ارایه دستاوردها و ابتکارات فناورانه در حوزه «راستی آزمایی اسناد ملکی»

ارایه دستاوردها و ابتکارات فناورانه در حوزه «راستی آزمایی اسناد ملکی»

رییس قوه قضاییه بر ارایه دستاوردها و ابتکارات فناورانه و هوشمند در حوزه «راستی آزمایی اسناد ملکی» به منظور پیشگیری و کاهش تخلفات و جرایم این حوزه تاکید کرد.

به گزارش یوکسیت، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای صبح امروز (دوشنبه 16 بهمن) به مدت 3 ساعت از نمایشگاه فناوری های دانش بنیان قضایی که در یکی از ساختمان های دادگستری تهران برپاست، بازدید کرد.

در این نمایشگاه که از سوی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بر پا شده، جدیدترین سامانه های طراحی شده در حوزه های مختلف قضایی در معرض نمایش قرار گرفته است.

رییس دستگاه قضا در جریان بازدید از این نمایشگاه، از نزدیک و در گفتگوی مستقیم و چهره به چهره با فعالان شرکت های دانش بنیان، در جریان نحوه عملکرد سامانه تناد (تحلیل و نقد آرای دادگستری)، چگونگی فعالیت هوش مصنوعی پردازش گفتار و سامانه تبدیل گفتار به متن، مزایای استفاده از سامانه اعتبار معاملاتی اشخاص، چگونگی ارایه خدمات قضایی به ایرانیان خارج از کشور از طریق برخی پیام رسان های ایرانی، نحوه فعالیت سامانه «تنظیم» در خصوص نوبت دهی اینترنتی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و همچنین نحوه عملکرد سامانه های مربوط به احراز هویت برخط، قرار گرفت.

سازمان زندان ها، سازمان پزشکی قانونی و سازمان ثبت اسناد و املاک نیز در این نمایشگاه، جدیدترین دستاوردهای دانش بنیان خود را به نمایش گذاشته اند.

رییس قوه قضاییه در بازدید از غرفه سازمان زندان ها، توصیه هایی تخصصی را پیرامون نحوه بکارگیری پابندهای الکترونیک مخصوص زندانیان مطرح کرد و در ادامه به استماع اقدامات صورت گرفته از جانب سازمان پزشکی قانونی در حوزه صادرات محصولات دانش بنیان این سازمان پرداخت و نحوه عملکرد سامانه ثبت شرکت ها که منجر به کاهش ماهانه 40 هزار مراجعه به واحدهای ثبت شرکت ها شده است را مورد بررسی قرار داد.

رییس قوه قضاییه در جریان بازدید از غرفه های مختلف این نمایشگاه، بر توسعه هرچه بیشتر هوشمندسازی فرآیندهای قضایی در راستای تسهیل و تسریع خدمت رسانی به مردم و مراجعان تاکید کرد.

رییس دستگاه قضا همچنین در جریان بازدید یکی از غرفه های این نمایشگاه، بر ارایه دستاوردها و ابتکارات فناورانه و هوشمند در حوزه «راستی آزمایی اسناد ملکی» به منظور پیشگیری و کاهش تخلفات و جرایم این حوزه تاکید کرد.

محسنی اژه ای در حین بازدید از بخش های مختلف نمایشگاه دستاوردهای فناورانه قضایی، در ضمن گفتگو با فعالان و دست اندرکاران این بخش ها، از نزدیک با مسایل و مشکلات مختلف آنان از جمله دسترسی به منابع مالی و سازوکارهای بعضاً پیچیده اداری جهت پیشبرد امورشان، قرار گرفت.

رییس قوه قضاییه طی سخنانی در جریان بازدید از این نمایشگاه گفت: امروز مقوله هوشمندسازی و استفاده حداکثری از فناوری های نوین، انتخاب بین دو یا چند گزینه نیست؛ بلکه ما ملزم هستیم به این سمت حرکت کنیم و حداکثر استفاده را از فناوری های نوین ببریم.

محسنی اژه ای با اشاره به ضرورت سرمایه گذاری جدی همه بخش ها و دستگاه ها در حوزه هوشمندسازی و استفاده از فناوری های نوین، گفت: هرچقدر در مقوله سرمایه گذاری در حوزه فناوری های نوین تاخیر داشته باشیم، متحمل هزینه های بیشتری خواهیم شد و هر اندازه در این زمینه سرمایه گذاری کنیم و کار را سرعت ببخشیم، مردم و نظام منتفع خواهند شد.

رییس قوه قضاییه همچنین بر ضرورت توجه همه مسیولان به مقوله شکوفا کردن استعدادهای جوانان خلاق و مبتکر، اعتماد کردن به آنها و بها دادن به آنها از حیث مادی و اداری، تاکید کرد و گفت: ما باید اطمینان داشته باشیم که جوان های بااستعداد کشورمان، در زمینه حل مسایل و مشکلات موجود و تسهیل خدمت رسانی به مردم، از توانمندی قابل توجهی برخوردار هستند؛ همانگونه که امروز در نمایشگاه فناوری های دانش بنیان قضایی مشاهده کردیم، گروه های بعضاً 4 نفره ای وجود داشتند که سن اعضای آن حدود 25 و 26 سال بود؛ همین گروه های دانش بنیان ظرف مدت زمان کوتاهی توانستند ظرفیت های بزرگی را در راستای تسهیل خدمت رسانی به مردم به وجود بیاورند که جای تقدیر فراوان دارد.

وی افزود: در نتیجه اقداماتی که توسط مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه انجام شده، مقوله هوشمندسازی و استفاده حداکثری از فناوری های نوین در قوه قضاییه تا حد بسیار زیادی به پیش رفته اما ما نباید به هیچ وجه به این میزان پیشرفت، قانع باشیم؛ در عین حال باید توجه داشته باشیم که در دوره های پیشین نیز متولیان حوزه هوشمندسازی و فناوری های نوین دستگاه قضا، گام های موثری را برداشته بودند و زمینه های بسیاری از دستاوردهای امروز را فراهم کرده بودند.

محسنی اژه ای همچنین گفت: امیدوار هستیم با سرمایه گذاری هایی که در قوه قضاییه در موضوع هوشمندسازی و بهره گیری از فناوری های نوین صورت گرفته، بتوانیم این مقوله را با شتاب و سرعت بیشتری به پیش ببریم؛ ما در دستگاه قضا با وجود آنکه دست مان ضیق است، اما در حد توان به مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه کمک خواهیم کرد تا در دسترسی مردم به خدمات قضایی، تسهیل و تسریع صورت بگیرد و در عین حال امیدواریم که دولت و مجلس محترم نیز بیش از پیش به اهمیت این موضوع در قوه قضاییه توجه داشته باشند.

رییس قوه قضاییه در ادامه گفت: آنگونه که جوانان حاضر در نمایشگاه فناوری های دانش بنیان قضایی بیان داشتند، مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه طی مدت اخیر هم به گروه های دانش بنیان اعتماد کافی داشته و هم کمک های لازم را در حوزه های مختلف به آنها ارایه کرده است؛ همچنین طبق اظهارات فعالان دانش بنیان حاضر در این نمایشگاه، قوه قضاییه طی دوره اخیر در زمینه دریافت فناوری های نوین از گروه ها و شرکت های دانش بنیان، جزو دستگاه های پیشتاز در کشور بوده است.

در جریان بازدید رییس قوه قضاییه از نمایشگاه فناوری های دانش بنیان قضایی، تعدادی از فعالان دانش بنیان بر این موضوع تاکید کردند که قوه قضاییه جزو معدود مجموعه هایی در کشور است که قانون مدیریت داده ها و اطلاعات ملی (مدام) را اجرا می کند ؛ حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در همین زمینه گفت: ضرورت دارد سازمان بازرسی، موضوع عدم اجرای قانون مدیریت داده ها و اطلاعات ملی (مدام) توسط دستگاه های مسیول را به صورت جدی مورد بررسی قرار دهد؛ این قانون در سال گذشته به تصویب رسید و دستگاه های ذی ربط باید به تکالیف خود ذیل این قانون عمل کنند.

«کاظمی فرد» رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز در توضیحاتی پیرامون برگزاری نمایشگاه فناوری های دانش بنیان قضایی گفت: در این نمایشگاه، تعامل قوه قضاییه با شرکت های دانش بنیان و زیست بوم فناورانه دستگاه قضا در معرض دید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه فناوری های دانش بنیان قضایی، حاصل اقدامات و فعالیت های فناورانه صورت گرفته در درون قوه قضاییه و همکاری با شرکت های دانش بنیان است، عنوان کرد: فناوری های نوینی که در این نمایشگاه مشاهده می شود، در حوزه های فناوری های اطلاعات، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و زیست فناوری هستند.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه همچنین در جریان بازدید رییس قوه قضاییه از نمایشگاه فناوری های دانش بنیان قضایی، با اشاره به نظارت یکی از شرکت های بخش خصوصی بر نحوه عملکرد اپراتورهای احراز هویت برخط ثنا، اظهار کرد: ما در قوه قضاییه برای اولین بار، مقوله نظارت در یکی از حوزه ها را به بخش خصوصی دانش بنیان واگذار کردیم.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارایه دستاوردها و ابتکارات فناورانه در حوزه «راستی آزمایی اسناد ملکی»" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارایه دستاوردها و ابتکارات فناورانه در حوزه «راستی آزمایی اسناد ملکی»"، کلیک کنید.