آخرین وضعیت ساماندهی جاده مرگ یوزپلنگ ها

آخرین وضعیت ساماندهی جاده مرگ یوزپلنگ ها

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به آغاز فنس کشی 2 کیلومتر از جاده عباس آباد بر لزوم تسریع در فنس کشی و نورپردازی این جاده برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تاکید کرد.

به گزارش یوکسیت، مرگبارترین جاده کشور برای یوزها جاده عباس آباد است. جاده عباس آباد در استان سمنان یکی از محورهای مواصلاتی تهران – مشهد است که از حاشیه مرز شمالی منطقه حفاظت شده توران عبور می کند. اولین آمار ثبت شده از تلفات یوز در این جاده به سال 89 باز می گردد که یک فرد یوز ماده و دو توله نابالغ تلف شدند این درحالیست که در این محدوده طی دو دهه اخیر حدود 10 فرد (قلاده) یوزپلنگ آسیایی تلف شده است؛ به عبارتی بیشترین تلفات جاده ای یوز در جاده عباس آباد گزارش شده چراکه توران یک منطقه زادآور و زیستگاهی مهم برای یوزپلنگ است، به همین دلیل بیشترین تلفات در این جاده رخ داده است این در حالیست که به گفته معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت راه به عنوان یکی از متولیان اقداماتی برای فنس کشی اطراف جاده عباس آباد انجام نداده است.

حسن اکبری در گفت و گو با یوکسیت افزود: وزارت راه بخشی از تعهدات خود را برای ایمن سازی جاده عباس آباد انجام داده است البته به این معنا نیست که توانسته ایم طرح را به گونه ای پیش بیریم که اثربخشی قابل قبولی داشته باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون بالغ بر چهار کیلومتر از مسیر جاده عباس آباد نورپردازی شده است، گفت: دوربین های کنترل سرعت در مسیر نصب شده اند و در 45 کیلومتر از مسیر میانگین سرعت محاسبه می شود و محدودیت سرعت 90 کیلومتر لحاظ شده است این در حالیست که سرعت قانونی تا 110 کیلومتر بر ساعت است.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: اطلاع رسانی و هشدار به شیوه استانداردتر و مناسبی با حمایت وزارت راه انجام شده است و تابلوهای طراحی و نصب شده در مسیر، دید خوبی دارند علاوه بر آن بنرهایی هم نصب شده است بنابراین اطلاع رسانی و هشدار خیلی بهتر از گذشته انجام شده است.

وی با بیان اینکه وزارت راه اقداماتی برای فنس کشی اطراف جاده عباس آباد انجام نداده است، توضیح داد: وزارت راه در مقطعی اعلام کرد که 20 میلیارد تومان به استان سمنان برای شروع این کار اختصاص داده است اما این کار در پیچ و خم سازمان برنامه و بودجه ماند و استانداری اعلام کرد از کانال مناسب تری باید این پول هزینه شود. این مساله از سوی استان رفع و رجوع شد ولی عملا هنوز اعتباری برای فنس کشی تخصیص پیدا نکرده است.

اکبری ادامه داد: در این شرایط سازمان حفاظت محیط زیست دست به کار شده و در توافق با بخش خصوصی فنس کشی را به صورت پایلوت در یک مسیر 2 کیلومتری آغاز کرده است.

وی تاکید کرد: با این حال می بایست هم فنس کشی و هم ادامه نورپردازی تسریع شود تا شاهد حادثه بدی نباشیم. جابجایی یوزها عمدتا از حدود غروب تا نزدیک طلوع آفتاب انجام می شود. کار سختی است که محیط بانان تمام شب را پایش انجام دهند ولی این کار را حداقل در ایام تعطیلات که رفت و آمد زیاد باشد، دنبال می کنیم.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره دپو شدن پنج کیلومتر فنس تهیه شده از سوی انجمن یوز ایرانی گفت: ما در چارچوب قانون حتی برای استفاده از ظرفیت حامیان مالی و در قالب استفاده از مسوولیت اجتماعی شرکت ها و موسسات صنعتی و معدنی مکاتباتی داشتیم. الان هم پیگیر هستیم و قطعا استقبال می کنیم بنابراین با چنین فعالیت هایی مخالف نیستیم.

وی اضافه کرد: اگر جمع آوری پول و خرید فنس بدون لحاظ چارچوب ها و هماهنگی های لازم انجام شود، ممکن است یک بخش هایی از سازمان  ورود کنند البته این به معنای استفاده نکردن از فنس ها نیست.

اکبری در پایان گفت: 80 کیلومتر طول مسیر است که حدود 38 کیلومتر آن باید فنس کشی شود. اگر بتوانیم در دوطرف جاده یک مسیر قابل قبولی را هم فنس کشی کنیم و هم همزمان پل های آن را بسازیم، نتیجه بخش خواهد بود بنابراین به دنبال تامین منابع هم از طریق وزارت راه و سازمان برنامه و بودجه هستیم و هم از طریق رایزنی بیرون سازمانی برای جذب حامی مالی. هر کدام از این منابع تامین شود، از فنس های دپو شده برای تکمیل مسیر استفاده خواهیم کرد.

پایان خبر یوکسیت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آخرین وضعیت ساماندهی جاده مرگ یوزپلنگ ها" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آخرین وضعیت ساماندهی جاده مرگ یوزپلنگ ها"، کلیک کنید.