ارزیابی مدیریت توسعه صنعت گاز در دولت سیزدهم

بررسی دستاورد های شهید جمهور/4

ارزیابی مدیریت توسعه صنعت گاز در دولت سیزدهم

دستاورد های دولت سیزدهم در راستای توسعه صنعت نفت و گاز جدای تصورات و انتظارات فنی بوده است؛ به خصوص که سنگین ترین و پیچیده ترین تحریم های ظالمه از سوی استکبار جهانی این بخش را هدف قرار داده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری یوکسیت، بر اساس آمارهای رسمی، دستاورد های دولت سیزدهم در راستای توسعه صنعت نفت و گاز جدای تصورات و انتظارات فنی بوده است؛ به خصوص که سنگین ترین و پیچیده ترین تحریم های ظالمه از سوی استکبار جهانی این بخش را هدف قرار داده بود.

از اولین اقدامات مثبت و امیدوار کنده دولت سیزدهم در زمینه مدیریت مصرف گاز طبیعی، مدیریت و کنترل تامین گاز برای گرمایش مردم و تولید صنایع در زمستان سخت سال 1400 بود. شرایط سرمای شدید در این زمستان که بسیاری از کشور های اروپایی را به چالش کشیده بود، با مدیریت مناسب وزارت نفت دولت سیزدهم به خوبی مدیریت شده و نه تنها مردم دچار خاموشی و قطعی گاز عمده نشدند؛ بلکه صنایعی که از گاز طبیعی برای تولید استفاده می کردند نیز کمترین خسارت را متحمل شدند.

جمع آوری گاز های مشعل

وزارت نفت دولت سیزدهم در ادامه تلاش های خود برای مدیریت منابع گازی کشور به سراغ گاز های تولید شده در هنگام استحصال نفت رفت. در همین راستا جمع آوری این گاز ها که پیش از این در فلر های میادین نفتی سوزانده شده و علاوه بر هدر رفت، موجب آسیب شدید محیط زیستی می شد، در دستور کار قرار گرفت.

جواد اوجی وزیر نفت در سال 1401 در این خصوص اظهار کرده بود که برای جمع آوری گاز های تولید شده همراه نفت تاکنون 28 قرارداد که جمعا 3 میلیارد یورو ارزش دارند امضا شده است و با اجرای این قرارداد ها تمام فلر ها تا پایان دولت سیزدهم جمع آوری خواهد شد. شایان ذکر است که این گاز های غنی که تاکنون سوزانده می شد، پس از اجرای این پروژه ها خوراک پتروشیمی ها شده و به چرخه مصرف در کشور باز می گردند.

مدیریت توسعه صنعت گاز
در همین راستا سال 1402 گزارش شد که پروژه جمع آوری گاز های همراه 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. کارخانه گاز و گاز مایع 3200 (پالایشگاه گاز هویزه خلیج فارس)، پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس از پروژه هایی بود که در این سال به بهره برداری رسیدند. نهایتا پیش بینی می شود که خاموش کردن فلر ها و جمع آوری گاز های همراه نفت تا پایان سال 1404 رقمی معادل 2 میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی کند.

افزایش تولید در صنعت گاز کشور

در روز های پایانی سال 1401 رییس جمهور شهید آیت الله رییسی با حضور در استان بوشهر، پالایشگاه فاز 14 پارس جنوبی را رسما افتتاح کرد. با بهره برداری از این تاسیسات حجمی معادل روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین به ظرفیت تولیدی کشور افزوده شد. همچنین این پالایشگاه روزانه 400 تن گوگرد، 75 هزار بشکه میعانات گازی و سالانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون تن ال ژی جی جهت خوراک واحد های پتروشیمی تولید می کند.

از دیگر تلاش های دولت سیزدهم برای رفع ناترازی انرژی بخصوص در حوزه گاز طبیعی، پیگیری ساخت فاز 11 پارس جنوبی که در دریا قرار دارد بود. در همین راستا در جهت راه اندازی و به کارگیری فاز 11 پارس جنوبی، مرحله نخست از بخش اول توسعه این طرح با حفاری و تکمیل چهار حلقه چاه، لوله گذاری دریایی خط لوله 32 و 4.5 اینچ به طول 15 کیلومتر از موقعیت 11 B تا نقطه اتصال به خط لوله موجود 12 C، برچیدن سکوی 3200 تنی 12 C از فاز 12 پارس جنوبی، جابه جایی، نصب، عملیات هوک آپ، پیش راه اندازی و راه اندازی این سکو بود B فاز 11 پارس جنوبی تکمیل شده است.

در همین راستا وزیر نفت در بهمن 1402 گفت: افزایش تولید گاز طبیعی در ایران با وجود استمرار تحریم ها دو برابر میانگین جهانی بوده است به طوریکه حجم تولید گاز در ایران تا بهمن ماه سال 1402 سالانه 5.2 درصد بوده است. شایان ذکر است که در همین دوران برخی اقدامات تروریستی نیز علیه صنعت تولید و انتقال گاز طبیعی انجام شد که در نهایت موفق نبوده و خللی در تولید گاز جمهوری اسلامی ایران ایجاد نشد.

همچنین با وجود تمام تلاش ها برای سرکوب پیشرفت صنعت گاز کشور در خلال کار دولت سیزدهم تا ابتدای خرداد سال 1403 بیش از هزار کیلومتر خط لوله گاز در کشور مورد اجرا و بهره برداری قرار گرفت؛ همچنین در همین راستا پنج ایستگاه تقویت فشار گاز احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته و به بیش از 6000 روستا گازرسانی شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارزیابی مدیریت توسعه صنعت گاز در دولت سیزدهم" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارزیابی مدیریت توسعه صنعت گاز در دولت سیزدهم"، کلیک کنید.