کار و درمان کارگری بوده و موظف است اقدامات لازم را در این زمینه به عمل آورد.

در حال حاضر 10000 ایستگاه بهگر و خانه بهداشت کارگری در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد بیش از 3000 مرکز در 2 سال دولت ایجاد شده است.به موجب ماده 147 قانون کار دولت مکلف است خدمات بهداشتی و درمانی را برای کارگران و کشاورزان مشمول این قانون و خانواده هایشان فراهم کند.

محمد چکشیان – معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فعالیت 10000 ایستگاه بهگر و خانه بهداشت و مرکز بهداشت در کارخانه های سراسر کشور خبر داده و گفته است: از این تعداد 3000 مرکز در دولت سیزدهم ایجاد شده است. این مراکز در حوزه روانشناختی، آسیب های اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد به صورت قوی ظاهر شده اند.

به گفته وی وزارت کار با مشارکت وزارت بهداشت و درمان و سازمان تامین اجتماعی، خانه های بهداشت کارگری را با هدف جلوگیری از آسیب های اجتماعی در کارگران و خانواده های آنها ایجاد کرده است.

خانه های بهداشت کارگری در سطح بنگاه های اقتصادی 50 تا 500 نفره بیش از یک میلیون نفر از جمعیت کارگری را تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار داده اند. کارگران، بیش از یک سوم عمر خود را در محیط کار سپری می کنند به همین دلیل تامین سلامت و امنیت کارگران در محیط های کار امری ضروری است.

ایجاد بیش از 3000 خانه بهداشت کارگری طی 2 سال گذشته

یکی از ویژگی های خانه های بهداشت کارگری این است که با تشکیل پرونده سلامت برای پرسنل و معاینات ادواری و برگزاری دوره های آموزشی و مشاوره ای در ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه کار و تولید عمل می کنند.

بر اساس گزارش مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعداد خانه های بهداشت کارگری در سال 1401 نسبت به سال 1400 افزایش داشته و به 4889 مرکز رسیده و طی این مدت 399 مرکز جدید تاسیس شده است.

ایجاد بیش از 3000 خانه بهداشت کارگری طی 2 سال گذشته

محمد آذرپناه – مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران از افزایش تعداد خانه های بهداشت کارگری به 10 مرکز در سطح استان تهران خبر داد و گفت: با استقبال کارفرمایان در سطح استان تهران  مجموع خانه های بهداشت کارگری که تا پیش از این 1094 مرکز بود اکنون به 1104 مرکز رسیده است.

افتتاح خانه های بهداشت کارگری و ایستگاه های بهگر در استان تهران طی سال 1402 از رشد 47 درصدی در مقایسه با سنوات گذشته برخوردار بوده است.

آنطور که وی گفته این مراکز، جمعیتی نزدیک به 180 هزار کارگر را تحت پوشش خود دارند اضافه کرد: از مزایای افتتاح خانه های بهداشت کارگری، تشکیل پرونده سلامت برای کارگران است که در تصمیم گیری های مختلف در حوزه های سخت و زیان آور و از کارافتادگی سودمند است.

آذرپناه به ماده 147 قانون کار استناد کرده و می گوید:خانه های بهداشت کارگری وظیفه ارتقای سطح سلامت و بهداشت کارگران و پیشگیری از خطرات احتمالی در مجموعه های تولیدی صنعتی بالای 50 نفر را بر عهده دارند و شورای هماهنگی خدمات بهداشتی استان نیز بر عملکرد آنها نظارت می کند.

به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، افتتاح خانه های بهداشت کارگری و ایستگاه های بهگر در سال گذشته از رشد 47 درصدی در مقایسه با سنوات گذشته برخوردار بوده است.

راستای اجرای ماده 147 قانون کار، بحث سلامت و بهداشت جامعه کار و تولید مورد تاکید است.با توجه به اهمیت جایگاه خانه های بهداشت کارگری در ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه کار و تولید، ایجاد و گسترش خانه های بهداشت کارگری در مجموعه های کارگری یکی از اقدامات موثر در جهت بالا بردن سطح سرانه بهداشت در کارگاه ها و کارخانه ها به شمار می رود.

به گزارش یوکسیت، امروزه سلامت روان، به عنوان عامل کلیدی در جلوگیری از آسیب های اجتماعی در جامعه کار و تولید است که باید به آن توجه ویژه شود چرا که یکی از مهم ترین پشتوانه های پایدار جامعه در هر کشوری، نیروی کار ماهر و سالم آن است. کارشناسان بر این باورند که پیشگیری در حوزه سلامت کارگران نیازمند توجه جدی است و تشکیل ایستگاه های بهگر و خانه های بهداشت کارگری، گام بزرگی در جهت حفظ سلامت نیروهای کار در محیط های کاری به شمار می رود.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایجاد بیش از 3000 خانه بهداشت کارگری طی 2 سال گذشته" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایجاد بیش از 3000 خانه بهداشت کارگری طی 2 سال گذشته"، کلیک کنید.