اولین اظهارنامه پیش فرض مالیاتی صادر شد

اولین اظهارنامه پیش فرض مالیاتی صادر شد

آفتاب نیوز :

بعد از گذشت یک سال و نیم از راه اندازی سامانه مودیان و اتصال شرکت های دولتی، شرکت های بورسی و فرابورسی و اصناف به این سامانه، سازمان امور مالیاتی با در دست داشتن اطلاعات مالی مودیان اقدام به صدور اولین اظهارنامه پیش فرض کرد. اظهارنامه ای که با بررسی تراکنش های دستگاه های کارتخوان و همچنین صورت حساب های الکترونیک صادر شده در سامانه میزان مالیات متعلق اشخص حقیقی یا حقوقی را در قالب اظهارنامه پیش فرض صادر می کند.

به گزارش صدا و سیما، آقای موحدی، رییس مرکز تنظمی مقررات و پایانه های فروشگاهی در گفتگو با خبرنگاران گفت: سازمان امور مالیاتی مطابق ماده 3 قانون تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی، موظف به تهیه اظهارنامه پیش فرض برای مودیان مالیاتی بود، بر همین اساس در اولین قدم، اولین اظهارنامه پیش فرض را برای مالیات بر ارزش افزوده زمستان سال 1402 برای مودیان مشمول این مالیات در پرونده مالیاتی آن ها به نشانی my.tax.gov.ir قرار داده ایم.

او ادامه داد: مودیان می توانند با مراجعه به این سامانه، اظهارنامه خود را مشاهده کنند. البته ابتدا سامانه با طرح چند پرسش اظهارنامه هر شخص حقیقی و حقوقی را متناسب با پاسخ ها تنظیم می کند. بعد از این فرایند مودیان می توانند با تایید یا اصلاح این اظهارنامه آن را به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی گفت: همچنین این امکان برای مودیان فراهم شده است که اگر اطلاعات درج شده داخل پرونده شخصی آن ها کامل نیست و صورت حساب هایی خارج از سامانه در دست دارند. می توانند در این پرونده بارگزاری کنند و اجازه بررسی مجدد را به سازمان امور مالیاتی بدهند. مودیان تا پایان فروردین 1403 فرصت دارند تا این اطلاعات را تکمیل کرده و آن را تایید کنند.

با پایان یافتن فروردین، سازمان امور مالیاتی اطلاعات اظهارنامه پیش فرض را مورد ارزیابی مجدد قرار داده و مالیات مقطوع را وضع می کنند.

به گفته آقای سبحانیان، رییس سازمان امور مالیاتی کشور صدور اظهارنامه های پیش فرض یا عملکردی، از جمله اهدافی است که سامانه مودیان به دنبال آن است چرا که صدور سیستمی این اظهارنامه ها سلیقه محوری را در نظام مالیاتی به حداقل می رساند.

وی گفت: وقتی سامانه مودیان اقدام به صدور اظهارنامه می کند. این رقم برای مالیات بر ارزش افزوده مودیان روزانه به روز رسانی می شود و مودیان می توانند ارقام را مشاهده کنند.

شفافیت در بررسی، اصل بر ادعای مودی، امکان اعتراض به اظهارنامه و کاهش سلیقه های شخصی ممیزان مالیاتی از جمله آثاری است که سامانه مودیان با صدور اظهارنامه های پیش فرض به آن ها دست پیدا می کند.

آقای احمد غفارزاده، کارشناس امور مالیاتی نیز در این باره می گوید: اصلی ترین عملکرد این سامانه صدور اظهارنامه های سیستمی است. اطلاعاتی از جمله تراکنش های بانکی، فعالیت های تجاری و همچنین صورت حساب های صادر شده در این سامانه این امکان را می دهد که سامانه محور این اظهارنامه ها صادر شوند و دخالت انسانی به حداقل خود برسد. سامانه مودیان با صدور هر اظهارنامه این امکان را برای مودی نیز فراهم می کند تا از امتیازات ویژه ای با اتصال به این سامانه برخوردار شود.

اظهارنامه های پیش فرض مربوط به فصل زمستان سال 1402، از 15 فروردین امسال در کارپوشه مودیان مالیاتی بارگزاری شده است.

قانون پایان های فروشگاهی و سامانه مودیان از سال 98 مورد تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و میبایست از ابتدای سال 99 مورد اجرا قرار می گرفت، اما این قانون با روی زمین ماند از ابتدای سال 1400 با روندی کُند اجرایش آغاز شد تا این که نیمه دوم سال 1400 با ساماندهی دستگاه های کارتخوان فرآیند اجرای آن سرعت گرفت. تفکیک حساب های شخصی از تجاری و در نهایت اتصال شرکت ها به سامانه مودیان برای صدور صورت حساب های الکترونیک از جمله قدم های اجرایی این قانون بود. مجلس شورای اسلامی با همکاری دولت برای اجرای تسهیل در اجرای این قانون الحاقیه ای با نام قانون تسهیل تکالیف مودین مالیاتی را نیز به تصویب رساندند که مودیان مالیات بر اساس ضوابط اعلامی سازمان امور مالیاتی می بایست از ابتدای دی 1402 تمام صورت حساب های خود را از طریق سامانه مودیان صادر کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اولین اظهارنامه پیش فرض مالیاتی صادر شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اولین اظهارنامه پیش فرض مالیاتی صادر شد"، کلیک کنید.