آیا دیر خوابیدن ضرر دارد؟

آیا دیر خوابیدن ضرر دارد؟

آفتاب نیوز :

برخی از دلایل اختلال خواب عبارتند از استرس و اضطراب، ناراحتی یا درد، اختلالات محیطی مانند سروصدا، حرکت و دمای خیلی گرم یا خیلی سرد.

چقدر باید بخوابیم و اگر خواب کافی نداشته باشیم، چه اتفاقی می افتد؟

دکتر «برین ماینر»، متخصص خواب به یاهولایف می گوید: اغلب مردم به اندازه کافی نمی خوابند. او بر هفت تا 9 ساعت خواب برای بزرگسالان جوان و هفت تا هشت ساعت خواب برای بزرگسالان مسن تر تاکید می کند.

ماینر می گوید که اگر کسی به طور متوسط کمتر از هفت ساعت می خوابد، احتمالا خواب کافی ندارد.

به گفته «ترینا ال. کویلار»، رییس تحقیق و توسعه و معاون زیست شناسی شرکت بیوتکنولوژی تالی هلت (Tally Health) فقط هفت ساعت چشم بسته بودن کافی نیست و کیفیت خواب هم به اندازه کمیت آن مهم است.

به گفته او، هفت ساعت خواب هم اگر با استراحت کامل همراه نباشد، کافی نیست. هم کیفیت و هم کمیت خواب به طور قابل توجهی بر سلامتی تاثیر می گذارد و خطر ابتلا به انواع بیماری های مزمن از جمله دیابت، فشار خون بالا، سکته مغزی، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها را افزایش می دهد و با برخی موارد مرگ ومیر هم در ارتباط است.

به گزارش ایندیپندنت، برخی کارشناسان از تاثیر کم خوابی بر افزایش وزن هم خبر می دهند. به گفته متخصصان، کم خوابی باعث می شود هورمون های سیری در بدن کاهش یابد و به دنبال آن هورمون هایی مرتبط احساس با گرسنگی را افزایش می دهد. کمبود خواب همچنین با فشار خون بالا و کنترل ضعیف تر قند خون نیز مرتبط است.

آیا دیروقت خوابیدن مشکل ساز است؟

احتمالا بله؛ اما این بیشتر به کیفیت آن خواب دیروقت بستگی دارد. به گفته کویلار، اگر دیر به خواب رفتن مانع خواب کافی شود، نگران کننده است، اما اگر خواب باکیفیت در مدت زمان توصیه شده تامین شود، جای نگرانی نیست.

او می گوید: مدت زمان خواب، کیفیت خواب و پایبند بودن به یک برنامه منظم برای خواب مهم تر از ساعت خوابیدن است. به عبارت دیگر، بیدار ماندن تا نیمه شب یا حتی دیرتر مادامی که حداقل هفت ساعت بخوابید، کم نخوابید یا دچار اختلال خواب نشوید، لزوما مشکلی ایجاد نمی کند.

ماینر در این باره به چرخه شبانه روزی بدن اشاره می کند. به گفته او، این ساعت داخلی بدن است که زمان بیداری و خواب آلودگی را تنظیم می کند. اگر هنگامی که خسته یا آماده خوابیم برای بیدار ماندن به منظور انجام دادن کاری یا فعالیت اجتماعی به خودمان فشار بیاوریم، احتمالا خود را در معرض پیامد های ناخوشایند آن بر سلامتی قرار خواهیم داد.

ریتم شبانه روزی همه شبیه هم نیست. بعضی ها سحرخیزند و شب ها هم زودتر می خوابند، اما برخی دیرتر به رختخواب می روند؛ بنابراین خواب به میزان توصیه شده و کیفیت آن است که بسیار اهمیت دارد.

چند ماده غذایی برای بهبود کیفیت خواب

– میوه های مفید برای استراحت طولانی

«سل هنوی»، متخصص تغذیه یورک تست توضیح می دهد غذا های گیاهی از مواد مغذی کلیدی و ملاتونین (هورمون خواب آور) که چرخه خواب و بیداری بدن ما را کنترل می کند، سرشارند. این مواد برای خواب مفیدند، زیرا الگوی خواب را تنظیم می کنند و کیفیت و کمیت آن را بهبود می بخشند.

تلاش کنید این مواد غذایی خاص را در رژیم غذایی تان بگنجانید تا خواب خوبی داشته باشید: گیلاس، آناناس، کیوی و موز، به ویژه خوب است موز را به رژیم غذایی خود بیفزایید تا خوابتان را بهبود بخشد. موز سرشار از ویتامین ب 6، پتاسیم و منیزیم است که به آرام کردن عضلات تحت فشار زیاد کمک می کند.

– تقویت خواب با خوردن برنج و ماهی قزل آلا

غذا های دریایی و غلات از امگا 3 که می تواند به کاهش اضطراب کمک کند، سرشارند. این خوراکی ها نه تنها کمک می کند به محض سر گذاشتن بر بالش راحت تر بخوابید بلکه می تواند عملکرد و تمرکز را در طول روز نیز بهبود بخشد.

همچنین جو دوسر منبع غنی امگا 3 است که مقداری مفید از اسید های چرب را دارد.

چه مدت قبل از خواب غذا بخوریم؟

به گفته هنوی، ایجاد محیط و مقدمات مناسب برای داشتن خواب خوب به اندازه انتخاب رژیم غذایی سالم، مهم است. خوردن شام درست قبل از خواب به ویژه اگر در گرسنه ترین حالت باشید ممکن است فکر خوبی بنظر برسد، اما در نظر داشته باشید که فرآیند هضم غذا به طور متوسط سه ساعت طول می کشد و باید این مدت سپری شود تا بدن فرد بتواند احساس آرامش کند و برای خوابیدن آماده شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا دیر خوابیدن ضرر دارد؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا دیر خوابیدن ضرر دارد؟"، کلیک کنید.